Aşırı sağcı Profesör Jörg Baberowski sosyalist öğrenciye fiziksel olarak saldırdı

30 Ocak günü öğle arası, aşırı sağcı Profesör Jörg Baberowski, Berlin Humboldt Üniversitesi’ndeki (HU) öğrenci meclisinin üyelerinden Sven Wurm’a fiziksel olarak saldırdı. Wurm, Baberowski’yi, Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’in (IYSSE) seçim afişlerini ilan panosundan söküp yırtarken yakaladı. Bu aşırı sağcı profesörün saldırgan eylemleri kameraya çekildi.

30 Ocak günü öğlen saatlerinde, Humboldt Üniversitesi’ndeki aşırı sağcı bir profesör, öğrenci Sven Wurm’a fiziksel olarak saldırdı. Wurm, Humboldt Üniversitesi öğrenci meclisinin üyesi ve orada IYSSE’yi temsil ediyor. Wurm, Baberowski’yi, o gün düzenlenecek olan öğrenci seçimleri için asılmış IYSSE afişlerini sökerken yakaladı.

Wurm, IYSSE’nin sözcüsüdür ve aynı gün düzenlenen öğrenci meclisi seçimlerinde grubun baş adayıydı. Saldırının gerçekleştiği sırada bir okul arkadaşıyla birlikte seçim bildirisi dağıtıyordu.

Video, Baberowski’nin elinde sökülmüş IYSSE afişleriyle birlikte HU ana binası tarafından geldiğini gösteriyor. Ardından öğrencilerin afiş ve duyuru asabildikleri panoya gidiyor ve IYSSE’ye ait altı afişi daha söküyor. Bu afişlerde, “Aşırı sağın muhalif öğrencilere yönelik saldırılarını durdurun”, “HU’da Nazilerin suçlarının önemsizleştirilmesine hayır” ve “Sosyalistler öğrenci meclisine” gibi sloganları yazıyordu.

Wurm’un afişleri neden söktüğünü sorduğu Baberowski, vandallığının kameraya çekildiğini fark edince, “Beni çekme” diye bağırarak şiddete başvurdu. Aniden saldıran Baberowski, sert bir şekilde Wurm’un elindeki telefona vurdu. Saldırıya uğrayan Wurm, Baberowski’nin Doğu Avrupa Tarihi bölümünün başında olduğu tarih enstitüsünde okuyor.

Bir başka öğrenci Wurm ile Baberowski’nin arasına girdi ve profesörü durdurmaya çalıştı. Baberowski yumruğunu havaya kaldırıp, “Seni tokatlayayım mı?” tehdidinde bulundu. Wurm Baberowski’ye saldırıyı kesmesini söylerken, Baberowski onu “Şimdi defol buradan, çabuk. Çok az kaldı, dostum!” diyerek yanıtladı ve olay yerini hızla terk etti. Videoya çekilen olay, WSWS tarafından birçok görgü tanığı ile teyit edildi.

Baberowski’nin vandallığı, kaba tehditleri ve fiziksel saldırısı, IYSSE’nin seçim kampanyasında ciddi bir aksamaya neden oldu. Grubun afişleri sökülüyor ve çalışması bir süreden beri aksatılıyordu. Üniversite çalışanı Baberowski’nin bu saldırıların doğrudan parçası olduğu artık açıktır.

Baberowski’nin yaptıkları hem öğrencilerin temel demokratik haklarına ve öğrenci yönetiminin özerkliğine yönelik bir saldırıyı temsil etmekte hem de birçok açıdan suç oluşturmaktadır. Afişleri yırtmasının yanı sıra, öğrencilerin seçimde kendi listeleri için kampanya yürütmelerini engellemek için saldırıya ve tehdide başvurmuştur.

Wurm, saldırıyla ilgili WSWS’ye şunları söyledi: “Baberowski kontrolden çıktı. Bana yönelik fiziksel saldırısıyla, siyasi muhaliflerine karşı sürüp giden eylemlerini tırmandırmış oldu. O artık sadece bir aşırı sağcı ideolog ve Nazi savunucusu olarak değil, şiddet eylemleri gerçekleştirmeye hazır aşırı sağcı bir eylemci olarak hareket ediyor. Kendisinin aşırı sağcı gündemine karşı çıkan herkesi bastırıp kampüsten attırmak istiyor.”

Doğrusu Baberowski, bir süredir sığınmacılara karşı ajitasyonu, askeri şiddeti savunması ve Nazilerin suçlarını önemsizleştirmesi ile tanınmaktadır. O, 2015’te, Yeni Sağ topluluğundaki herkesin yılda en az iki kez toplandığı “Baberowski Salonu”nu (Die Zeit) kurdu. 2014’te Der Spiegel’e verdiği röportajda, Nazi savunucusu Ernst Nolte’nin itibarını iade etmiş ve bunu, “Hitler bir psikopat değildi, kötü biri değildi,” diyerek gerekçelendirmişti.

Başka seçim listelerinden iki öğrenci, kendilerine ağır biçimde hakaret ettiği için Baberowski’ye geçtiğimiz yıl dava açmışlardı. Wurm, son olarak şunları belirtti: “Üniversite yönetimini de olayla ilgili olarak bilgilendireceğiz ve bu aşırı sağcı profesöre karşı disiplin önlemleri başlatmasını isteyeceğiz. Öğrenciler, üniversite çalışanları tarafından tehdide ve saldırıya maruz kalmadan kendi seçimlerini düzenleme ve politika tartışma hakkına sahiptir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir