Sri Lanka’daki ve ABD’deki IYSSE, Melbourne Üniversitesi’ndeki yasaklamayı mahkum ediyor

Sri Lanka’daki ve [ABD’nin Michigan eyaletindeki Detroit kentinde bulunan] Wayne Eyalet Üniversitesi’ndeki Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), [Avustralya’daki] Melbourne Üniversitesi (UMSU) Kulüp ve Topluluklar Komitesi’ne, onun IYSSE’nin üyeliğine ilişkin yasaklamasını kaldırmasını ve bunu temel bir demokratik ilke, öğrencilerin ifade özgürlüğü ve örgütlenme hakkı olarak kabul etmesini talep etmek üzere mektuplar gönderdi. Aşağıda yer alan mektuplar, uzunlukları nedeniyle kısmen kısaltıldı.

Avustralya’daki ve dünya çapındaki IYSSE üyeleri ve destekleyicileri ile WSWS okurlarını, mektup yazmayı sürdürmeye çağırıyoruz. Protesto mektuplarının, UMSU Kulüp ve Topluluklar Komitesi yetkilileri Stephen Smith’e ve Claire Pollock’a (clubs@union.unimelb.edu.au) ve ayrıca, UMSU Genel Sekreteri Hana Dalton’a (secretary@union.unimelb.edu.au) gönderilmesi gerekiyor.

Lütfen, tüm mektupların kopyalarını IYSSE’ye (iysseaus@gmail.com)  gönderin. Mektupların bir seçkisi Dünya Sosyalist Web Sitesi’nde yayımlanacak.

*****

Genel Sekreter’e,

UMSU Kulüp ve Topluluklar Komitesi’ne,

Avustralya, Melbourne Üniversitesi’ne,

Sri Lanka’daki Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), [Melbourne Üniversitesi’ndeki] IYSSE’nin başvurusunun gerekçesiz reddedilmesini, şiddetle mahkum eder.

Sizin IYSSE’yi yasaklamanız, öğrencilerin görüşlerini ifade etme ve kendi politikaları ve ilkeleri temelinde bağımsız olarak örgütlenme temel demokratik haklarına yönelik bir saldırıdır. En önemlisi, bu yasaklama, öğrenciler ve gençlik arasında savaşa ve kemer sıkmaya karşı uluslararası sosyalist bir program uğruna mücadele eden tek öğrenci örgütüne yönelmektedir.

Avustralya IYSSE’nin daha önce dikkat çektiği gibi, sizin, IYSSE kulübü adının, amaçlarını “yansıtmadığı” ve onun Sosyalist Alternatif’in öğrenci kulübü ile “örtüştüğü” yönündeki iddialarınız temelsizdir; IYSSE’nin üyeliğini reddetmeye yöneliktir. IYSSE’nin ve [onun bağlı olduğu] Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (SEP), Avustralya’daki Sosyalist Alternatif ve onun, Sri Lanka’daki emperyalizm yanlısı Sirisena hükümetini savunan Nava Samaja Partisi (NSSP), Birleşik Sosyalist Parti (USP) ve Öncü Sosyalist Parti (FSP) gibi dünya genelindeki benzer sahte sol eğilimlerle hiçbir bağlantısı yoktur.

Ayrıca, tüm kararlarınızın her zaman “demokratik” olduğu ve  eylemlerinizin herhangi bir eleştirisinin ya da teşhirinin, “komite üyeleri seçilmiş olduğu” için, “demokratik temsil sisteminin altını oyduğu” yönündeki argümanınız, ABD’deki Obama yönetiminin ve dünya genelindeki hükümetlerin “demokrasi” hakkındaki açıklamalarıyla büyük benzerlik göstermektedir.

Avustralya IYSSE’nin açıklamasında doğru bir şekilde belirttiği gibi, IYSSE’nin yasaklanması, Avustralya’daki Abbott hükümetinin ve onun uluslararası ölçekteki mevkidaşlarının küresel kapitalist krizin basıncı altında hız verdiği anti-demokratik yöntemlere organik olarak bağlıdır.

Sri Lanka, demokratik ve sosyal hakların bastırılmasının en kötü örnekleri arasında yer almaktadır. Devlet üniversitelerindeki öğrenciler üzerindeki baskı son derece büyüktür. 2014’te, Devlet Başkanı Rajapakse’nin önceki hükümeti döneminde, eylemciler dahil, 1.400’den fazla öğrenci üniversitelerden uzaklaştırıldı. Öğrencilerin üniversite sistemi içinde herhangi bir siyasi faaliyetini engellemek amacıyla, öğrenci birlikleri ve onların seçimleri askıya alındı. Eğitim harcamaları kesintileri ve özelleştirme üzerine öğrenci protestolarına karşı tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullanılıyor. Öğrenci önderleri, aralıksız olarak, hükümetin cadı avlarının hedefi oluyor.

Devlet Başkanı Maithreepala Sirisena ve Başbakan Ranil Wickremasinghe’nin ABD yanlısı yeni “ulusal birlik hükümeti” altında, kemer sıkma önlemlerine ve emperyalist savaş hazırlıklarına karşı öğrenci ve gençlik mücadelelerinin bastırılması, daha da yoğunlaştırılacaktır.

Bizler, Sri Lanka IYSSE olarak, Melbourne Üniversitesi’ndeki IYSSE’ye uygulanan yasaklamanın derhal geri çekilmesini talep ediyoruz. Uluslararası işçi sınıfına, gençliğe ve öğrencilere, bu yasaklamaya,  uluslararası sosyalizm programına ve dünya savaşı tehlikesi ile toplumsal karşı-devrime karşı mücadeleye yönelik bir saldırı olarak karşı çıkmaları gerekliliğini vurguluyoruz.

Kapila Fernando

Organizatör,

IYSSE (Sri Lanka)

*****

UMSU’daki ilgililere:

Michigan Detroit’te bulunan Wayne Eyalet Üniversitesi’ndeki Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), Melbourne Üniversitesi’ndeki Kulüp ve Topluluklar Komitesi’nin IYSSE şubesinin üyeliğine yönelik yasaklamasına kesin bir şekilde karşı çıkar. Kampüsteki bir kulübün üyeliğini “itaatsizlik” nedeniyle engelleme kararındaki kibir, şaşırtıcıdır. Karar, tüm öğrenci kitlesinin demokratik haklarına yönelik bir saldırıdır. “Daha Fazla Faaliyet!” sloganı, açıkça, yanlış bir adlandırmadır.

Siz, öğrencilere hangi bilginin ulaşacağına ya da ne tür tartışmalar yapılabileceğine karar verme hakkına sahip değilsiniz. Çeşitli gruplar arasında hedefte bir örtüşme olduğunu iddia etmek için, Marksist program ve ilkeler üzerine hangi uzmanlığa sahipsiniz?

IYSSE, işçi sınıfının siyasi bağımsızlığı uğruna bir program ileri sürmeyen ve bunun yerine burjuva politikacıları ve hükümetleri destekleyen Sosyalist Alternatif ile farklılıklarını, defalarca açık bir şekilde ortaya koymuştur. Sizler, IYSSE’nin kampüs yaşamına katılımının önünü keserek, öğrencilerin, yokluğunda mevcut siyasi durumu çözümlemenin imkansız olduğu yirminci yüzyılın yaşamsal siyasi derslerine ilişkin bir kavrayış edinmesini engelliyorsunuz.

Geçtiğimiz yıl çok sayıda öğrencinin IYSSE’yi desteklenmek üzere ortaya çıkmasından beri, Kulüp ve Topluluklar Komitesi’nin eylemlerine yönelik herhangi bir eleştirinin “öğrenci temsil sisteminin altını oyacağı” yönündeki iddia boşa çıkmıştır. Sizler, öğrenci kitlesinin demokratik iradesini temsil etmiyorsunuz.

IYSSE, tarihten ekonomiye, çağdaş politikadan sanat ve kültüre, çeşitli başlıklarda konferans vermek için, dünyanın dört bir yanından konuşmacılar getirmektedir. O, işçileri ve öğrencileri, toplumun ve tarihin bilimsel, Marksist bir kavrayışı temelinde eğitmek için çalışmaktadır.

Bu derin küresel ekonomik kriz ve nükleer savaş tehlikesi  döneminde emperyalist savaşa karşı mücadele eden bir örgütün bastırılması, son derece tehlikeli sonuçlara sahiptir. Melbourne Üniversitesi Kulüp ve Topluluklar Komitesi, bu tür bir baskıyı gerçekleştirirken, kendisini sağcı siyasi güçlerin yanına yerleştirmektedir. Komiteyi bu uygulamasını yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz.

İyi dileklerimizle,

Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler, Wayne Eyalet Üniversitesi Şubesi

10 Eylül 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir