WikiLeaks: ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, Julian Assange’dan kapalı bir mülakat vermesini istedi

WikiLeaks, dün, Twitter hesabında, kurucusu Julian Assange’ın, ABD Senatosu İstihbarat Komitesi’nin, ABD’deki 2016 seçimlerine Rus müdahalesi iddiası hakkında yapılacak “kapalı bir görüşme” için görevlilerini gönderme talebini “düşünüyor” olduğunu bildirdi.

Twitter mesajı, 1 Ağustos tarihli, sözde davet mektubunun bir kopyasını yayınladı. Ancak komiteden ya da mektubun iki imzacısı olan Komite Başkanı Richard Burr (Cumhuriyetçi) ile Başkan Yardımcısı Mark Wanner’dan (Demokrat) konu hakkında bir doğrulama yoktu.

Mektup, yayınlandığı haliyle, komitenin Rusya’ya iddialar konusunda “iki partili bir soruşturma” yürüttüğünü belirtiyor ve Assange’a, “karşılıklı olarak uygun bir yerde ve zamanda iki partili komite görevlileri ile kapalı bir görüşmeye katılma” çağrısında bulunuyor.

Bu tür görüşmenin tam olarak nasıl ve kimler tarafından yapılacağı belirsiz. Bununla birlikte, mektup, görüşmenin “kapalı” olacağını; yani halkın denetiminden uzak tutulacağını ve halka açık ifade verme biçiminde olmayacağını açıkça belirtiyor.

Twitter mesajında, ayrıca, “WikiLeaks’in hukuk ekibi ‘teklifi dikkate alıyoruz ama koşulların yüksek bir etik standarda uygun olması gerekiyor’ diyor.” sözleri de yer alıyor.

Mesajda, mektubun, idam cezası ile sonuçlanabilecek casuslukla bağlantılı düzmece suçlamalarla karşılaşmak üzere ABD’ye iade edilmekten korumak için Assange’a 2012’de siyasi sığınma tanınan Londra’daki Ekvador büyükelçiliği aracılığıyla teslim edildiği belirtildi.

WikiLeaks’in editörü, o zamandan beri, büyükelçilik içindeki küçük bir odada, giderek daha katlanılmaz koşullarda, kapana kısılmış durumda. Çünkü Britanya makamları, büyükelçilikten dışarı adımını attığı anda onu tutuklayacaklarında ısrar ediyor. Assange görünüşte kefalet şartlarını ihlalden tutuklanacak olsa da, ABD’ye iade edilmeyi bekleyeceği aylar boyunca hapsedilebilir.

Dün, WikiLeaks’in buna eşlik eden bir Twitter mesajı, Senato komitesi mektubunun gelmesinden bir ay önce, 10 Demokrat senatörün, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’ten, Assange’ın sığınmasını iptal etmesi için Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya baskı yapmasını talep eden bir dilekçe göndermiş olmasının “dikkate değer” olduğunu belirtiyordu. Bu dilekçenin imzacıları arasında, şimdi Assange’dan komitenin soruşturmasına yardım etmesini isteyen Warner da vardı.

Dilekçe, önde gelen Demokratik Partili senatörlerin, Ekvador’un Assange’a hala sığınma sağlıyor olmasından “son derece kaygılı” olduğunu belirtiyordu. Dilekçeye göre, Pence’in, WikiLeaks’in “dünya çapında demokratik süreçleri baltalama çabalarına devam ettiği” bir sırada, Ekvador’un Assange’a tanıdığı sığınmaya itiraz etmesi “zorunlu” idi.

Pence, dilekçeden kısa bir süre sonra Ekvador’u ziyaret etmiş ve Washington’ın Ekvador ile ekonomik ve askeri ilişkilerini tamamen yeniden kurmasının bedelinin parçası olarak bu talebi yerine getirmesi için Moreno ile bir araya gelmişti.

Assange’ı yanlış bir şekilde bir “bilgisayar korsanı” olarak tanımlayan ve sol maskeli önceli Rafael Correa’dan miras kalmış bir “sorun” olarak damgalayan Moreno, o zamandan beri, sığınmayı sona erdirme yönünde defalarca tehditte bulundu.

Dün, ABD komitesinin davetine ilişkin haberler ortaya çıkarken, Moreno bu yönde başka bir açıklama daha yaptı. O, ulusal televizyon kanalı NTN24 ile bir söyleşide, Ekvador makamlarının, şu anda, Assange’ın siyasi sığınmasını “uluslararası hukuk kuralları ile uyumlu bir şekilde” sona erdirecek bir anlaşma için Assange’ın avukatları ile görüşme halinde olduğunu söyledi.

Moreno, “Eğer bir anlaşmaya varırsak, Bay Assange’dan büyükelçiliği terk etmesini ve yasal soruşturmaya teslim olmasını istemekten memnuniyet duyacağız” dedi.

Başka bir ifadeyle, Moreno’nun hükümeti, uluslararası hukuka yapılan göstermelik göndermeye karşın, Assange’ı, ABD’li mevkidaşlarıyla sıkı işbirliği içinde çalışan Britanyalı yetkililere teslim etmeye hazırlanıyor.

Moreno, son açıklamalarında, bir anlaşmanın tek koşulunun, Britanyalı ve ABD’li temsilcilerin, Assange’ın hayatının tehdit altında olmayacağı, yani suikasta uğramayacağı ya da idam cezasıyla karşılaşmayacağı konusunda vereceği değersiz bir söz olacağını söylemişti.

Bu tür bir anlaşma, Assange’ın temel yasal ve demokratik hakları bir yana, siyasi sığınma ilkesini ve dolayısıyla uluslararası hukuku ihlal edecektir. Hem BM’nin bir insan hakları komitesi hem de Latin Amerikalı bir insan hakları mahkemesi, Assange’a yönelik muamelenin sığınma hukukunu çiğnediğine karar vermişti.

WikiLeaks’in kurucusu, henüz herhangi bir ülkede tek bir suçla bile suçlanmış değil. Buna karşılık, Trump yönetimi, Demokratlar ile birlikte, ifşaatçılardan gelen ve ABD ile müttefiklerinin katliamlarını, antidemokratik siyasi müdahalelerini, toplu gözetlemelerini ve savaş planlarını ifşa eden yüz binlerce çok gizli belgeyi yayınladıkları için, onu ve WikiLeaks’i sonsuza kadar susturmaya kararlı.

Bu belgeler, dünya halklarına, ABD savaş makinesinin operasyonları ve CIA ile Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) gibi “derin devlet” kurumlarının dünya çapında demokratik işleyişi bozması ya da altüst etmesi hakkında açıklayıcı bir resim sunmuştu.

WikiLeaks, 2016’daki ABD başkanlık seçimlerine doğru, yine paha biçilmez bir kamu hizmeti gerçekleştirmiş ve görünüşe göre Demokratların adayı Hillary Clinton’ın kampanyasından sızmış olan belgeleri yayınlamıştı.

Belgeler, Clinton’ın Demokratik Parti Ulusal Komitesi tarafından desteklenen kampanyasının, kendisini sosyalist olarak sunarak milyonlarca oy kazanmış olan rakibi Bernie Sanders’ın kampanyasını el altından baltaladığını ve Clinton’ın, kampanya gezileri sırasında söyledikleri ne olursa olsun, Wall Street’te mali seçkinlere onların çıkarlarını koruyacağı konusunda güvence veren konuşmalar yaptığını kanıtlıyordu.

ABD’nin istihbarat şefleri ve Demokratlar, gerçekliği kanıtlanabilir herhangi bir kanıt sunmaksızın, belgelerin sözde çalınmasından Rusya’yı sorumlu tutuyor ve bunun, Clinton’ın şansını azaltmaya yönelik kasıtlı bir girişimin parçası olduğunu söylüyorlar. Onlar, sızdırılmış bilgiyi alma sistemi kaynakların (WikiLeaks için bile) belirsiz kalmasını güvenceye almak üzere tasarlanmış olan WikiLeaks’in defalarca reddetmesine karşın, onun bilerek Rus istihbaratı ile uyum içinde hareket ettiğini iddia ediyorlar.

Assange’ın özgürlüğünü talep etmek için işçi sınıfı içinde olası en geniş siyasi kampanyayı geliştirme mücadelesi veren Dünya Sosyalist Web Sitesi, Assange’ı, Senato komitesi ile bu tür herhangi bir kapalı “görüşme”ye katılmamaya çağırır.

Herhangi bir gizli kovuşturma, kaçınılmaz olarak, şu anda ABD ordu-istihbarat, medya ve siyaset kurumu tarafından tek bir kanıt olmaksızın yürütülmekte olan Rusya karşıtı histerik kampanyayı ilerletmek ve haklı göstermek için kullanılacaktır.

Bir kongre komitesinin önünde ifade vermek, hem Assange’ın çıkarlarını korumak hem de demokratik hakları savunmaya ilişkin daha geniş çıkarlarını ilerletmek için, yalnızca, kovuşturmanın halka açık olması durumunda meşru olur.

Bize göre, Assange, ayrıca, Amerikan makamlarının onun ABD’deki yasal durumunu netleştirmesinde ısrar etmeli ve onu iade ettirip suçlamaya yönelik gizli planları açığa vurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir