Sermayenin maşaları faşistlerin ve ÖGB’nin saldırıları sürüyor

Bu hafta önce Marmara Üniversitesi’nde faşistler Göztepe kampüsüne gelerek bir öğrenciyi satırladılar. Bugünse yine İstanbul Üniversitesi’nde özel güvenlik birimleri (ÖGB) üç Ekim Gençliği okuruna pervasızca saldırdı.

Marmara Üniversitesi’nde haftanın ilk günlerinden itibaren “Öğrenci Forumu: Şimdi Söz Öğrencilerde” etkinliği nedeniyle faşistler okula gelerek öğrencileri tehdit ediyordu. Okul yönetiminin, ÖGB’lerin ve polisin bilgisi dahilinde olan bu durumun, bir öğrencinin satırlanmasıyla sonuçlanması, faşistlerin egemenler tarafından kollandığını ve teşvik edildiğini bir kez daha gösterdi. Başından satırlanmak istenen öğrenci arkadaşımız, korunmak için kaldırdığı elinden ağır bir şekilde yaralanmış durumda.

İstanbul Üniversitesi’nde de, ÖGB’lerin keyfi üst aramalarına karşı koyan öğrencilerle sabah saatlerinde bir gerginlik yaşanmıştı, öğlen saatlerinde ise aynı öğrenciler okuldan çıkarken üniversitenin yan kapısındaki güvenliklerin küfürlü sataşmalarını fiziki saldırıları takip etti. Bugün gerçekleştirilen Üniversite Konferansı nedeniyle devrimci öğrencilerin çoğunun okulda olmayacağının da güveniyle gerçekleştirilen bu saldırı, ÖGB’lerin rektörlük ve polis desteğiyle ne kadar pervasızlaşabileceğini bir kez daha ortaya koydu. Güvenliklerin gerçekleştirdiği saldırıya aynı şekilde karşılık vermenin öğrencilerin okuldan atılmasıyla sonuçlanacak olması, bu saldırıların aynı zamanda devrimci öğrencileri provoke etmeye dönük olduğunu gösteriyor. Üniversite yönetiminin soruşturma terörünün ardından bu provokatif saldırının gelmesi bu açıdan bir tesadüf değildir.

Sosyalizm okuru öğrenciler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir