WikiLeaks ve ifşaatçılar Julian Assange’a yönelik yeni iddiaları mahkum ediyor

WikiLeaks, Julian Assange’ın Haziran 2012’de siyasi sığınma talep etmesinden beri kapatılmış olduğu Ekvador’un Londra büyükelçiliğinin iletişim sistemini “heklediği” yönünde 15 Mayıs’taki aşağılık iddiaları nedeniyle, Britanya’daki Guardian gazetesi aleyhine dava açacağını duyurdu.

Doğrulanmamış, “kaynağı belirsiz” suçlamaların arkasındaki tek ve açık neden, Assange’ın sığınmasını reddetmesi ve onu büyükelçilikten çıkarması için Ekvador hükümetine bir bahane sağlamaktır. Bunun olması durumunda, Assange, kefaletle serbest bırakılma koşullarını çiğnediği gerekçesiyle, dışarıda bekleyen Britanya polisi tarafından gözaltına alınacak. WikiLeaks’in editörü, Britanya’da gözaltına alınır alınmaz, uzun süre hapsedilmesine ya da potansiyel olarak idamına yol açabilecek casusluk suçlamalarından dolayı mahkemeye çıkarılmak üzere ABD’ye iade edilme olasılığıyla karşılaşacak (bkz: “Julian Assange’ı Britanya’nın ve ABD’nin eline düşürme komplosu ortaya çıkıyor”).

WikiLeaks, Guardian’ın makalelerinin yayınlanmasından kısa süre sonra yayınlanan bir tweet mesajında, iddiaları, “Britanya-ABD hükümetlerinin Bay Assange’ın sığınmasına yönelik saldırısı” adına “onun yanıt veremediği koşullarda” yapılmış “kaynağı belirsiz bir iftira” olarak mahkum etti ve ekledi: “Bu kez çok ileri gittiniz. Dava açıyoruz.”

Assange yanıt veremiyor; çünkü Ekvador Devlet Başkanı Lenín Moreno’nun hükümeti, yedi haftadan uzun bir süre önce, 28 Mart’ta, onun dış dünya ile iletişimini kesti ve ziyaretçi kabul etmesini bile engelledi. Ekvador’un bunu, Washington’ın talebi üzerine, ABD ile iyileştirilmiş ilişkiler için ödenen bedelin parçası olarak yaptığına ilişkin çok sayıda belirti mevcut.

WikiLeaks, tweet mesajını, Assange’ın, Guardian’ın 2014’te yayınladığı, Snowden Dosyaları: Dünyanın En Çok Aranan Adamının İçyüzü adlı kitaba ilişkin sert eleştiri yazısına giden bir bağlantı ile bitiriyordu. Kitabın yazarı, Assange’a ve WikiLeaks’e yönelik 15 Mayıs saldırısının ortak yazarı olan Guardian gazetecisi Luke Harding’ten başkası değildi.

Assange, eleştiri yazısının ilk cümlesinde, Harding’in çalışmasını “kelimenin en saf anlamında ısmarlama bir çalışma” olarak tanımlamış ve bu tanımlamanın doğruluğunu fazlasıyla kanıtlamıştı. O, Guardian’ı, sızdırılmış belgelerin yayınlanması konusunda “hükümet baskısına boyun eğdiği” ve NSA ifşaatçısı Edward Snowden’ı, Haziran 2013’te Hong Kong’a kaçtığında yüzüstü bıraktığı için kınıyordu. Snowden’ın sonunda siyasi sığınma aldığı Rusya’ya kaçmasını organize eden, bir WikiLeaks temsilcisiydi.

Harding ile Guardian’ın 2014’te hiçbir inandırıcılığı yoktu, şimdi de yok.

ABD hükümetinin ve istihbarat kurumlarının Assange karşıtı kan davasına aracı kuruluş işlevi gördüğü için Guardian’ı mahkum etmek üzere, WikiLeaks ile Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin dışında çok az sayıda web sitesi ve birey öne çıktı. Asıl olarak, emperyalizm yanlısı düzen medyasının ve en az onun kadar emperyalizm yanlısı olan sahte sol örgütlerin sessiz bir suç ortaklığı söz konusudur.

Assange’ı başından itibaren sesli olarak savunmuş olan Britanyalı eski ifşaatçı Craig Murray, dün, bloğunda, Guardian’ın makalelerinin “apaçık yalanlar” içerdiğini yazdı. Murray, örnek olarak, gazetenin, İsveç’in Assange’ı 2010’da cinsel saldırıda bulunmuş olabileceği üzerine suçlamalar hakkında “sorgulayamadığı” yönündeki yalan iddiasını teşhir etti. Assange’a bir “tecavüzcü” olarak iftira atmaya yönelik, suçlanmayı hak eden bu girişim, bıkıp usanmadan, WikiLeaks’e ve editörüne yönelik devasa uluslararası desteği eritmek ve baltalamak için kullanılmıştır.

Gerçekte, Assange, Britanya’ya gelmek üzere İsveç’ten ayrılmadan önce sorgulanmış ve bir savcı, dava açmaya gerek olmadığı kararına varmıştı. Ancak, ikinci bir savcı davayı yeniden açmış ve onu, Assange’ı “sorular”a yanıt vermek üzere İsveç’e dönmeye zorlamaya yönelik bir tutuklama emri elde edecek şekilde sürdürmüştü. Tutuklama emri, ABD’nin ve müttefiki hükümetlerin Assange’dan intikam almak istediği koşullarda çıkartılmıştı. Çünkü WikiLeaks, o dönemde Er Bradley [şimdi Chelsea] Manning tarafından cesurca sızdırılmış olan savaş suçlarına ve entrikalara ilişkin çok sayıda güçlü kanıt yayınlamıştı.

Assange, doğru bir şekilde, siyasi güdümlü emre boyun eğmeyi reddetti ve ona Britanya mahkemelerinde meydan okudu. O, Haziran 2012’de, ancak yasal yolları tükendiğinde, İsveç’e iade edilmesini ve büyük ihtimalle ABD’ye teslim edilmesini önlemek için sığınma talep etti.

Assange, İsveç makamları kendisinin her türlü soruya Britanya’dan yanıt verme yönündeki çoktandır devam eden teklifini sonunda kabul edince, Kasım 2016’da, savcılar ve polis tarafından iki gün sorgulandı. İsveç, Mayıs 2017’de, davayı tamamen düşürdü. Assange, altı yıldan uzun süren zulmün ardından, hiçbir zaman herhangi bir suçla suçlanmadı.

Craig Murray, Guardian’ın 15 Mayıs’taki makalelerini, “uzun süredir MI6’nın borazanlığını yapan Luke Harding ile CIA’in finanse ettiği Focus Ecuador’un yeni muhafazakar propagandacıları arasındaki işbirliğindeki yeni bir alçaklık” olarak niteledi. Focus Ecuador, İspanyolca yayın yapan ve Assange’ın büyükelçiliği “heklediği” biçimindeki “kaynağı belirsiz” bilgiyi sağlamış olan sağcı bir web sitesi.

Murray, “Bu kimliği bilinmeyen ‘kaynaklar’ın her zaman Harding’in Britanya istihbarat örgütlerindeki ahbapları olduğuna her türlü bahse girerim.” diyordu.

Intercept web sitesi, bugün, editörü ve eski ifşaatçı Glenn Greenwald tarafından, 2012’de Assange’a sığınma veren Ekvador’un önceki devlet başkanı Rafael Correa ile yapılmış bir röportajı yayınladı.

Correa, röportajda, ardılı Lenín Moreno’yu, Assange’ın iletişimini ve ziyaretçilerini engellemesini, “temelde işkence” ve “haklarının açık bir ihlali” olarak nitelendirerek kınıyor; Ekvador hükümeti “Assange’ın akıl sağlığına saldırıyor.” diyordu. Correa, Moreno yönetimi ile Washington arasında, Assange’a yönelik saldırıdan hemen önce geliştirilmiş olan yakın ilişkileri değerlendiriyordu.

Correa, Guardian’ın Assange’ın büyükelçiliği heklediği iddialarının “saçma” olduğunu ve “bunun için, sadece ismi belirsiz bir kaynaktan başka hiçbir kanıt sunmamış” olduğunu belirtiyordu.

Eski devlet başkanı, Moreno’nun, WikiLeaks editörünün ABD’ye teslim edilmeyeceğine ilişkin sağlam bir güvence olmaksızın Londra büyükelçiliğinden çıkarılmasına izin vermesi durumunda, bunun, “korkunç bir ihanet, sığınma kurallarının ihlali ve Ekvador’un Julian Assange’ın güvenliğini ve refahını koruma sorumluluğunun çiğnenmesi” olacağını ifade etti.

Düzen medyasının ve kendinden menkul “sol”un Assange’a yönelik neredeyse genel düşmanlığı ve onun yazgısına olan ilgisizliği, yaygın kitlesel duyarlılık ile şiddetli bir karşıtlık içindedir. Facebook’ta, Twitter’da ve diğer sosyal medya organlarında, Assange’ın her savunusu bir dizi destek yorumu ve paylaşımla, devlet yanlısı propaganda ve yalanlarla Assange’a ve WikiLeaks’e saldırmaya kalkışanlara yönelik keskin ve bilgili çürütme yanıtlarıyla karşılık görüyor.

Demokratik hakları savunmak için siyasi olarak harekete geçmesi gereken toplumsal güç, uluslararası işçi sınıfıdır. O, interneti sansürleme, ifade özgürlüğünü bastırma ve ifşaatçıları ve Julian Assange gibi ilkeli gazetecileri hapse ya da daha kötüsüne sürükleme yönünde durmadan artan girişimlerin doğurduğu büyük tehlike konusunda uyarılmalı ve eğitilmelidir.

Britanya’daki Sosyalist Eşitlik Partisi, bugün (17 Mayıs), Glasgow’da, internet sansürüne karşı bir dizi açık toplantı başlatıyor. Bunu, 19 Mayıs’ta Braford; 20 Mayıs’ta Londra ve önümüzdeki haftalarda diğer İngiliz kentlerinde ve İrlanda’nın Dublin kentinde düzenlenecek toplantılar izleyecek.

Avustralya’daki Sosyalist Eşitlik Partisi, Sidney’de, Melbourne’de ve Newcastle’da düzenlenen önceki toplantıların ardından, 20 Mayıs’ta Brisbane’de, internet sansürü ve Julian Assange’a yönelik zulüm üzerine bir toplantı düzenliyor.

Yazar ayrıca şu yazıları öneriyor:

Ekvador Julian Assange’ı Britanya ile ABD’ye teslim edebilir

[12 Mayıs 2018]

Julian Assange’a özgürlük!

[11 Ocak 2018]

17 Mayıs 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir