Türk hükümeti sanatçıları, gazetecileri ve akademisyenleri hapse atıyor ve rahat bırakmıyor

Ordunun bir kesiminin Amerika Birleşik Devletleri’nin su götürmez suç ortaklığı ile gerçekleştirdiği başarısız 15 Temmuz darbesinden bu yana, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağcı İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti 60.000’den fazla siyasi muhalifi gözaltına aldı, tutukladı ya da işten çıkarttı. Onlar arasında, ordudaki darbe destekçileri ve yaygın şekilde bir CIA varlığı olduğuna inanılan, Erdoğan’ın ABD’deki rakibi Fethullah Gülen’i desteklemekle suçlanan yargı mensupları ile öğretmenler bulunuyor.

Görünen o ki, hükümet, farklı eğilimlerden muhalifler ile hesaplaşmak için halkın desteklemediği darbe girişiminden yararlanıyor. Ankara, 21 Temmuz’da olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından, sanatsal ifade dahil, ifade özgürlüğüne karşı diktatörce önlemler uygulamaya koydu ve Gülen ile bağlantılı ollunduğunu iddia ettiği en az 15 üniversiteyi ve 1.043 özel okulu/dershaneyi kapattı.

Hükümet, ayrıca, üç haber ajansını, 39 televizyon ve radyo kanalını, 60 gazete ve dergiyi ve 29 yayınevini kapattı. Hürriyet gazetesine göre, bu yayınevlerinin yayımladığı kitaplar kütüphanelerden çıkarılacak ve kağıt hamuru yapılacak.

Türk yetkililer, Temmuz ayının sonundan beri, 89 gazeteci için tutuklama kararı çıkardılar. Onların çoğu, silahlı terör örgütüne üye olmak ve hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanıyor.

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün Yasal Savunma ve İletişim Müdürü Steven M. Ellis, yaptığı bir açıklamada şunları söyledi: “Şaşırtıcı sayıda gazetecinin, onların herhangi bir cezai veya terörist faaliyetle ilişkisi olduğunu gösteren neredeyse hiçbir kanıt olmamakla birlikte, süregiden temizlikte hedef alınması ve çoğunun hükümet politikalarına muhalif olması, temizliğin, darbe girişiminin gerçek sorumlularını tespit edip cezalandırmaktan çok cumhurbaşkanının karşıtlarıyla hesaplaşma ve onları susturmakla ilgili olduğu izlenimi uyandırıyor.”

42 uluslararası akademik kuruluş tarafından imzalanan 21 Temmuz tarihli bir açık mektuba göre, eğitim kurumlarının kapatılmasının dışında, Erdoğan yönetimi, eğitim bakanlığından yaklaşık 15.000 çalışanı işten çıkardı ve 1.600 dolayında dekanın istifasını istedi. Hükümet, 24 Temmuz’da, İstanbul Üniversitesi’ndeki en az 31 akademisyeni, Fethullah Gülen etrafındaki kuruluşları desteklediği şüphesiyle gözaltına aldı. Akademisyenlerin yurtdışına çıkmaları kısıtlanmış durumda.

AKP, darbe öncesinde de, akademisyenleri tehdit etmiş ve üniversitelerdeki muhalifleri terörizm ile bağlantılandırmaya çalışmıştı. Ocak ayında, polis, 1.100’den fazla kişiyle birlikte, Erdoğan hükümetinden Kürtlerin “yaşamına, özgürlüğüne ve güvenliğine” yönelik saldırıları durdurmasını ve Türkiye’nin Kürt illerinde “işkence ve kötü muamele yasağı”na uyulmasını talep eden bir bildiriyi imzalamış olan onlarca akademisyeni gözaltına almıştı.

Geçtiğimiz haftalarda, sanatçılar da AKP yönetimi tarafından hedef alındı. Resimle uğraşan ve ülkenin güneydoğusunda bulunan ve ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı Mardin’den haberler gönderip resim yapan uluslararası üne sahip bir sanatçı olan [JINHA editörü] Zehra Doğan, 21 Temmuz’da, bir kafede otururken güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Doğan’a, terör örgütünü destekleme suçlaması yapıldı ve tablosu kanıt olarak kullanıldı.

8 Ağustos 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir