WikiLeaks’ten elinizi çekin!

Pentagon yetkilileri, ABD ordusunun Irak’taki bir katliamına ilişkin siyasi olarak zarar verici bir videonun yayınlanmasının tetiklediği bir güvenlik önleminde, Er Bradley Manning’in tutuklandığını ve WikiLeaks web sitesinin kurucusu Julian Assange’ın yerini saptamaya yönelik çabaların arttırıldığını duyurdu.

7 Haziran’da, Savunma Bakanlığı yetkilileri, Manning’in, “gizli bilgiyi yayınlama iddiası” ile Kuveyt’te hapsedildiğini doğrulamışlardı. Üç gün sonra, Pentagon müfettişleri, Daily Beast web sitesine, Manning soruşturması ile bağlantılı olarak Assange’ı aradıklarını söylediler. Avustralya doğumlu WikiLeaks kurucusunun geçtiğimiz hafta New York City’de ve Las Vegas’ta konuşma programları vardı ancak “güvenlik kaygıları”ndan söz ederek bunları iptal etmişti.

Dünya çapında hükümetlerin ve şirketlerin suçları hakkındaki sızıntıları teşvik eden ve bunları küresel bir izleyici kitlesi için internette açıklayan WikiLeaks, Nisan ayında, özel bir web sitesini kullanarak, “İkincil Cinayet” adlı bir videonun deşifre edilmiş ve düzenlenmiş bir versiyonunu yayınladı. Özgün video, 2007’de, Bağdat’ın doğusunda, aralarında iki Reuters gazetecisinin bulunduğu 15 dolayında insanı öldüren bir helikopter saldırısı sırasında, ABD ordusu tarafından çekilmişti.

Video ve ona eşlik eden, Amerikan askerlerinin Iraklıların öldürülmesi hakkında dalga geçtiği telsiz trafiğinin yayınlanması, uluslararası ölçekte yaygın bir öfkeyi ve Amerikan ordu/istihbarat aygıtının şiddetli bir karşı saldırısını tetiklemişti. Savunma Bakanı Robert Gates, her ne kadar videonun ABD ordusu tarafından çekildiğini ve değiştirilmediğini itiraf etse de, onun yayınlanmasını açıkça suçladı.

Basında yer alan haberlere göre, Manning, deneyimli bir bilgisayar korsanı olan Adrian Lamo’ya bir internet tanışmasında sırrını açıklama hatası yapmasının ardından, 26 Mayıs’ta gözaltına alındı. Manning, Lamo’ya, Bağdat’ın doğusundaki “Çekiç İleri Harekat Üssü”nde bir ordu istihbarat uzmanı olarak çalıştığı sırada, ordunun ve Dışişleri Bakanlığı’nın, “İkincil Cinayet”in çekildiği özgün kaydı da içeren iç belgelerine ve iletişimine ilişkin büyük bir yedek stoku elde etmiş olduğunu söylemiş. Lamo da Manning’i orduya ve FBI’a ihbar etmiş.

Haberlere göre, Manning, Kuveyt’teki bir askeri tesiste tutuluyor. Ondan alınmış olan birçok bilgisayar sabit sürücüsü Perşembe günü Washington’a getirilmiş ve bunlar, şu anda, Manning’in hangi belgeleri indirdiğini ve onlarla ne yaptığını belirlemek için hükümetin bilgisayar uzmanları tarafından inceleniyor.

Manning, orduya 2007’de girmiş ve bir Çok Gizli/SCI erişim yetkisine sahip olmuş. Onun, Lamo’ya, ordu ve hükümet ağlarını bir yıldan uzun süredir incelediğini ve “Washington DC’deki bir karanlık odada saklanmış bir sunucuda değil açık alanda akıl almaz şeyler, berbat şeyler…” bulduğunu söylediği belirtiliyor.

Manning, WikiLeaks’e, “İkincil Cinayet” olarak bilinen video dışında, Mayıs 2009’da Afganistan’ın Garani köyü yakınında gerçekleşen ve çoğu çocuk 100’den fazla insanı öldüren bir ABD hava saldırısını gösteren ikinci bir video sağladığını söylemiş.

Ordu/FBI soruşturmasının başlıca odak noktası, Manning’in, “arka plandaki neredeyse canice siyasi ilişkileri” gösteriyor diye betimlediği 260.000 dolayında gizli diplomatik telgrafı indirmiş olduğu iddiası. Manning, Lamo’ya giden bir e-postaya göre, “Hillary Clinton ve dünya genelindeki birkaç bin diplomat, bir sabah uyanıp bütün bir gizli dış politika veri havuzunun, incelenebilir formatta halkın erişimine açık olduğunu gördüklerinde, kalp krizi geçirecek” diye eklemiş.

WikiLeaks, 260.000 gizli iletinin elinde olduğunu yalanladı. Söylendiğine göre, Assange, Manning’in hukuksal savunusunun finansmanına yardımcı olmayı teklif etmiş.

Demokratik hakları savunan herkes, Manning’in tutuklanmasına ve Assange’ın peşine düşülmesine karşı çıkmalıdır. Amerikan halkı ve tüm dünya halkları, Amerikan ordu/istihbarat aygıtının Amerikan başkanın emriyle işlediği suçları bilme hakkına sahiptir.

WikiLeaks’e ve onunla birlikte çalışanlara yönelik saldırı, Obama yönetiminin daha geniş bir güvenlik baskısının parçasıdır. New York Times’ın (NYT) bu hafta bildirdiği gibi, Beyaz Saray, Baltimore Sun’dan bir gazeteciye bilgi sağlayarak Ulusal Güvenlik Kurumu’ndaki (NSA) mali kötü yönetimi ortaya çıkarmaya çalışan NSA’deki ifşaatçı Thomas Drake’ye yönelik kovuşturmayı sürdürmeye karar verdi.

NYT’deki yazıya göre, “Bay Drake’nin suçlanması, Obama yönetiminin, izinsiz sızıntıları cezalandırma arayışında Bush yönetiminden daha saldırgan olduğunun en son kanıtıydı. Başkan Obama, görevdeki 17 ayında, daha şimdiden, sızıntı kovuşturması yürütme konusunda önceki her başkanı geride bırakmış durumda.”

Sızıntılara yönelik bu arttırılmış baskı, İnsan Hakları İçin Doktorlar’ın, CIA için çalışan doktorların tutuklulara işkence yapan sorgucular ile işbirliği yaptığına ilişkin bir rapor yayınlamasıyla aynı haftaya denk geldi. Doktorlar, tutukluların daha fazla sorgulanıp işkence görebilmeleri için ölmemelerini sağlamak ve kullanılan yöntemleri daha acı verici ve etkili hale getirmek için işkenceleri izliyordu. Raporun başlığı durumu özetlemektedir: “İşkence Deneyimleri: İnsan Denek Araştırması ve ‘Gelişmiş’ Sorgu Programı Deneyine İlişkin Kanıtlar.”

Obama yönetimi, sızıntıları, adet gereğince iddia ettiği gibi Amerikan askerlerinin yaşamlarının zarar görebileceği kaygısından değil; Bush yönetimini harekete geçiren aynı nedenlerle durdurmaya uğraşıyor. Başlıca neden, Pentagon’daki, CIA’deki, NSA’deki ve bizzat Beyaz Saray’daki üst düzey devlet yetkililerinin, ABD’de ya da uluslararası bir mahkeme önünde, bu tür ifşaatların ortaya koyduğu kanıtlar temelinde savaş suçlarından yargılanabilecek olmasıdır.

Irak’taki helikopter saldırısında öldürülenlerin yakınları, Manning’in tutuklanmasını protesto ettiler. Reuters çalışanlarından biri olan ve kardeşi Namir saldırıda öldürülen Nabil Noor-Eldeen, basına, “Bu ABD askerinin insanlığa karşı işlenen bu suçu ortaya çıkararak yaptığı şey dürüstlüktü. Amerikan ordusunun, onu tutuklaması değil; ödüllendirmesi gerekir.” dedi.

Manning, bir suçlu değil ama açıkça “kendi” ordusunun ve “kendi” hükümetinin işlediği suçlara karşı tepkinin harekete geçirmiş olduğu biridir. Dünya Sosyalist Web Sitesi, Manning’in, ona karşı herhangi bir suçlama getirilmeksizin serbest bırakılmasını talep edenlerle birliktedir. Bizler, ayrıca, Julian Assange’ın ve diğer WikiLeaks aktivistlerinin eylemlerini soruşturmaya ve bastırmaya yönelik tüm girişimlere son verilmesini talep ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir