Gamak işçileri grevlerine sahip çıkmalı

İstanbul Dudullu’da bulunan Gamak fabrikasında, Hak-İş’e bağlı Çelik-İş sendikasına üye olan yaklaşık 1000 işçi, bugün greve çıktı.

Sabah saatlerinde fabrikanın girişine “grev” pankartları asılsa da, sendikacılar, aynı bir önceki toplu sözleşme sürecinin sonundaki grevde olduğu gibi, işçileri servislere binerek evlerine gitmeye zorladılar.

Grevin, fabrika araç girişindeki güvenlik kulübesinde bekleyen yalnızca 4-5 kişilik grev gözcülerine bırakılması, sendikanın işçilerin zorlamasıyla çıkmak zorunda kaldığı bu grevi de en kısa sürede bitirmek için fırsat kolladığının açık bir işaretidir.

Çelik-İş sendikası 2013’te de aynı taktiği izlemiş ve grevin ertesi günü, işçilerin hiçbir talebini karşılamayan ve üç yıllık ortalamada yine reel ücret kaybı anlamına gelen bir satış sözleşmesine imza atmıştı.

Grev gözcüleri, işçilerin başlıca talebinin, grev öncesindeki çağrımızda da (“Gamak’taki grev kararını ileriye taşımak için”) vurguladığımız gibi, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret kademelendirilmesinin kaldırılması olduğunu ifade ettiler. İşyeri temsilcisi, grevlerinin başarıya ulaşacağını söylese de, bunun için atılması gereken ve sendikanın önlemeye çalıştığı acil adımlar bulunuyor.

Öncelikle tüm işçilerin fabrikaya gelip grevlerine sahip çıkması ve sendikanın neredeyse kesin ihanetinin önüne geçmek için taban komitelerini kurarak mücadelenin kontrolünü ellerine alması gerekiyor. Gamak işçileri, grevlerine sahip çıkmamaları durumunda yeni bir şirket-sendika satış sözleşmesine üç yıl katlanmak zorunda kalacaklarını unutmamalılar.

Yoğun sömürü ve ücret eşitsizliği altında çalışan işçilerin basıncıyla grev kararı almak zorunda kalan sendika bürokratlarına hiçbir şekilde güvenilmemelidir. Onlar, işçilerin hakları için değil, şirketin ve kendilerinin çıkarları adına ve işçilerin ayağa kalkmasını önlemek amacıyla oradadır. Yıllardır devam eden ücret ve hak kayıpları, bizzat sendikanın onayıyla gerçekleşmiştir.

Grevin bir kez daha yenilgiye uğratılmasına engel olmak ve fabrikadaki tüm işçileri her gün fabrikaya gelerek grevlerine sahip çıkmaya çağırmak, öncü Gamak işçilerinin görevidir. Onlar, ayrıca, bir bilgilendirme komitesi kurarak Dudullu bölgesindeki ve metal iş kolundaki diğer fabrikalarda çalışan sınıf kardeşlerini sürekli bilgilendirmek, onların desteğini almak üzere harekete geçmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir