marksizm ve sendikalar

 

Aşağıda metnini yayımladığımız konferans, Sosyalist Eşitlik Partisi (Avustralya) tarafından 3-10 Ocak 1998’de Sydney’de düzenlenen Marksizm ve 20. Yüzyılın Temel Sorunları konulu Uluslararası Yaz Okulu’nda, 10 Ocak 1998’de verildi.

Bu konferansta ifade edilen düşünceler, aradan 18 yıl geçmiş olmasına karşın, güncelliğinden hiçbir şey yitirmemiştir. Wall Street’in, bu konferanstan 10 yıl sonra çökmesinin tetiklediği ve derinleşerek sürmekte olan küresel mali kriz sürecinde sınıf mücadelesinde yaşanan keskin radikalleşme, sendikacılık ile sosyalist işçi hareketi arasındaki yapısal çelişkileri her zamankinden daha fazla açığa çıkarmış durumda.

Sendikalar, yöneticilerinin siyasi ya da ideolojik tercihleri ne olursa olsun, egemen sınıfların uluslararası ölçekte savaş ve diktatörlük yönelimini benimsediklerini; yani kapitalizmin yapısal çelişkilerinin ve sınıf mücadelesinin olabildiğine keskinleştiği koşullarda, işçi sınıfının yaşam ve çalışma koşullarını -iyileştirmek bir yana- koruma becerisine bile sahip olmadıklarını, bütün ülkelerde ve her gün kanıtlıyorlar. Dahası, bu örgütler, kullandıkları argümanlar ne olursa olsun, bir bütün olarak mali sermayenin ve burjuva devletlerin işçi sınıfı içindeki uzantıları, birer “emek polisi” ya da siyasi olarak “işçi hapishaneleri” haline geldiler.

Broşürün tamamını okumak için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir