Almanya’daki IYSSE Melbourne Üniversitesi’ndeki yasaklamayı protesto ediyor

Almanya’daki Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), [Avustralya’daki] Melbourne Üniversitesi (UMSU) Kulüp ve Topluluklar Komitesi’ne, onun IYSSE’nin üyeliğine ilişkin yasaklamasını kaldırmasını ve bunu temel bir demokratik ilke, öğrencilerin ifade özgürlüğü ve örgütlenme hakkı olarak kabul etmesini talep etmek üzere mektup gönderdi. IYSSE, mektubunda belirttiği gibi, militarizmin yeniden canlandırılmasını ideolojik olarak meşrulaştırmak amacıyla tarihin yeniden yazılması ve Alman emperyalizminin geçmişteki suçlarının önemsiz gibi gösterilmesi girişimlerine karşı, Alman üniversitelerinde, özellikle de Berlin Humboldt Üniversitesi’nde kararlı bir mücadele yürütüyor.

Avustralya’daki ve dünya çapındaki IYSSE üyeleri ve destekleyicileri ile WSWS okurlarını, mektup yazmayı sürdürmeye çağırıyoruz. Protesto mektuplarının, UMSU Kulüp ve Topluluklar Komitesi yetkilileri Stephen Smith’e ve Claire Pollock’a (clubs@union.unimelb.edu.au) ve ayrıca, UMSU Genel Sekreteri Hana Dalton’a (secretary@union.unimelb.edu.au) gönderilmesi gerekiyor.

Lütfen, tüm mektupların kopyalarını IYSSE’ye (iysseaus@gmail.com)  gönderin. Mektupların bir seçkisi Dünya Sosyalist Web Sitesi’nde yayımlanacak.

*****

Sayın Stephen Smith ve Claire Pollock,

Sayın Hana Dalton,

[Bu mektubu] Almanya’daki Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE) adına, IYSSE’nin Melbourne Üniversitesi’ndeki şubesine karşı en son önleminize ve öğrencilerin demokratik haklarına yönelik saldırınıza karşı çıkmak için yazıyoruz.

Bizler, IYSSE’yi kampüste yasaklamayı ve yoldaşlarımızın ve destekçilerimizin Nisan 2014’ten beri üniversitenizde bir kulüp kurma yönündeki faaliyetlerini açık bir şekilde engellemeyi hedefleyen siyasi sansür eylemlerinizi yakından takip ediyoruz. Bugüne kadar, bu saldırıları, en gayrimeşru tarzda savundunuz.

Argümanlarınız hem saçma hem de gericidir. IYSSE’nin herhangi bir seçilmiş organı eleştirmesine izin verilmediğini belirtmek, demokrasinin bir karikatürüdür ve Abbott hükümetinin sağcı ve militarist tutumuna yönelik herhangi bir karşı çıkışı bastırmak için kullanılabilir.

Davranışınız, Avustralya emperyalizminin çıkarlarına hizmet etmektedir. IYSSE, savaşa ve militarizme karşı, öğrenciler ve gençlik içinde ilkeli bir mücadele yürüten tek örgüttür. Avustralya hükümeti Obama yönetiminin en yakın müttefikidir ve ABD’nin “Asya’ya dönüş”ünü bütünüyle desteklemektedir. Canberra, ABD’nin savaş yönelimine artan katılımı doğrultusunda, demokratik haklara ve insanlığa yönelik bu tehlikeli tehdide karşı çıkanlara yönelik saldırılarını hızlandırıyor.

Bizler, Almanya’da oldukça benzer bir gelişmeye tanık olduk. Alman hükümeti, 2013’ün sonunda “askeri kısıtlama politikası”nın sonunu ilan etmesinin ardından, Ukrayna’da, Irak’ta, Mali’de ve diğer pek çok ülkede müdahalede bulundu. Berlin, bunu yaparken, 20. yüzyılın emperyalist geleneklerine dönmüştür ve bir kez daha, Avrupa’ya egemen olma peşinde koşuyor.

Askeri gelişmenin herhangi bir türüne karşı yaygın halk muhalefetinin bilincinde olan Almanya’daki egemen seçkinler, Alman emperyalizminin rolünü olumlu bir şekilde sunmak için her iki dünya savaşının tarihini yeniden yazmaya girişiyorlar. Bu amaçla, Almanya’daki üniversiteler, giderek, modern savaş propagandası için düşünce kuruluşlarına dönüştürülüyor. Berlin Humboldt Üniversitesi’ndeki profesörler, Alman askerlerinin dahil olacağı yeni savaşların ideolojik temelinin hazırlanmasında son derece önemli bir rol oynuyorlar.

Siyaset bilimci Herfried Münkler, Alman egemen seçkinlerinin I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesindeki sorumluluğunu önemsiz gibi gösteriyor. O, 2014’ün başındaki bir röportajda, “Avrupa’da, şu düşünceye dayanan bir politika güçlükle iş görebilir: Hepsi bizim hatamızdı. 1914’e gelince, o bir efsanedir…” demişti. Onun çalışma arkadaşı, Doğu Avrupa Tarihçisi Jörg Baberowski, Nazilerin suçlarını bile önemsiz gibi göstermeye girişiyor. Şubat 2014, Der Spiegel dergisinde, onun, “Hitler bir psikopat değildi; o kötü niyetli değildi. O, kendi masasında, insanların Musevilerin ortadan kaldırılması hakkında konuşulmasını istememişti” dediği aktarılmıştı.

Almanya’daki IYSSE, Alman emperyalizminin 20. yüzyıldaki suçlarına ilişkin böylesi utanmaz yalanlara ve çarpıtmalara karşı çıktığı için, Melbourne Üniversitesi’nde olanlara oldukça benzer bir şekilde, demokratik haklarına yönelik saldırılarla karşı karşıya kaldı. Üniversite yönetimi, kampüste bir savaş karşıtı toplantı düzenlememizi engellemeye çalıştı ve grubumuza karşı bir kampanya başlattı. Üniversite yönetimi, Melbourne’deki gibi, demokratik hakları aynı sizin gibi aşağılayan bazı sözde öğrenci yetkilileri tarafından desteklenmişti.

İşçiler, kuşaklar boyunca, kampüste muhalif görüşleri ileri sürmek ve savaşa ve militarizme karşı çıkmak için temel demokratik haklar uğruna mücadele ettiler. Sizin, görevinizi suiistimal etmeye ve IYSSE’e karşı birbiri ardına temelsiz argümanlar icat etmeye hiçbir hakkınız bulunmamaktadır.

Biz, toplantı düzenleme ve kampüste, öğrenci meclisinin ve diğer öğrenci organlarının desteğini kazanma dahil, siyasi çalışma yapma hakkımızı savunmak için Humboldt Üniversitesi’ndeki yüzlerce öğrenciyi ve işçiyi harekete geçirdik. Sonuçta, üniversite yönetimi bahanelerini geri çekmek ve toplantı düzenlememize izin vermek zorunda kaldı. Toplantıya yaklaşık 200 kişi katıldı ve o, dönem boyunca Humboldt Üniversitesi’nde düzenlenen en geniş toplantı oldu.

Sizden, Melbourne Üniversitesi kampüsünde IYSSE’ye yönelik yasaklamanızı kaldırmanızı ve örgütümüzü resmi bir kulüp olarak derhal kaydetmenizi talep ediyoruz.

Philipp Frisch ve Sven Wurm,

IYSSE Almanya

11 Eylül 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir