Sri Lankalı Troçkist Nanda Wickremasinghe’nin sekseninci doğum günü üzerine

Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin uluslararası yayın kurulunun ve Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (ABD) başkanı olan David North, Sri Lankalı emektar Troçkist Nanda Wickremasinghe’ye, sekseninci doğum günü vesilesiyle aşağıdaki kutlama mesajını gönderdi. 15 Ekim’de doğum gününü kutlayan, büyük sevgi duyulan ve Wicks olarak bilinen Wickremasinghe, 1968’de Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin Sri Lanka şubesinin kurucuları arasındaydı.

Sevgili Wicks Yoldaş,

Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi adına, sekseninci doğum günün vesilesiyle, hem hareketimizin tebriklerini iletmekten hem de Sosyalist Devrimin Dünya Partisi’nin inşası uğruna tüm yaptıkların için en derin takdirlerimizi ve minnettarlığımızı dile getirmekten onur duyuyorum.

Nanda Wickremasinghe

Troçki, 1938’de, Dördüncü Enternasyonal’in her kadrosunun omuzlarında insanlığın yazgısından bir parça taşıdığını söylemişti. Senin ise, yarım yüzyıldan fazla bir zamana uzanan siyasi mücadeleler sırasında, insanlığın yazgısının bir parçasından fazlasını taşıdığın söylenebilir.

Seksen yıllık yaşamın, Dördüncü Enternasyonal’in neredeyse tüm tarihini kapsamaktadır. Hayatının kronolojisi, hareketimizin tarihsel mücadelelerinin içine gömülüdür. Doğumundan sadece birkaç ay önce, Troçki, 25 Temmuz 1939 tarihli ünlü “Hindistan İşçileri’ne Açık Mektup”unu yazmış ve şu keskin uyarıda bulunmuştu:

“Hindistan burjuvazisi, devrimci bir mücadeleye önderlik etmekten acizdir. Onlar, Britanya kapitalizmine sıkıca bağlılar ve ona bağımlılar. Kendi mülkiyetleri için titriyor; kitlelere korkuyla vekalet ediyorlar. Bedeli ne olursa olsun Britanya emperyalizmi ile uzlaşma peşinde koşuyor ve Hindistanlı kitleleri yukarıdan reform umutlarıyla yatıştırıyorlar. Bu burjuvazinin önderi ve peygamberi, Gandhi’dir. Sahte bir önder ve sahte bir peygamber!”

Troçki, Gandhi’ye yönelik bu sert değerlendirmeden, şu temel ve kaçınılmaz siyasi sonucu çıkarıyordu:

“Sahte umutları bir kenara atmalı ve sahte dostları kovmalıyız. Yalnızca kendimize, kendi devrimci güçlerimize umut bağlamalıyız. Ulusal bağımsızlık uğruna, bağımsız bir Hindistan uğruna mücadele, tarım devrimiyle, bankaların ve tröstlerin ulusallaştırılmasıyla, ülkenin yaşam standardını yükseltmeyi ve emekçi kitleleri kendi kaderlerinin efendisi haline getirmeyi amaçlayan diğer bir takım ekonomik önlemlerle ayrışmaz biçimde birleşmiştir. Bu görevleri, yalnızca köylülük ile bir ittifak halindeki proletarya yerine getirebilir.”

Bu mektup, Seylan’daki Troçkist hareketin gelişmesine belirleyici siyasi dürtüyü sağlamıştı. Sen, Seylan gençliğinin, siyasi yönelimi Troçki’nin LSSP’ye verdiği sürekli devrim perspektifiyle belirlenmiş bir kuşağının parçasıydın.

İnançlarının derinliği ve ciddiyeti, LSSP’nin 1964’te Troçkizme ihaneti testinden geçti. Karmaşık bir siyasi netleşme sürecinde, Uluslararası Komite’nin safında yer aldın ve 1968’de Devrimci Komünist Birlik’in kurucu üyesi oldun. Yarım yüzyılı aşkın bir süredir, Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin Sri Lanka şubesinin önderliğinde yer alıyorsun. İlkelere sonsuz bağlılığın, dünyanın dört bir yanındaki yoldaşların için bir ilham kaynağıdır.

Kişisel bir not düşerek, seninle olan ve artık bir yüzyılın üçte birini geride bırakan uzun ve sıkı siyasi işbirliğimize büyük değer verdiğimi belirtmeme izin ver. Senin siyasi meselelere ve sorunlara yönelik dürüst ve içten değerlendirmelerini her zaman takdirle karşıladım ve bunlara oldukça değer verdim. Yıllar geçtikçe, bu işbirliği, derin ve dayanıklı bir dostluk karakteri edindi.

Bu etkileyici kilometre taşına ulaştığın için bir kez daha tebrikler. Uluslararası Komite’deki tüm yoldaşlarınla beraber, Dünya Sosyalist Devriminin zaferi uğruna mücadeleyi sürdüreceğin önümüzdeki yıllarda sana sağlık ve mutluluk diliyorum.

En içten selamlarımla,

David North

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir