Sola karşı cadı avı hazırlığı: Yeni Akit gazetesi DİP’i hedef gösteriyor

Yeni Akit gazetesi, 21 Nisan günü “İhanetin DİP’i” başlığı altında, yalan ve çarpıtma üzerine kurulu provokatif bir “haber”i manşetten verdi. Gazete, “Türkiye yararına hiçbir faaliyette bulunmayan; devrimci, marksist, komünist, sosyalist ve bölücü gruplar ülkeye resmen ihanet ediyor. Bu gruplardan biri olan ve kendilerini ‘Devrimci Marksist’ olarak tanımlayan Devrimci İşçi Partisi (DİP) üyeleri haince bir eylem daha yaptı. Parti sempatizanları Ankara’nın göbeğinde, ‘İşgalci Türkiye Kıbrıs’tan Defol’ yazılı pankart taşıyıp slogan attı,” diyor.

Bu “haber”i okuyan biri, Yeni Akit’in bir haber verdiğini düşünebilir ama durum öyle değil. Gazete, üç yıl önce, 2011 yılında Ankara’da gerçekleşmiş bir eylemden söz etmektedir.

Gazete, bu art niyetli ve bilinçli çarpıtmanın ardından, bütünüyle uydurma bir iddia ortaya atıyor:

Söz konusu marjinal solcu hainler mesken tuttukları Kızılay bölgesinde, İslami çevreler ve milliyetçi muhafazakar gençliğe yaşam hakkı da tanımıyor… Söz konusu grupların haince eylemlerine şahit olan vatandaşlar ise tepkili. Söz konusu grupların sürekli olarak Türkiye düşmanlığı yaptığını vurgulayan vatandaşlar, ‘Sivil vatandaş olarak tepkimizi koyduğumuz zaman saldırıyorlar. Güvenlik görevlilerinin bunlara müdahale edip her gün yüz binlerce kişinin bulunduğu Kızılay’dan bunları temizlemesini istiyoruz’ dediler.”

Daha önce Vakit adıyla yayımlanan, sonradan Yeni Akit adını alan bu gazetenin, yıllardır, muhalif aydınları, yazarları, siyasi partileri ve örgütleri nefret söylemleriyle hedef gösterdiği; iktidarın siyasi tetikçiliğini yaptığı biliniyor. Şimdi o, DİP’in kişiliğinde, faşist saldırılara ve iktidarın sosyalist harekete yönelik yeni saldırılarına zemin hazırlamaktadır.

Yeni Akit’in bu üç yıl gecikmeli “haber”i ve onun içinde yer alan yalanların, AKP iktidarının, işçi sınıfına karşı güçlü bir polis ve istihbarat devleti inşasını son MİT yasası ile birlikte hızlandırdığı şu süreçte gündeme gelmesi rastlantı değildir. Bu “haber”, genel olarak sola karşı başlatılacak bir cadı avının ve faşist saldırıların işaretidir.

Toplumsal Eşitlik yayın kurulu olarak, ideolojik ve siyasi hiçbir ortak yanımız olmayan Devrimci İşçi Partisi’ne (DİP) yönelik bu provokasyonu şiddetle protesto ediyor ve bu provokasyonun sonucunda gerçekleşebilecek her türlü saldırıya karşı onunla dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyoruz.

Bütün işçi sınıfı devrimcilerini, DİP’i hedefleyen bu provokasyonu ve sosyalistlere yönelik cadı avı hazırlığını teşhir etmeye çağırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir