İÜ’de gerici saldırılara ve gözaltı terörüne karşı kitlesel yanıt

Hizbullah bağlantılı olduğu iddia edilen kimi şeriatçı grupların üniversitelerde devrimci ve Kürt öğrencilere yönelik saldırı girişimleri artarak devam ediyor. Dicle Üniversitesi’nde Hizbullah sempatizanı grubun düzenlediği -polis destekli- taşlı ve sopalı saldırının benzerleri, birkaç gündür İstanbul Üniversitesi’nde de yaşanıyor. Günlerdir öğrencilere terör estiren aynı gerici grup, dün (16 Nisan) öğleye doğru, Edebiyat Fakültesi’nde bulunan devrimci öğrencilere saldırdı. Saldırı sonucunda dört öğrenci yaralandı.

Bu provokasyonu fırsat bilen polis, elinde bir isim listesiyle, saldırganları püskürten devrimci öğrencilere yönelik bir “cadı avı” başlattı. Polis, amfileri basarak solcu öğrenci aradı ve toplam 56 öğrenciyi gözaltına aldı.

Günlerdir artarak süren gerici-faşist saldırılar ve son gözaltı uygulaması, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin düzenlediği bir basın açıklamasıyla protesto edildi. İÜ Merkez Kapısı’ndan “Gericilere-Faşistlere-Polislere Karşı Beyazıt Ayakta!” pankartıyla Beyazıt Meydanı’na yürüyen devrimci öğrencileri, eyleme destek için gelen kitle sloganlarla karşıladı. Basın açıklamasına çevre üniversitelerdeki öğrencilerden de katılım olurken, eylem boyunca Türkçe ve Kürtçe sloganlar atıldı. Gösteride, “Hizbul-kontra üniversiteden defol”, “Gericiler vuruyor, AKP koruyor”, “Gerici-Faşist çetelere hayır”, “Beyazıt Faşizme Mezar Olacak” sloganları öne çıktı.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri adına okunan açıklamada “saldırıların Dicle Üniversitesi’nde başlayarak yayıldığı” vurgulandı; İÜ’de bu saldırıları teşhir eden bir afişi asan öğrencilere, “Yaşasın şeriat” sloganlarıyla ve sopalarla saldıran güruhun ise kendisine Müslüman Gençlik adını verdiği belirtildi. Açıklamada,  AKP iktidarının gerici-faşist çetelerin saldırılarındaki siyasi rolü teşhir edilirken, onun Suriye’deki emperyalist müdahaleyi meşrulaştırmak adına savaş çığırtkanlığı yaptığı ve bu politika doğrultusunda şeriatçı güçleri ülke içerisinde yuvalandırarak palazlandırdığı vurgulandı.

Açıklama, “Biz üniversite öğrencileri olarak bugün yapılan saldırıları, polisin, Hizbullahçı çeteleri korurken, öğrencilere saldırıp gözaltına almasını kınıyoruz. Üniversite öğrencileri olarak AKP’nin ve gerici-faşist çetelerinin saldırılarına karşı her zaman bir arada mücadele edeceğimizi ve bir arada duracağımızı buradan tekrarlıyoruz. Gözaltındaki öğrenciler serbest bırakılsın…” cümeleleriyle sona erdi.

Basın açıklamasının ardından bine yakın öğrenci Beyazıt Meydanı’ndan tramvay yolunu trafiğe kapatarak sloganlarla Sirkeci’ye kadar kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca çevreden de alkışlarla eyleme destek verildi. Yürüyüş sırasında Toplumsal Eşitlik okurlarının da aralarında bulunduğu sosyalist öğrencilerce yükseltilen işçi sınıfı ve sosyalizm eksenli sloganlar yüzlerce öğrenci tarafından gür bir sesle haykırıldı. Eylem, gerici saldırılara karşı ortak mücadele çağrısıyla sonlandırıldı.

İÜ’de şeriatçı güruh tarafından sürdürülen sistematik saldırıları ve polisin bu provokasyonları fırsat bilerek devrimci öğrencilere yönelik baskısını protesto amacıyla düzenlenen kitlesel eylem son derece önemlidir. Polisin ve gerici-faşist çetelerin devrimci öğrencileri kitleden yalıtarak çıplak hedef haline getirme ve üniversitelerden uzaklaştırma hesabını bozmak için, kitleler içinde devrimci bir perspektif yaymaya çalışmak ve saldırılara kitlesel-militan bir karşılık vermek gerekiyor.

Bu tür faşist-gerici saldırılara karşı, birleşik mücadeleden asla taviz verilmemeli; üniversite işçilerinin, eğitim emekçilerinin ve geniş öğrenci kitlelerinin mücadeleye aktif katılımını sağlayacak bir strateji ve ona uygun örgütsel modeller geliştirilmelidir. Bunun için faşizme-gericiliğe karşı mücadelede sosyalist bir perspektif ekseninde bir birlik oluşturmak ve geniş öğrenci kesimlerini bu perspektife kazanmaya çalışmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir