Virginia’daki Nazi saldırısı bir kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına yol açtı

Yüzlerce Amerikalı Nazi bu hafta sonu Virginia eyaletindeki Charlottesville kentine üşüştü. Bir şiddet dalgasını dizginlerinden boşaltan Naziler, Cumartesi gecesi henüz ismi açıklanmamış olan 32 yaşındaki karşıt gösterici bir kadının ölümüne yol açtılar.

Cumartesi öğleden sonra, Ohio Maumee’den 20 yaşındaki James Fields, aracını, “sağı birleştir” toplantısını protesto eden bir insan kalabalığının içine sürdü. Sonradan bir Nazi olduğu tespit edilen Fields, arabasını yan bir sokakta kasten boşta bırakmış ve saatte 65 kilometre hızla kalabalığın içine dalmadan önce yürüyüşçülerin ulaşmasını bekleyerek aracını yeniden konumlandırmış. Fields gözaltında ve cinayetle suçlanıyor.

Fields, olay yerinden kaçmaya çalışmadan önce, 19 karşıt göstericiyi arabasının kaportasının üstünden havaya fırlatarak yaraladı. Cumartesi günkü Nazi saldırısı sırasında 14 kişi daha yaralandı.

Amerikalı Naziler, Ku Klux Klan, Trump yanlısı “Gururlu Çocuklar” ve başka faşist örgütler, “sağı birleştir” gösterisini, Virgina Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Charlottesville kentinin Kuzey Virgina Konfederasyon Ordusu Generali Robert E. Lee’nin heykelini bir parktan kaldırmasını engellemek için örgütlemişlerdi.

Cumartesi sabahı, Nazi göstericilerini “korumak” için, kentin her yanına saldırı tüfekleri, pompalı tüfekler ve av bıçakları ile donanmış onlarca milis konuşlandı. Kamuflaj üniformaları giyen, ABD Ordusu’nun savaş sonrası psikolojik sorunlar yaşayan askerlerine benzeyen ve konfederasyon bayrağı sembolü taşıyan milisler, polisin engellemesiyle karşılaşmaksızın, bir işgal gücü gibi kent merkezinin kontrolünü ele geçirdiler. Kalkanlarla, biber gazlarıyla ve metal sopalarla silahlanmış Naziler, gün boyunca, polisin gözü önünde, karşıt göstericilere saldırdılar. Başkaları da, Trump’ın 2016 başkan adaylığının resmi kampanya dövizleriyle yürüdü.

Önceki gece, yüzlerce Nazi, Virginia Üniversitesi kampüsünü ele geçirmiş ve “tek halk, tek ulus; göçe son”, “sieg heil” [Almanca, “zafere selam”] ve “kan ve toprak” (Alman Nazileri tarafından kullanılan Musevi karşıtı bir slogan) sloganları attıkları meşaleli bir yürüyüş düzenlemişti.

Başkan Donald Trump, Cumartesi günkü saldırının ardından resmi bir açıklama yapmak için saatlerce bekledi ve sonra, “Bu çok taraflı, çok taraflı ve oldukça kötü nefret, bağnazlık ve şiddet görüntüsünü mümkün olan en güçlü ifadelerle kınıyoruz.” dedi.

Trump’ın barışçıl anti-faşist göstericileri isyandaki suç ortakları olarak suçlama girişimleri, Nazi basını tarafından övgü ile karşılandı. Daily Stormer, “Trump’ın açıklamaları güzeldi. Bize saldırmadı… Her iki tarafta da nefret olduğunu belirtti. Yani anti-faşistlerin kinci olduğunu ima etti. O, hepimizi sevdiğini söyledi.” diye yazdı.

Trump, Cumartesi günü öğleden sonraki basın toplantısında, Nazi şiddetini kınayıp kınamayacağına ilişkin soruları yanıtlamayı tekrar tekrar reddetti. Daily Stormer, “Kınayıp kınamayacağı sorulduğunda, öylece odadan çekip gitti. Gerçekten, gerçekten güzel. Tanrı onu korusun.” diye yazdı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de, Nazi provokasyonunu kınayamayan benzeri açıklamalar yaptı.

13 Ağustos 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir