Humboldt’taki IYSSE sözcüsü, Profesör Baberowski aleyhine disiplin soruşturması talep etti

Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’in (IYSSE) Berlin Humboldt Üniversitesi sözcüsü Sven Wurm, kendisine fiziksel olarak saldırmasının ardından Profesör Jörg Baberowski aleyhine üniversite yönetimine şikayet dilekçesi sundu. Baberowski, öğrenci meclisi (StuPa) seçimlerinde IYSSE’nin kampanya afişlerini sökmüş, ardından da bu durumu belgelemesi nedeniyle Wurm’a fiziksel saldırıda bulunmuştu. Baberowski’nin afişleri söküp Wurm’a saldırdığını gösteren video buradan izlenebilir.

Üniversite yönetimine sunulan şikayet metnini aşağıda yayımlıyoruz:

Sayın Kunst,

Sayın Kronthaler,

Sayın Keller,

Humboldt Üniversitesi’nde tarih okuyan, Öğrenci Meclisi’nin üyesi bir öğrenci olarak, Profesör Jörg Baberowski’nin geçtiğimiz Perşembe günü bana fiziksel olarak saldırdığı ve IYSSE’nin bu yılki StuPa seçimleri için astığı afişleri söküp yırttığı hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Bundan dolayı Profesör Baberowski hakkında şikayette bulunuyorum.

Olay videoya kaydedilmiş durumda. Video, Baberowski’nin elinde sökülmüş IYSSE afişleriyle birlikte HU ana binası tarafından geldiğini açıkça gösteriyor gösteriyor. Ardından öğrencilerin afiş ve duyuru asabildikleri panoya gidiyor ve IYSSE’ye ait altı afişi daha söküyor.

Baberowski, kendisini videoya çekip afişleri neden söktüğünü sorduğumda şiddete başvurdu. “Beni çekme” diye bağırarak üzerime saldırdı ve elimdeki telefona vurup düşürdü.

Bir öğrenci arkadaşım benimle Baberowski’nin arasına girdi ve profesörü sakinleştirmeye çalıştı. Buna karşılık Baberowski yumruğunu havaya kaldırıp, “Seni tokatlayayım mı?” tehdidinde bulundu. Baberowski’den saldırıyı kesmesini istediğimde, beni “Şimdi defol buradan, çabuk. Çok az kaldı, dostum!” diyerek yanıtladı. Sonra da olay yerini hızla terk etti. Tüm bunlar videoya kaydedildi. (Bkz. https://youtu.be/QptQWEsR5Hk).

Profesör Baberowski, öğrencilerin üniversitede siyasi faaliyet yürütme biçimindeki demokratik hakkını açıkça ihlal etmesini videoya kaydetmemi engellemek için bana fiziksel olarak saldırdı.

Baberowski’nin vandallığı, kaba tehditleri ve fiziksel saldırısı, IYSSE’nin Öğrenci Meclisi için yürüttüğü seçim kampanyasında ciddi bir aksamaya neden oldu. Afişlerimiz durmadan sökülüyor ve çalışmamız bir süreden beri aksatılıyordu. Üniversite çalışanı Baberowski’nin bu saldırıların doğrudan parçası olduğu artık açıktır.

Baberowski’nin yaptıkları hem öğrencilerin temel demokratik haklarına ve öğrenci yönetiminin özerkliğine yönelik bir saldırıyı temsil etmekte hem de birçok açıdan suç oluşturmaktadır. Afişleri yırtmasının yanı sıra öğrencilerin StuPa seçimlerinde kendi listeleri lehine kampanya yürütmelerini fiziksel zora başvurarak engellemeye çalışmaktadır.

Baberowski’nin şiddet eylemleri üniversite tarafından ne savunulabilir ne de hoş görülebilir. Baberowski, şiddet içeren saldırısından dolayı hesap vermelidir.

Öğrenciler, üniversite çalışanları tarafından tehdide ve saldırıya maruz kalmadan kendi seçimlerini düzenleme ve politika tartışma hakkına sahiptir. Üniversite, öğrencilere tehditten ve şiddetten uzak güvenli bir ortam sağlamakla yükümlüdür. Bu yüzden sizleri Profesör Baberowski’ye karşı disiplin işlemleri başlatmaya çağırıyorum.

Saygılarımla,

Sven Wurm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir