İstanbul Üniversitesi’nde Soruşturma Terörü

İstanbul Üniversitesi’nde pazartesi günü okula giden 45 öğrenci rektörlüğün soruşturma ilanıyla karşılaştı. Soruşturma gerekçesini“27-28 Ekim ve 1 Kasım 2010 tarihlerinde kimlik göstermeden, çanta kontrolü yaptırmadan zorla okula giriş yapmak” olarak sunan üniversite yönetimi, daha önce yaptığı düzenlemelere ve öğrencilere yönelik saldırılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Hatırlanacağı gibi, 1 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde iki öğrenci özel güvenlik birimlerinin gayri-meşru üst ve çanta aramasına karşı geldikleri için dövülmüş ve ardından polis tarafından gözaltına alınmışlardı. Bu saldırıyı ve üst aramalarını protesto etmek için öğlen saatlerinde biraraya gelen öğrenciler, yalnızca araç sahiplerinin “kimlik göstermeden, çanta kontrolü yaptırmadan” yani zorla (!) girdikleri araç kapısından toplu giriş yapmışlar, üniversite içerisinde saldırıya ve üst aramalarına karşı tüm öğrencilere birlikte mücadele çağrısı yaparak eylemi sonlandırmışlardı.

Sermayenin, eğitim yılının başlamasıyla açığa çıkan YÖK genelgesiyle birlikte, üniversiteleri düşünmeyen mahkumların bulunduğu cezaevlerine dönüştürme niyeti zaten açığa çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde buna, fiilen uygulamada olan, ama İÜ rektörü Yunus Söylet’in talebiyle daha genişletilen polis arama yetkisi eklenmişti. İÜ’deki son soruşturma terörü, hiç şüphesiz bu sürecin bir devamıdır ve bu süreç yalnızca İÜ’de değil, birçok üniversitede bütünlüklü olarak gerçekleştirilmektedir.

İÜ yönetiminin açılan soruşturmaları tam da bugünlerde açıklamasının arkasında, önümüzdeki hafta final dönemine (ve ardından da yarıyıl tatiline) girecek öğrencilerin ciddi bir direniş örgütleyememesi hesabının yattığı da düşünüldüğünde, soruşturmaların tamamen bilinçli bir saldırının ürünü olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Soruşturma terörüne maruz kalan öğrenciler, tüm bunlara rağmen birleşik ve kitlesel bir mücadele hattı örgütleyebilirlerse hiç şüphesiz soruşturmalar geri çekilecek ve yıl başından itibaren hız verilen bütünlüklü saldırıya karşı koymanın önünü açacaklardır.

İÜ’den Sosyalizm okuru öğrenciler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir