IYSSE Berlin Humboldt Üniversitesi’nde yeniden öğrenci meclisine seçildi

Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’in (IYSSE) Berlin Humboldt Üniversitesi’ndeki grubu, yapılan seçimde öğrenci meclisine (StuPa) yeniden seçildi. İlk sonuçlara göre grup, 29-30 Ocak’ta düzenlenen bu yılki seçimlerde oyların yüzde 3,7’sini (90 oy) aldı ve yeni mecliste üç adayından ikisiyle (Sven Wurm ve Helmut Wolff) temsil edilecek.

IYSSE, Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (Sozialistische Gleichheitspartei, SGP) ve Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin (DEUK) gençlik ve öğrenci örgütü.

IYSSE, Bundestag’daki (federal meclis) tüm partiler gibi çok daha fazla kaynağa sahip olan ve daha fazla aday çıkarabilen Sol Parti’nin (SDS, Die Linke HU Berlin) ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) gençlik örgütlerinden sadece bir tane daha az sandalyeye sahip olacak. Yeşillerin (Grünboldt) öğrenci grubu 204 oy (5 sandalye); Hristiyan Demokrat RCDS 216 oy (5 sandalye) ve Sosyal Demokrat Parti’ye bağlı Jusos 300 oy (7 sandalye) aldı. Bağımsız öğrencilerin (Lust) listesi 305 oyla (yüzde 12,43) 8 sandalye kazanırken, Sol Liste (LiLi) 278 oyla (yüzde 11,33) 7 sandalye elde etti.

IYSSE’nin Humboldt Üniversitesi’ndeki seçim kampanyasının başında düzenlediği savaş karşıtı toplantı

150’den fazla aday arasında en çok oy alan beşinci aday (58 oy) olan IYSSE sözcüsü Sven Wurm, IYSSE’nin yeniden öğrenci meclisine girmesinin bir başarı olduğunu söyleyerek şunları belirtti: “Öğrenci meclisinde 2015’ten beri aralıksız olarak temsil ediliyoruz ve kendimizi kampüste savaş ve diktatörlük tehlikesine, üniversitemizin sağcı ve militarist ideolojiler yuvasına dönüştürülmesine karşı tutarlı bir şekilde mücadele eden bir güç olarak kabul ettirdik. Humboldt Üniversitesi’ndeki aşırı sağcı Profesör Jörg Baberowski’nin Hitler’i ve Nazizmi önemsiz gibi gösterdiği ve üniversite yönetimi tarafından korunduğu uluslararası ölçekte biliniyor.

Faşizme ve savaşa yönelik muhalefet çok büyük. Öğrencilerle siyasi perspektif sorununun yaşamsal olduğunu tartıştık. Aşırı sağcı güçlerin yükselişini ve yeniden barbarlığa dönülmesini yalnızca kapitalizme karşı uluslararası sosyalist bir işçi sınıfı hareketi durdurabilir. Bu perspektif lehine büyük destek almamız oldukça önemli, çünkü kampüsteki sağcı güçler kampanyamızı sistematik biçimde sabote ettiler, seçim afişlerimizi söktüler ve adaylarımıza saldırdılar. Baberowski ve koruyucuları bu artan muhalefetten dolayı son derece gergin ve endişeliler.”

IYSSE, seçim kampanyası sırasında, 200 dolayında öğrenci ile işçinin katıldığı üç başarılı etkinlik düzenledi. 14 Ocak’ta WSWS’nin Almanya editörü Johannes Stern’in katılımıyla düzenlenen ilk etkinlik, “İran’a karşı savaşa hayır! Kapitalizme ve savaşa karşı uluslararası bir hareket için!” başlığını taşıyordu. 21 Ocak’ta düzenlenen ikinci toplantıda, SGP’nin ulusal sekreter yardımcısı ve Neden Geri Döndüler? Almanya’da Tarihsel Tahrifat, Siyasi Komplo ve Faşizmin Dönüşü kitabının yazarı Christoph Vandreier, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 75 yıl sonra savaşa ve faşizme yönelik ideolojik hazırlık konusunda konuştu.

Kapanış etkinliği olan “Yeni sınıf mücadeleleri ve uluslararası sosyalizm perspektifi” özel bir önem taşıyordu. DEUK’un Fransa şubesi Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (Parti de l’égalité socialiste, PES) Ulusal Sekreteri Alex Lantier ve ABD’deki Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (SEP) Ulusal Sekreteri Joseph Kishore, canlı video bağlantısıyla toplantıda konuşma yaptılar.

Kısa süre önce SEP’in ABD başkan adayı olarak gösterilmiş olan Kishore, IYSSE’nin Humboldt Üniversitesi’ndeki seçim kampanyasının önemini özetledi. Belirleyici sorunun bağımsız bir siyasi önderliğin inşa edilmesi olduğunu söyleyen Kishore, işçilerin ve gençlerin “egemen seçkinlerin şu ya da bu hizbinin arkasına yedeklenmelerine” izin vermemesi gerektiğini belirtti. Kapitalist partiler arasında ilerici bir eğilim bulmak mümkün değildi.

Kishore, varılması gereken sonucun “sistemi tamir etmeye, kapitalist politika çerçevesinde nafile reformlar yapmaya çalışmak olmadığını” vurgulayarak şunları söyledi: “Devrimci bir çağda yaşıyoruz ve işçi sınıfının devrimci bir politikaya ihtiyacı var. Tarihsel deneyime dayanan ve bu deneyimin kritik derslerini çıkarmış bir siyasi hareketin inşa edilmesi gerekiyor. Bu dersler, günümüzdeki politikaya yol göstermeli. Hayallere ve faydacı manevralara dayanan bir politikaya değil, bilimsel bir perspektife, sınıfsal çözümlemeye, Marksizme dayanan bir politikaya ihtiyacımız var.”

IYSSE’nin Humboldt Üniversitesi grubu, resmi Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, kendisine oy ve destek veren herkese teşekkür etti: “Öğrenci meclisinde, kampüste ve başka yerlerde tüm fırsatları sosyalist bir perspektif uğruna mücadele etmek için kullanacağız. Üniversitemizde aşırı sağa, militarizme ve tarih tahrifatına yer yok.”

Henüz IYSSE üyesi olmayan ve aktif siyasete katılmak isteyen herkes, buradan kayıt olup sosyalist bir gelecek mücadelesine katılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir