Julian Assange’a özgürlük!

Dünya Sosyalist Web Sitesi, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın zorla yakalanıp tutuklanmasını kesin bir dille mahkum eder. Britanya’da ve uluslararası ölçekte, Assange’ı savunma, ABD’ye iade edilmesine karşı koyma ve başka herhangi bir kovuşturmaya karşı verilen güvencelerle, serbest kalmasını ve Avustralya’ya geri dönmesini sağlama yönünde topyekün bir kampanya çağrısı yapıyoruz.

Assange, ölüm tehlikesi ile karşı karşıya. ABD Adalet Bakanlığı, Assange’ın, suçlu bulunması halinde beş yıla kadar hapis cezasına yol açabilecek suçlamalarla karşı karşıya olduğunu iddia eden bir açıklama yaptı. Bu, apaçık bir yalandır; bunun amacı, Assange’ın iade edilmesine olanak sağlamak ve Ekvador ve Britanya hükümetlerine, Assange’ı, işkence ve idam ile karşılaşabileceği bir ülkenin hükümetine teslim etmedikleri konusunda bir bahane sağlamaktır.

Eğer Assange ABD’nin gözetimine aktarılırsa, her şey mümkündür. Buna, bir “düşman savaşçı” olarak idam cezası ya da süresiz tutukluluk getiren ihanet suçlamaları dahildir.

Julian Assange, Perşembe sabahı Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde gözaltına alındı

Assange, gazetecilerin yapması gerekeni yaptığı, yani gerçeğin ortaya çıkmasını sağladığı için bir hedef haline gelmiştir. WikiLeaks’in kurucusuna karşı ifade vermeyi reddettiği için hala hapiste olan Chelsea Manning ile birlikte, Assange, yalanlara dayanarak başlatılan ve bir milyondan fazla insanın ölümüne yol açmış olan savaşların suçlarını ifşa etmişti.

Şimdi, yeni suçlar hazırlanıyor. Tam da Assange’a karşı komplo gelişirken, Trump, Kahire kasabı El Sisi ile bir araya geliyor ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’a karşı tehditte bulunuyordu.

Bu suça bulaşan herkes, yargı süreci numarası bile olmadan, temel demokratik haklara iğrenç bir saldırıda bulunmaktan suçludur.

Ekvador’un, yozlaşmış yönetimine yönelik halk muhalefetinin kışkırttığı bir iç krizle sıkışmış olan ve Beyaz Saray’ın teklif ettiği ekonomik yardıma can atan Devlet Başkanı Lenín Moreno, Assange’ı zorla dışarı çıkarmak için Ekvador’un kendi sığınma yasalarını çiğnedi. Yönetimin bu adımları, ezici çoğunlukla Assange’ı destekleyen Ekvadorlu işçilere bir saygısızlıktır.

Theresa May’in başkanlık ettiği Britanya hükümeti, Assange’ın tutuklanmasını zevkle izliyor ve her türlü yasal işleme açıkça zarar veren açıklamalar yapıyor. May, parlamentoda, “Londra Emniyeti’nin Julian Assange’ı gözaltına aldığına ilişkin bu sabahki haberi bütün meclis memnuniyetle karşılayacaktır,” diye ilan ettiğinde, Muhafazakar milletvekilleri ve birçok İşçi Partili onaylayarak alkışladı.

İşçi Partisi önderi Jeremy Corbyn, “Britanya hükümetinin” Assange’ın iadesine “karşı çıkması gerektiğini” ilan eden, formalite gereği bir açıklama yaptı ama May parlamento önünde suçlamasını yaparken çenesini kapalı tuttu ve Assange’ın Ekvador büyükelçiliğindeki zorunlu sığınma sürecindeki sessizliğini sürdürdü.

ABD’ye gelince; şu anda Trump yönetimi Assange’a karşı harekata önderlik ediyor olsa da, Demokratik Parti, onun kovuşturulmasının tamamen arkasında ve Assange’ı, Hillary Clinton’dan haklı ve yaygın biçimde nefret edilmesine yol açan suçları ifşa etmeye katkı yapmakla suçluyor. Demokratların Rusya karşıtı kampanyasının merkezi hedeflerinden biri, interneti sansürleme yönündeki daha geniş bir kampanyanın parçası olarak, WikiLeaks’e yönelik saldırıyı haklı göstermektir.

Kovuşturulmasını ve onu korkakça Amerikan emperyalizmine terk etmelerini meşrulaştırmak için Assange’a karşı ilk hileli ve düzmece tecavüz iddialarına sarılan, ABD’deki ve dünya genelindeki üst orta sınıfın sahte sol örgütleri de, bu sorumlular listesinde yer almaktadır.

Devletin bir kolu işlevi gören düzen medyası da, Assange’a yönelik saldırıya destek vermeye koşturdu.

Perşembe akşamı, New York Times’ın ve Washington Post’un yayın kurulları, Assange’ın iade edilmesini destekleyen açıklamalar yayınladılar. New York Times, “Hükümet, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ı, gizli hükümet bilgilerini yayınlamakla değil, çalmakla suçladı,” diyor ve ekliyordu: “Trump yönetimi, Bay Assange’ı haklı olarak tartışmasız bir suçla itham ederek işe koyuldu.”

Washington Post, Trump yönetiminin Assange’a karşı harekatını desteklemekte daha da açıktı: “Bay Assange’ın davası, hukukun üstünlüğü için bir zaferle sonuçlanabilir; onu savunanların yanlış bir şekilde uyardıkları gibi temel hakların yenilgisiyle değil.”

“Bay Assange, bir özgür basın kahramanı değildir,” diyen Washington Post, “WikiLeaks, gerçek gazetecilerin tersine, kamu malının içini boşalttı,” diye ekliyor. Washington Post’un tanımlamasına göre, tek “gerçek gazeteciler”, Pentagon’un emriyle otosansür uygulayanlardır.

Bir zamanlar Pentagon Belgeleri’ni yayınlamış olan bu gazeteler, ABD emperyalizminin savunucularından başka bir şey değiller. Bir gazetecinin ve dış politikasını eleştiren birinin zorla ele geçirilip gözaltına alınmasını gerçekleştirmiş olanın Rus hükümeti olması durumunda, medyadan nasıl öfkeli feryatların geleceğini hayal edin!

Assange’ın Ekvador büyükelçiliğindeki yedi yıllık hapsi sırasında çok şey değişti. Bunlardan en önemlisi, sınıf mücadelesinin uluslararası ölçekte patlamasıdır. Egemen seçkinleri ifade özgürlüğü dahil tüm demokratik hakları ortadan kaldırmaya iten (Assange’a yönelik zulüm bunun en kaba örneğidir), sınıf mücadelesinin, kapitalizme yönelik artan muhalefet ile birlikte ortaya çıkmasından duydukları korkudur.

İşçi sınıfı içinde, Assange’a yönelik çok büyük bir sempati bulunuyor. Toplumsal, ekonomik ve siyasi yaşamda, bölünme çizgisi genişliyor. Egemen seçkinler, demokratik iddialardan sıyrılıyor. Onların medyası ve sahte sosyalist muhalefeti (hali vakti yerinde üst orta sınıf politikasının temsilcileri), devletin ve mali sermayenin diktatörlüğünün savunucuları işlevi görüyor.

Julian Assange’ı, Chelsea Manning’i ve tüm sınıf savaşı tutsaklarını savunmak için harekete geçirilmesi gereken, nüfusun geniş kitlesini oluşturan işçi sınıfıdır. Onların serbest kalması talebi, küresel işçi sınıfının şiarı olmalıdır.

Dünya Sosyalist Web Sitesi, bütün işçileri, gençleri ve tüm demokratik hak savunucularını, Julian Assange’ı savunmak üzere ortaya çıkmaya ve net bir tavır almaya çağırır. Onun derhal serbest bırakılması ve güvenli bir şekilde Avustralya’ya dönmesi talebiyle toplantılar, protestolar ve gösteriler örgütleyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir