İstanbul Üniversitesi’nde sivil itaatsizlik eylemi

Demokratik Yurtsever Gençlik tarafından bugün İstanbul Üniversitesi’nde bir “sivil itaatsizlik” eylemi yapıldı. Saat 15.00’te Edebiyat Fakültesi önünde toplanan yaklaşık 250 kadar öğrenci Kürtçe ve Türkçe “Güneşin çocukları demokratik özerk Kürdistan’a yürüyor” yazılı pankartla Beyazıt Meydanı’ndaki Anakapı’ya doğru yürüdü ve Anakapı önünde sosyalist öğrencilerin de destek amaçlı katılımıyla bir basın açıklaması okudu.

Yürüyüş süresince taşınan dövizlerde “Anadilde eğitim”, “Askeri ve siyasi operasyonların durdurulması”, “Yüzde 10 seçim barajının kaldırılması” ve “Tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması” talepleri bulunurken basın metni Kürtçe ve Türkçe okundu. Okunan basın metninde, “Kürt halkı olarak, taleplerinin demokratik eylemselliklerle dile getirilmesine rağmen, çözüm çadırlarına saldırılar düzenlendiği, askeri ve siyasi operasyonların devam ettiği” vurgulandı. Basın açıklamasının devamında Anakapı önünde 10 dakikalık bir oturma eylemi gerçekleştirildi. Oturma eylemi süresince “Disa disa serhıldan, azadiya Kurdistan” , “Kürt halkına imha dayatılamaz” sloganları atıldı.

Eylemin ardından slogan ve marşlarla Laleli’ye doğru yürüyüşe geçen öğrenciler burada tramvay hattına geçip yolu trafiğe kapattılar. Beraberinde 10 dakikalık bir oturma eylemi de tramvay yolunda gerçekleştirildi. Çevik kuvvet ekiplerinden herhangi bir müdahale veya provokasyon gelmezken öğrenciler Aksaray’a doğru yürüyüp eylemi sonlandırdı.

Demokratik özerklik talebine yaklaşımımız her ne kadar farklı olsa da [1], biz yukarıda ifade edilen dört ana talep etrafında, Kürt halkına dayatılan çözümsüzlük ve inkar politikasına karşı gerçekleştirilen sivil itaatsizlik eylemlerini desteklediğimizi bir kez daha dile getiriyoruz [2].

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir