Uluslararası Çevrimiçi Konferans Serisi: 1917-2017 Rus Devrimi’nin 100. Yıldönümü

Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi, Rus Devrimi’nin 100. yıldönümünü, 1917’nin olağanüstü olaylarının temelleri, gidişatı ve sonuçları üzerine çevrimiçi konferanslarla kutluyor. İlk konferans serisi 11 Mart’ta başlayacak ve 6 Mayıs’a kadar iki haftada bir devam edecek. İkinci konferans serisi ise Eylül ayında başlayacak.

Konferanslar Dünya Sosyalist Web Sitesi’nden canlı yayınlanacak. E-mail yoluyla daha fazla bilgi almak ve güncellemeleri öğrenmek istiyorsanız WSWS bülteni’ne kayıt olun. Ayrıca, lütfen konferans serilerini mali olarak desteklemek için bağış yapmayı düşünün.

Konferans Programı

11 Mart 2017 • ABD doğu saati İle 17.00 • TSİ 12 Mart 01.00
Rus Devrimi’ni Neden İncelemeliyiz?
1917 Rus Devrimi, dünya tarihindeki en önemli olaylar arasındadır. Çarlık otokrasisinin yıkılmasından ve Bolşevik Parti’nin iktidara gelmesinden 100 yıl sonra, devrim tartışması etrafında hala sürmekte olan şiddetli anlaşmazlık, onun kalıcı etkisini ve siyasi geçerliliğini kanıtlıyor.

Konferansçı, Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (ABD) ve Dünya Sosyalist Web Sitesi Uluslararası Yayın Kurulu’nun başkanı David North.

25 Mart 2017 • abd doğu saat İle 17.00 • tsi 25 mart CTS. GECE 00.00
1905’in Mirası ve Rus Devrimi Stratejisi
1905 Devrimi, tarihe, 1917 olaylarının “prova”sı olarak geçmiştir. 20. yüzyılın ilk büyük devrimci ayaklanması olan 1905’in dersleri, Lev Troçki’nin sürekli devrim teorisinin ayrıntılandırılmasının temelini oluşturmuştu.

Konferansçı, çok sayıda Rusça tarih ve edebiyat eserinin çevirmeni, SEP’in (ABD) uzun süreli üyesi Fred Williams.

8 nisan 2017 • ABD SAATİ İLE 17.00 • TSİ 8 NİSAN CTS. GECE 00.00
Dünya Savaşı ve Devrim: 1914-1917
Ağustos 1914’te Dünya Savaşı’nın patlaması, kapitalist ulus devlet sistemindeki köklü çelişkilerden kaynaklanıyordu. İkinci Enternasyonal’in oportünist önderleri, uluslararası işçi sınıfı dayanışmasının ilkelerini reddetmiş ve savaşı desteklemişti. İkinci Enternasyonal’in ihanetine karşı mücadelenin başlıca önderi olarak ortaya çıkan Lenin, küresel çatışma bağlamında, emperyalist savaş felaketinin dünya sosyalist devriminin patlamasına zemin hazırladığı konusunda ısrar etti.

Konferansçı, Uluslararası Komite’nin Avustralya şubesinin kurucu üyesi ve Marksist emperyalizm teorisi üzerine önemli bir otorite olan Nick Beams.

22 nisan 2017 • abd saati İle 17.00 • tsi 22 nisan CTS. GECE 00.00
Şubat Devrimi
300 yıldır egemen olan Romanov Hanedanı, Rus başkenti Petrograd’daki işçi sınıfının muazzam bir devrimci hareketi eliyle beş gün içinde devrildi. Kitlelerin tarihin yapılmasına şiddetle girişi, toplumsal devrimin görünüşte “kendiliğinden” patlak vermesi ile bilinçli siyasi önderliğin rolü arasındaki ilişkiye dair merkezi siyasi sorunu gündeme getirdi.

Konferansçı, Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (ABD) ulusal sekreteri Joseph Kishore.

6 mayıs 2017 • abd saati ile 17.00 • tsi 6 mayıs CTS. GECE 00.00
Lenin’in Rusya’ya Dönüşü ve Nisan Tezleri
Şubat Devrimi’nin aniden patlaması, Lenin İsviçre’de sürgünde yaşarken gerçekleşmişti. Onun yokluğunda Stalin ile Kamenev’in önderlik ettiği Bolşevik Parti, yeni burjuva Geçici Hükümet’e ve Rusya’nın dünya savaşına katılımının devamına destek verilmesini savunuyordu. Rusya’ya bir “mühürlü tren”le dönmesinin ardından Bolşevik Parti’ye kapitalist hükümetin işçi sınıfı eliyle yıkılması doğrultusunda yeniden yön vermek için olağanüstü bir mücadele başlatmış olan Lenin, bu yönelime şiddetle karşı çıktı. Sürekli devrim stratejisinin benimsenmesi, Ekim sosyalist ayaklanmasının zeminini hazırladı.

Konferansçı, Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (Avustralya) ulusal sekreteri James Cogan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir