Ontex ve PTT işçileri adalet istiyor!

36 gündür sermayeye ve sendikal bürokrasiye karşı direnen Ontex işçilerinin bir kısmının açmış olduğu işe iade davasının ilk duruşması 24 Mart Perşembe günü gerçekleşti (Bu duruşma işçilerin bir kısmının duruşmasıydı, toplam işçi sayısı 16 olduğundan iş mahkemesi davayı ikiye böldü, diğer işçilerin duruşması henüz gerçekleşmedi). Bakırköy 6. İş Mahkemesi’nde görülen duruşmada dava 29 Nisan 2011 tarihine ertelendi. Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Sabah 09:00’da mahkeme önüne “Adalet yerini bulacak Ontex’te direniş kazanacak” pankartı arkasında yürüyüşle gelen işçiler, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yürüyüş güzergahında bulunan bir inşaat şantiyesindeki işçiler de direnişçi Ontex işçilerine alkışlı destek verdi.

Direnişçi Ontex işçileri adına basın açıklamasını Gamze Kayhan okudu:

“Basına ve Kamuoyuna,

Bizler hakları ve gelecekleri için mücadele ederken işten atılan Ontex / Canbebe işçileriyiz. Bizler yirmi yıldır süregelen saltanata karşı çıktık ve kendi haklarımız, geleceğimiz için mücadele yolunu seçtik. Bizim amacımız demokratik hakkımız olan toplu iş sözleşmemizi kendimiz oluşturmak, kendi temsilcilerimizi kendimiz seçmekti. Taleplerimizin gerçekleşmesi için toplantılar düzenledik, kendi iç örgütlülüklerimizi oluşturmaya başladık. Bu çalışmalarımızı engellemek, bu çalışmalarımızın önünü kapamak için sendikamız ve işveren el ele vererek biz işçilerin iradesini yok sayarak satış sözleşmesine imza atmışlardır. Bizler buna karşı çıktık ve demokratik haklarımızı korumaya devam ettik.

Bizler haklarımızı almakta ısrar ettiğimiz için 17 Şubat 2011’de 16 işçi işten atıldık. 36 gündür fabrikamızın önünde kurmuş olduğumuz çadırda direnişimiz büyüyerek devam ediyor. Biliyoruz ki mücadele eden ve işten atılan işçiler sadece biz değiliz. Bu sömürü düzeninde, patronlar düzeninde hak arayan, başkaldıran işçiler işten atma saldırılarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Sendikalaşmak isteyen, taşeronlaşmaya karşı çıkan iş güvencesi isteyen işçiler bu saldırılarla karşılaşmaktadırlar. Bizler bu sömürüye maruz kalan milyonlarca işçi arasındayız. Aynı sömürü çarkında sömürülüyoruz ve kendi örgütlülüklerimizi yaratarak ortak bir mücadeleyi büyütmemiz gerekiyor. Patronlar düzeni direnen işçilere, örgütlenen işçilere saldırmaktadır.

PTT taşeron işçileri, Konak Belediyesi taşeron işçileri aynı işten atma saldırılarıyla karşılaşmışlardır. Casper, KDS işçileri sendikalaşmak istedikleri için aynı işten atma saldırılarıyla karşılaşmışlardır. İki gün önce Sirkeci Postanesi önünde polisin azgınca saldırısına maruz kalıp gözaltına alındılar. Bizler de Kozyatağı CarrefourSA’da yaptığımız blokaj eylemi sırasında saldırıya uğradık. Bir arkadaşımız gözaltına alındı ancak kararlı duruşumuz karşısında arkadaşımızı serbest bırakmak zorunda kaldılar. Sermaye düzeni biz işçileri yok saymaktadır ve kölece çalışma koşullarını dayatmaktadır. Bu kölelik koşullarına boyun eğmeyen biz onurlu işçiler ise mücadele kararlılığımızı her alanda bu sermayedarlara haykırıyoruz.

Biz Ontex işçileri haklarımızı savunduğumuz için haksız yere kıdemsiz, ihbarsız, tazminatsız işten atıldık. Bizler susmadık, boyun eğmedik ve onurlu bir şekilde mücadele etmeye devam ediyoruz. Bizler işimize geri dönmek istiyoruz bugün de burada bunun için bulunuyoruz. 36 gündür direniş çadırında sürdürdüğümüz mücadeleyi her türlü hakkımızı sonuna kadar arayarak devam edeceğiz.

Bugün işçi arkadaşlarımızdan bir kısmının Bakırköy 6. İş Mahkemesi’nde işe iade davaları görülecektir. Bu davanın sonucu ne olursa olsun, örgütlenmeye devam edeceğiz. Bizler artık sınıf bilincini çok daha iyi kavramış, bu mücadele içerisinde tüm sınıfın çıkarlarını savunmayı ve ona göre hareket etmeyi öğrendik. Bizlerin gerçek kazanımı örgütlülüğün bilincine varmış olmamız ve bunu büyütmek olacaktır. Kazanımlarımızı korumanın biricik yolu kendi taban örgütlülüklerimizi korumak olacaktır.

Bizler, bundan sonra da sınıf mücadelesinde yerimizi alacağız. İşe geri dönmek için mücadele edeceğiz ve işe geri dönsek de dönmesek de kendi sınıfımızın çıkarlarına sahip çıkacağız. Karşımızda örgütlü bir sermaye sınıfı var. Bizlerin tek kurtuluşu işçi sınıfı olarak örgütlenmekten ve mücadeleden geçiyor.

Tüm emekten yana kesimleri yükselttiğimiz boykot çağrısına katılmaya çağırıyoruz. Canbebe, Canped, Helen Harper ve Burger King ürünleri boykot etmeye çağırıyoruz. Direnişimizin kazanabilmesi için dört bir koldan Ontex patronunu ve bağlı bulunduğu sermaye grubuna karşı boykot çağrımızı yineliyoruz.

Bizler direniş çadırımızda mücadeleyi örmenin yanı sıra tüm işçi sınıfını mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz. Yükselttiğimiz bu mücadele bayrağını her bir fabrikada, sanayi bölgesinde bulunan sınıf kardeşlerimiz de elden ele taşımalıdır, tabandan bir araya gelmelidir. Hemen hemen her eylemimizde slogan olarak tekrarladığımız gibi tek başına bir kurtuluşumuz olmayacaktır.

Taleplerimiz:

• İşimizi geri istiyoruz!

• Tüm sendika yöneticilerimiz ve temsilcilerimiz istifa! Başta temsilcilerimiz olmak üzere tüm yöneticilerimiz demokratik seçimlerle belirlensin!

• İşçi iradesini yok sayan sözleşme iptal edilsin! TİS taleplerimiz kabul edilsin!

Yoğun sömürü koşullarına ve sendikal bürokrasiye karşı başlattığımız direnişimizi tüm sınıf kardeşlerimizle el ele büyütmeye!

Yaşasın Ontex direnişimiz!

Canbebe’ye boykot, direnişe destek!

Sendikalar işçilerindir, ağalar defolsun!

Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!

DİRENİŞÇİ ONTEX-CANBEBE İŞÇİLERİ”

Basın açıklamasından sonra işçiler duruşmaya girdiler. Duruşma sürdüğü sırada destek için gelenler adliye önünde bekleyişlerini sürdürdüler. Eyleme BDSP, Çağdaş Hukukçular Derneği’nden avukatlar, direnişteki PTT işçileri, Mücadele Birliği, Sosyalist Feminist Kolektif, SSS-Sosyalizm, Sabiha Gökçen Havalimanı İşçileri destek verdi.

Direniş Çadırı

Adres: Yenibosna Merkez Mah. Asena Sok. Ontex fabrikası karşısı Bahçelievler / İstanbul (Altınyıldız köprüsü)

Tel: 0544 734 14 08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir