Uluslararası çevrimiçi 1 Mayıs toplantısına katılın!

Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi (DEUK) ile Dünya Sosyalist Web Sitesi, bir uluslararası çevrimiçi 1 Mayıs toplantısı düzenliyor. Bütün okurlarımızı bugün kayıt yapmaya ve katılma planlarını yapmaya çağırıyoruz.

Bu toplantı, önceki haftalar içinde yaşanmış olan gelişmeler nedeniyle önem kazanmıştır. I. Dünya Savaşı’nın başlamasının 100., II. Dünya Savaşı’nın patlamasının ise 75. yıldönümünde, insanlığın üzerinde bir kez daha küresel savaş tehlikesi beliriyor.

Ukrayna’da sağcı bir darbe örgütlemiş olan ABD ve Almanya, bu krizi Rusya ile gerilimleri sistematik olarak arttırmakta kullanıyor. Onlar, dünya tarihinin daha önceki sarsıntılı dönemlerinde başvurulmuş olan yöntemleri (dizginsiz medya propagandası, yalanlar, diplomatik provokasyonlar, faşist güçlerin kullanılması) benimsiyorlar.

ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden, bu hafta, Rusya’yı Cenevre’de imzalanmış olan diplomatik anlaşmayı sözde çiğnemekle suçlamak için, Washington’ın kuklası yönetimi Kiev’de ziyaret ediyor. Daha fazla ekonomik yaptırım tehditinde bulunuluyor. NATO, Rusya ile sınırı olan Baltık devletlerindeki hava, deniz ve kara güçlerini takviye etme planlarını açıkladı. ABD birlikleri, Ukrayna’ya gönderilmeye hazırlanıyor.

Amerikan ve Avrupa emperyalizmi, Doğu Avrupa’yı bir barut fıçısına dönüştürmektedir. Daha önce olanaksız olduğu açıklanmış olan nükleer silahlara sahip Rusya ile doğrudan savaş, artık egemen sınıfın siyasi çevrelerinde açıkça tartışılıyor. Halk içindeki yoğun savaş karşıtlığı, yalnızca korku salma, yalanlar ve baskı yoluyla aşılacak bir engel olarak görülüyor.

Britanya istihbaratı, daha önce, Batı’nın Ukrayna’daki askeri harekatının “Rusya ile topyekün savaş”a yol açabileceği uyarısında bulunmuştu. Bu ayın başlarında, Bush yönetiminin eski üst düzey yetkililerinden ve Ulusal Çıkarlar Merkezi’nin Müdürü Paul Saunders, “Rusya ile savaş olmaz mı? O kadar emin olmayın” başlıklı bir köşeyazısı kaleme aldı. Saunders, böylesi bir çatışmanın mümkün olmadığı düşüncesi için, “tehlikeli şekilde yanlış olan bir dizi varsayıma dayanıyor.” diyor.

İnsanlığın karşı karşıya olduğu tehlikeler son derece büyük. ABD ve Avrupalı güçler tarafından Rusya’ya karşı başlatılacak bir savaş, dünya tarihinde, nükleer silaha sahip güçler arasındaki ilk çatışma olacak. Böylesi bir çatışmada kaç milyon ya da kaç yüzmilyon insan ölecek? Egemen sınıfın şimdi bu yolu tutması, onun tarihsel iflasının kesin kanıtıdır.

Tek hedef Rusya değil. Biden Kiev’e yönelirken, Obama, Çin’e karşı “Asya’ya dönüş”ü yeniden teyit etmek için tam tersi yöne [Uzak Asya’ya] yolculuğa çıkıyor. Bu arada, Obama yönetimi, Ortadoğu’daki egemenlik hedefleri peşinde, hafta sonunda, Yemen’e üç insansız hava aracından atılan füzeler ateşledi ve 55 dolayında insanı öldürdü.

Bir dünya savaşının kesin biçimi ve patlama zamanı belirlenemez. Ama bu, emperyalist politikanın mantığıdır.

Egemen sınıfın böylesine pervasız olmasının nedeni, onun, kendi toplumsal sisteminin (kapitalizm) krizinden çıkması için başka bir yol görmemesidir. Dış ve iç politikalar ayrılmaz şekilde birbirine bağlıdır. Lenin, emperyalizmin baştan sona gericilik olduğunu belirtmişti. Dışarıdaki yağma savaşına, içerideki yağma eşlik eder.

ABD’de başlayıp tüm dünyaya yayılan 2008 mali krizinden bu yana beş buçuk yıl geçti. Krizi izleyen yıllarda, bankaların ve büyük şirketlerin işçi sınıfına ağır kemer sıkma önlemlerini dayatırken mali oligarşiye sınırsız nakit akışı sağlayan siyasi temsilcileri, alt gelir gruplarından yukarıdakilere doğru kapsamlı bir yeniden servet paylaşımını gerçekleştirdiler.

Bunun sonucunda, küresel eşitsizlik rekor düzeye ulaştı. Şimdi, en zengin 85 kişinin toplam kişisel serveti, günde 2,5 dolardan daha az gelirle yaşayan dünyadaki en yoksul 3,5 milyar insanın (dünya nüfusunun yarısı) toplam servetindendaha fazla. Dünya kapitalizminin merkezi olan ABD’de, açlık, yoksulluk ve işsizlik kitlesel bir olgu. Dünya Sosyalist Web Sitesi’nde belirtildiği gibi, ABD halkının altıda biri, 2012 yılında, yeterince beslenmiyordu. Avrupa’da, Avrupa Birliği’nin ve Uluslararası Para Fonu’nun kemer sıkma programları dayatması altında, işsizlik hızla artmış ve Yunanistan ile İspanya’da, resmi rakamlarla nüfusun dörtte birinden fazlasına ulaşmış durumda.

Bu önlemler hiçbir şeyi çözmemiştir. Dünya ekonomisi durgunluğa saplanmış olmayı sürdürüyor. Borçlar, geri ödenemeyecek şekilde artmış durumda. 2008’deki çöküşe yol açandan çok daha büyük yeni bir vurgun balonu şişirilmiştir.

Sonu gelmez savaşların ve savaş tehditlerinin başlıca işlevi, toplumsal gerilimleri saptırmak, dikkatleri içerideki düşman yerine sözde dışarıdaki düşman üzerine odaklamaktır. Savaş, aynı zamanda, demokratik haklara yönelik her zamankinden büyük saldırılara bahane işlevi görür. ABD önderliğindeki egemen sınıf, daha şimdiden, küresel bir polis devletinin; savaş ve toplumsal karşı-devrim politikalarına yönelik her türlü muhalefeti hedefleyen uluslararası bir istihbarat aygıtının çerçevesini oluşturmuş durumda.

[İnsanlık için] ileriye giden yolu açabilecek tek toplumsal güç, uluslararası işçi sınıfıdır. Bununla birlikte, bunu yapmak için, Troçki’nin sözleriyle, “savaş planını değil ama sınıf mücadelesi planını izlemek”; yani, emperyalizme, uluslararası sosyalist devrim dolayımıyla karşı koymak gerekir.

Kapitalizm başarısız olmuştur. İşçi sınıfı, şirketlerin ve bankaların temsilcilerine çağrıda bulunarak değil ama sosyalist ve enternasyonalist bir program üzerinde yükselen bağımsız bir siyasi önderliği ve örgütü inşa ederek ona karşı koyabilir.

Çevrimiçi 1 Mayıs Toplantısı, bu mücadelede önemli bir adımdır. Onun merkezinde, her bir ülkedeki işçi sınıfının kapitalizme karşı yalnızca bütünleşmiş küresel bir hareketi inşa ederek mücadele edebileceği düşüncesi yatmaktadır. İnternet teknolojisini kullanan bu toplantı, her ulustan, ırktan ve etnik kökenden işçiler ve gençler için ortak bir foruma ve tartışmaya katılmak için daha önce tanık olunmayan bir fırsattır.

1 Mayıs’ın devrimci sosyalist ve enternasyonalist geleneğini yeniden geliştirmek gerekiyor! Bu gerçekten tarihsel olay için 4 Mayıs’ta bize katılın; bugün, internationalmayday.org’tan kayıt yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir