Faşizme ve savaşa karşı sosyalist bir perspektif: SGP’nin Berlin’deki başarılı seçim toplantısı

Sosyalist Eşitlik Partisi (Sozialistische Gleichheitspartei, SGP), Avrupa seçimleri için son toplantısını, Cumartesi günü, Berlin’de düzenledi. Toplantıya 100 dolayında parti üyesi, destekçisi ve çok sayıda ilgili işçi ve genç katıldı. Bundan birkaç saat önce, SGP’nin Britanya Büyükelçiliği yakınında düzenlediği “Julian Assange’a Özgürlük” protestosuna yaklaşık 300 kişi katılmıştı. Her iki etkinlik de, büyük bir siyasi gücü ifade ediyordu.

SGP’nin ve onun Avrupalı kardeş partilerinin önde gelen temsilcileri, Julian Assange’ı savunan, siyasi durumu ve Dördüncü Enternasyonal’in sosyalist programını açıklayan konuşmalar yaptılar. Faşizmin ve savaşın geri dönüşüne karşı uyarıda bulundular ve sınıf mücadelesinin yükselişi, Dördüncü Enternasyonal’in tarihi ve Avrupa Birleşik Sosyalist Devletleri perspektifi hakkında konuştular.

Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS), önümüzdeki günlerde, Peter Schwarz’ın (Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin sekreteri ve WSWS’nin Almanca sayfasının editörü), Chris Marsden’in (Britanya’daki Sosyalist Eşitlik Partisi’nin ulusal sekreteri), Alex Lantier’in (Fransa’daki Sosyalist Eşitlik Partisi’nin ulusal sekreteri), Christoph Vandreier’in (SGP’nin seçimlerdeki baş adayı) ve Ulrich Rippert’in (SGP’nin ulusal sekreteri) konuşmalarını ve etkinliğin videosunu yayınlayacak.

Yapılan kapsamlı ve net konuşmaların yanı sıra, tüm konuşmacıların siyasi olarak aktif hale gelme ve sosyalist devrimin dünya partisi olarak Dördüncü Enternasyonal’in inşasına katılma çağrısı önemli bir karşılık buldu. Bir SGP etkinliğine ilk kez gelmiş olan katılımcıların çoğu, seçim kampanyasına destek olmak için kayıt oldu ve parti fonuna cömertçe bağışta bulundu. Toplantıda, toplam 4.500 avrodan fazla bağış toplandı.

SGP, bu hafta, Almanya’da 26 Mayıs’ta düzenlenecek olan Avrupa seçimleri öncesinde, faaliyetlerini yoğunlaştırıyor. Toplantıya başkanlık eden, SGP’nin ulusal yürütme komitesinin üyesi ve Dünya Sosyalist Web Sitesi yazarı Johannes Stern, şunları vurguladı: “Marksistler olarak görevimiz, dünyayı sadece yorumlamak değil; değiştirmektir. Seçim açıklamamızdan binlerce daha dağıtacağız ve işçi sınıfı içinde devrimci bir program ve sosyalist bir perspektif uğruna mücadele edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir