Uluslararası Sosyalist Örgüt’e Açık Mektup

ISO’nun NYU’daki siyasi sansürü destekleyen tavrını geri çekin

New York Üniversitesi Öğrenci Faaliyetleri Kurulu (SAB), Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’in (IYSSE) okuldaki kulüp statüsünü engelleyen kararında, IYSSE’nin kulüp statüsünü hak etmemesinin nedeninin Uluslararası Sosyalist Örgüt’e (ISO) “çok benzer” olduğunu ileri sürmüştü. SAB, IYSSE’nin başvurusunu reddeden kararını gerekçelendirmek için ISO kulübünün varlığını delil olarak sunuyordu.

Çoğu SAB’nin siyasi sansür eylemine muhalefetlerini ifade eden yüzlerce öğrenci ve profesör, IYSSE’nin başvurusunu destekleyen dilekçeleri imzaladılar. IYSSE, bu ayın başında, kulüp statüsü için yeni bir başvuru yaptı.

 

Ne var ki Uluslararası Sosyalist Örgüt, IYSSE’nin yaptığı çok sayıda destek çağrısını geri çevirdi. ISO, IYSSE’nin ifade özgürlüğüne ilişkin demokratik hakkını desteklemeyi reddederek, NYU yönetiminin ve onun Wall Street ile ordu-istihbarat aygıtındaki müttefiklerinin yanında yer alıyor.

 

Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler, 7 Şubat’ta, Uluslararası Sosyalist Örgüt’ün önderliğine, üniversite yönetiminin IYSSE’ye yönelik anti-demokratik siyasi sansürüne desteğini geri çekmesini talep eden aşağıdaki mektubu yazdı. ISO’dan henüz yanıt gelmedi.

* * *

 

Uluslararası Sosyalist Örgüt’e:

 

Geçtiğimiz dönem, New York Üniversitesi Öğrenci Faaliyetleri Kurulu (SAB), Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’in (IYSSE) kulüp başvurusunu reddetti. SAB, bu anti-demokratik kararı, Uluslararası Sosyalist Örgüt’ün NYU’da zaten bir kulüp kurmuş olduğu ve IYSSEnin, sosyalist yönelimli ikinci bir kulüp kurma başvurusunu kabul etmek için yeterince farklı olmadığı iddiasıyla gerekçelendirdi.

 

Bu bahaneye karşı çıkarak, 19 Kasım 2016’da SAB’ye şöyle yazdım:

 

“ISO ile IYSSE’nin ana örgütü olan Sosyalist Eşitlik Partisi, farklı tarihlere ve temel siyasi sorunlarda karşıt görüşlere sahip, tamamen farklı eğilimlerdir. ISO ile IYSSE arasındaki farklılıkların, Demokratik ve Cumhuriyetçi partileri ayıran farklılıklardan çok daha belirgin olduğu söylenebilir.”

 

6 Aralık 2016’da, size, kampüste bir kulüp kurma yönündeki çabalarımızı desteklemenizi talep eden bir e-mail gönderdim ve şöyle yazdım: “IYSSE, kulübünüzün, bizim ifade özgürlüğü ve kulüp başvurusu sürecini demokratikleştirme mücadelemize desteğinizi takdirle karşılayacaktır.”

 

ISO, bu mektuba yanıt vermedi. Geçtiğimiz hafta, 1 Şubat’ta, ISO’nun NYU’daki başkan yardımcısı Paul Heideman’dan, şahsen, kulüp statüsü başvurumuzu desteklemek üzere bir dilekçeyi imzalamasını istedim ama o reddetti.

 

ISO’nun IYSSE ve onun ana örgütü Sosyalist Eşitlik Partisi ile siyasi farklılıkları ne olursa olsun, sizin, SAB’nin siyasi sansür eylemine karşı çıkmayı ve bizim kulüp başvurumuzu samimi bir şekilde onaylamayı reddetmeniz, ifade özgürlüğüne ilişkin en temel demokratik ilkelerin açık bir ihlalidir. ISO’nun IYSSE’nin kulüp kurma hakkını savunmaması, SAB’nin bizi kampüsten uzak tutmak için sizin resmi statünüzü kullanıyor olduğu gerçeği ışığında, haydi haydi ilkesizdir. Sizin eyleminiz, yalnızca, NYU öğrencileri, görüşleri ISO’dan farklı olan ve onu eleştiren sosyalist bir örgütün politikasını keşfetmesinler diye, IYSSE’yi engelleme yönünde hesaplı bir karar olarak açıklanabilir.

 

SAB, önümüzdeki iki hafta içinde, IYSSE’nin kulüp statüsü için yeni başvurusunu kabul edip etmeyeceğine karar vereceğini belirtti. Son tarih hızla yaklaşırken, sizden, mevcut anti-demokratik duruşunuzu geri çekmenizi ve acil olarak başvurumuzu destekleyen bir açıklama yayınlanamanızı talep ediyoruz. Lütfen bu konudaki kararınızı gereksiz yere geciktirmeden bize bildirin.

 

Isaac Finn

 

10 Şubat 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir