WSWS’nin 2020 Uluslararası Çevrimiçi 1 Mayıs Toplantısı’na küresel katılım

Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi (DEUK) ve Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS), Cumartesi günü 2020 1 Mayıs’ını kutlamak için bir uluslararası çevrimiçi toplantı düzenledi. On bir ülkeden canlı yapılan konuşmalar, dünyanın her yerinden bir izleyici kitlesi tarafından takip edildi.

1 Mayıs 2020 toplantısı, resmi verilere göre şu ana kadar yaklaşık iki yüz elli bin insanın yaşamına mal olan küresel koronavirüs pandemisi koşullarında yapıldı.

1 Mayıs toplantısında ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, Sri Lanka, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Türkiye, Brezilya, Kosta Rika ve Kanada’dan konuşmacılar dinleyicilere seslendi.

3.000’den fazla kişi çevrimiçi toplantının tamamını ya da bir kısmını canlı izlerken, sonradan YouTube’dan izleyenlerle birlikte sayı 4.200’ü geçmişti. Etkinliğin tamamı şuradan izlenebilir.

ABD Doğu Saati ile 11.00’da başlayan toplantıyı, Sosyalist Eşitlik Partisi’nin 2020 ABD seçimlerindeki başkan yardımcısı adayı olan Norissa Santa Cruz yönetti. Dünyanın dört bir yanından katılan işçilere ve gençlere hoş geldiniz diyen Norissa, konuşmacıları tek tek tanıttı.

ABD’deki Sosyalist Eşitlik Partisi’nin ulusal başkanı ve WSWS Uluslararası Yayın Kurulu başkanı olan David North, toplantının açılış konuşmasını yaparak mevcut küresel krizi tarihsel bağlamına yerleştirdi.

“Pandemi, kapitalist toplumun ekonomik, siyasi, toplumsal ve ahlaki iflasını sergileyen tarihi bir olaydır,” diyen North, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu olay, kapitalist hükümetleri kontrol eden ve onların politikalarını belirleyen şirket-finans oligarkları ile işçi sınıfının ihtiyaçları ve çıkarları arasında var olan kapanmaz uçurumu açığa çıkarıyor.”

Uluslararası işçi sınıfının COVID-19 krizinden çıkarması gereken dersleri özetleyen North, sözlerini şöyle tamamladı: “Pandemi, dünya çapında bir deneyimdir ve dünya çapında bir çözümü gerektirmektedir. Koronavirüse karşı mücadelede, ırk, etnik köken, milliyet ve toplumsal cinsiyet meseleleri, önemli ya da anlamlı görünmemektedir. Pandemiye karşı mücadele, insanlığın üretici ve ilerici işbirliğini engelleyen bütün ulusal engellerin aşılmasını gerektirmektedir.”

Toplantıyı izleyenler, etkinlik sırasında çok sayıda yorumda bulundular. Bazı katılımcılar toplantıya selam gönderirken, kimileri de daha kapsamlı yorumlar yaptı. Bir işçi şunları yazıyordu: “Evet—bu ölümler, kapitalizm altında hayatın bir gerçeği. Yalanın özü; bu durumun iktidardaki siyasi sistemden bağımsız olduğudur. Sosyalizm; kitlelerin ihtiyaçlarını ön planda tutacak, şu anda yaşadığımız büyük acıları engelleyecek ve bilimin insanın acı çekmesinin son bulması için kullanıldığı bir geleceği planlayacaktır.”

Başka bir izleyici şunları yazdı: “Troçkist önderleri televizyonumda izlemek artık ‘yeni normal.’ DEUK’un, tiksinilen, zamanını doldurmuş ve çürümüş kapitalist kâr sisteminin devrimci yoldan yıkılması için uluslararası işçi sınıfını örgütleyebilecek gezegendeki tek siyasi güç olduğuna kuşku yok. Sosyalizm için ileri; ülkenizde SEP’e katılın ve onu inşa edin.”

New York’tan bir işçi ise şöyle yazıyordu: “İşçi sınıfından biri olarak dehşete kapılmış durumdayım. Birçoğumuz korktu ve öfkelendi. İşsizlik ödenekleri için 6 hafta bekledik ve [New York Valisi Andrew] Cuomo bize, gerekli işe koyulmamızı ve kendimizi ‘feda’ etmemizi söyledi. Birçok insan, egemen sınıfın bizim yaşamamızı ya da ölmemizi umursamadığının farkına varmaya başlıyor. Zorunlu işlerde çalışan işçiler zaten kurban ediliyor ve yakında birçoğumuz onları takip edecek. Biz (işçi sınıfı olarak) bir şey yapmak zorundayız. Mesele şu ki, birçoğumuz akademik dille sindirilmiş hissediyor, çünkü egemen sınıf bizi eğitimsiz ve kalın kafalı olduğumuza inandırdı. Hayır, değiliz!”

2 Mayıs’taki etkinlik, uluslararası sosyalist hareketin tarihindeki önemli bir kilometre taşını simgeliyor. DEUK işçi sınıfının bu uluslararası günü kutlamak için 2014’ten beri uluslararası çevrimiçi 1 Mayıs toplantıları düzenliyor olsa da, ilk kez bu toplantıda konuşmacılar bulundukları ülkeden canlı bir video yayını ile konuşma yaptılar.

Türkiye’den, Brezilya’dan ve Kosta Rika’dan konuşmacıların uluslararası çevrimiçi 1 Mayıs toplantısına ilk kez katılması, dünya Troçkist hareketi DEUK’un uğruna mücadele ettiği dünya sosyalist devrimi programına desteğin büyüdüğünü gösteriyor.

1 Mayıs toplantısında yapılan konuşmaların metinlerini önümüzdeki günlerde WSWS’de yayımlayacağız. Bugün, SEP’in (ABD) ulusal başkanı ve WSWS’nin Uluslararası Yayın Kurulu başkanı David North’un açılış raporu ve Yeni Zelanda’daki Sosyalist Eşitlik Grubu’ndan Tom Peters’ın konuşması ile başlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir