PTT işçilerinin direnişi bir ayı geride bıraktı

İstanbul’da işten çıkartılan PTT taşeron işçilerinin Topkapı’daki AVPİM önünde sürdürdükleri direniş birinci ayını tamamladı. İşten çıkartılan işçiler “işe geri alınma” talebiyle başlattıkları direnişi, daha geniş bir perspektif ile Torba Yasa ve taşeron sistemine karşı genişletmek gerekliliğini mücadele talepleriyle [1] yaşama geçiriyorlar. İşten atılan PTT işçilerinin işçi sınıfının geneline yönelik ortaya koydukları talepler, hiç şüphesiz direnişin dar mesleki sınırlara kısılıp kalmaması ve bu açıdan diğer direnişlere örnek olması bakımından önem taşıyor.

PTT süreci

PTT’ye bağlı taşeron şirketlerde çalışan yaklaşık 200 işçi yılbaşında işten atılmışlardı. Bu sayının daha da fazla olabileceğini belirten işçiler, hükümetin PTT’yi özelleştirme programının olduğunu, diğer çalışan kadrolu ve taşeron işçilerinin de bu süreçte aynı muameleye maruz kalarak işlerinden atılacaklarını vurguladılar. Taşeron işçileri PTT’de çalışan diğer çalışanları da yaklaşan sürece karşı uyarıyorlar. Bu sürece karşı birlikte mücadele etmeleri gerektiğini belirten işçiler mücadelelerinde kararlı olduklarını da her fırsatta dile getiriyorlar. Geçtiğimiz hafta Topkapı AVPİM önünde düzenlenen dayanışma etkinliğine yaklaşık 80 kişi katılmış, özel güvenliklerin ve polisin ablukasına rağmen mücadele kararlılığının öne çıktığı bir eylem gerçekleştirilmişti.

Sendikaların tavrı

İşçilerin bir aydır vermiş oldukları mücadeleye Haber-Sen ve diğer sendikaların sadece temsilci düzeyinde destek verdikleri görüldü. Kitlesel olmaktan uzak olan bu destekle sendikaların direnen PTT işçilerini diğer benzer her direnişte olduğu gibi yalnızlaştırdıkları görüldü. Oysa direnişçi işçilerin başlatmış olduğu bu eylem Haber-İş, Haber-Sen sendikalarının aynı iş kolunda çalışan üyelerini harekete geçirerek işten çıkartılan işçilerin işlerine geri alınmaları yönünde baskı yapmaları ve kendi sektörlerinde yaşanmakta olan özelleştirme sürecine karşı mücadele hattını örmeleri açısından önemliydi.

Tabii ki burada sorulması gereken soru “sendikaların böyle bir gündemi var mı?” sorusudur. Bugüne kadar her eylemde kürsülerden bol miktarda laf üretip pratikte her eylemde patronlarla anlaşma yoluna giden sendikaların tek gündeminin patronların ve onların hükümetlerinin icazetiyle “saadet zincirlerini” sürdürmek olduğu her gün biraz daha açığa çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir