Topkapı Şişecam’ın kapatılmasını ve işsiz kalmayı önlemek için!

Yalnızca kendi gücünüze güvenin; örgütlenin ve mücadele edin!

Toplumsal Eşitlik’in Şişecam işçilerine bildirisi

Kardeşler!

Şişecam yönetim kurulu, 31 Aralık’ta işsiz kalacağınızı açıkladı. Sizi kış ortasında işsizliğe mahkûm eden bu karar, yıllar öncesinden alınmıştır. Şişecam’ın yöneticileri, diğer kapitalist şirketlerde olduğu gibi, sizin kış ortasında ne yapacağınızla değil; kendi kârlarını arttırmakla ilgilenmektedir.

Şişecam, işçilerin sırtından, geçtiğimiz yıl 741 milyon TL net kâr elde etti! 575 işçiye layık görülen toplam tazminat ise 23 milyon TL! 18 bin işçisi olan şirketin 575 işçiye vereceğini söylediği tazminat, onun birkaç günlük kârı kadardır.

Şişecam, fabrikayı Eskişehir’e taşıyarak, AKP hükümetinin 2009’da çıkardığı “istihdamı teşvik paketi”nden yararlanmak istiyor. Böylece şirket, Eskişehir’de, üretimini 29 yaş altı yeni işçilerle sürdürecek, yeni alınacak düşük ücretli işçilerin sigorta primleri de, 5 yıl boyunca, bizlerden toplanan işsizlik fonundan karşılanacak. Hükümet-şirket ikilisi, işletme giderlerini bile bizim sırtımıza yıkmaktadır.

Kardeşler, fabrikanın taşınmasının bir diğer nedeni, Topkapı’nın kentsel dönüşüm çerçevesinde “finans ve ticaret merkezi” olarak belirlenmesidir. Hükümet ve belediye, bu kararıyla, Topkapı’da çalışan tüm işçileri işsizliğe ve sefalete mahkûm ediyor. Hükümetin ve belediyenin amacı, Topkapı’yı büyük sermaye gruplarının rantına açmak ve İstanbul’u bir işçi kenti olmaktan çıkarmaktır.

****

Paşabahçe’yİ hatırlayın!

Kardeşler, sizin bugün yaşadıklarınızı, on yıl önce, Beykoz Paşabahçe Şişecam işçileri yaşamıştı. Orada da amaç, önce Paşabahçe Şişecam’ı, ardından diğer fabrikaları kapatarak, Beykoz’u rant alanı haline getirmekti.

Paşabahçe’deki sınıf kardeşleriniz, Kristal-İş yöneticilerinin yaşananlara seyirci kalmasına karşı çıkarak fabrikayı aileleriyle birlikte işgal ettiler. Onların temel talebi fabrikanın kapatılmamasıydı.Ancak 18 gün süren ve bölge halkının büyük desteğini alan o direniş, Kristal-İş yöneticilerinin Şişecam yönetimiyle anlaşması sonucunda satıldı. Paşabahçe işçilerinin sendika bürosuna yürümesi, sendikanın tabelasını ve kapısını söküp atması vb. de hiçbir şeyi değiştirmedi. Paşabahçe işçilerinin yenilmesinin nedeni, direnişi ve çocukları- nın geleceğini sendika yöneticilerine teslim etmeleriydi.

****

Kardeşler, hem Beykoz’daki diğer fabrikaların kapatılmasının, hem Şişecam’ın diğer fabrikalarındaki işten çıkarmaların, hem de sizin bugün karşılaştığınız saldırının arkasında, Paşabahçe Şişecam’daki kardeşlerinizin uğradığı o yenilgi yatmaktadır.

O büyük direnişten ve yenilgiden dersler çıkaralım! Aynı felaketlerin bir daha yaşanmasına izin vermeyelim!

Bugün sizlerin karşı karşıya olduğu durum, yıllardır ifade ediliyor ve 2011’den beri de kesinleşmiş durumda. Peki, sendika yöneticileri bunu durdurmak için ne yaptılar? Kapalı kapılar arkasında pazarlıklar yapmak, sizleri şirketin son darbesine kadar bekletmek dışında hiçbir şey! Unutmayın, bütün bunlar Paşabahçe’de de yaşanmıştı!

****

Kardeşler, Kristal-İş yöneticileri, Paşabahçe fabrikasındaki işçi sayısının 1991’den 2002’ ye 3000’lerden 870 düşürülmesini desteklemiş ve son iki yıl boyunca yüzde 0 zamma “evet” demişlerdi. Onlar, on yıl önce yaptıkları bir açıklamada, bu ihanetten övünerek söz ediyor; patrona teslim olarak hakların elde edilebileceğini ileri sürüyorlardı.

Onlar, şirket yöneticilerinin daha önce Paşabahçe’de dayatmış olduğu ve oradaki işçilerin ancak yenilginin ardından kabul etmek zorunda kaldıkları “yatay geçiş”i, Topkapı Şişecam’da başlıca talep olarak savunuyorlar. Yenilgiyi baştan kabul etmek anlamına gelen bu talebinin yerine fabrikanın kapatılmaması talebini geçirmek gerekiyor.

****

Bu saldırı “masa başında”, patronlarla görüşerek püskürtülemez. O, sermayenin hem Türkiye hem de dünya işçi sınıfına yönelik topyekün saldırısının bir parçasıdır ve dünyanın her yerinde sendika yöneticileriyle işbirliği içinde sürdürülmektedir. İşinize sahip çıkmanızın tek yolu, yalnızca kendi gücünüze ve diğer fabrikalardaki kardeşlerinize güvenerek direnmenizdir!

Kardeşler, patronun sizi daha fazla bölmesine izin vermeyin! Yalnızca işçilerin birliğinin sermayeyi yenebileceğini; bölünmüş ve örgütsüz işçilerinse ezilmeye devam edeceğini unutmayın. Geleceğininizi sendika yöneticilerine bırakmayın.

****

Bu saldırıyı durdurmak için bütün güçlerinizi birleştirmek zorundasınız. Bir aydır sürdürdüğünüz mücadele, çok iyi bildiğiniz gibi, yalnızca sizin kararlılığınızın ürünüdür. Kristal-İş yöneticileri, diğer fabrikalardaki işçileri sizinle eylemli dayanışmaya sokmadığı sürece, yaptığı herşey boştur.

Sendikaya baskı yapmakla yetinmemeniz ve geleceğinizi kendi ellerinize almanız gerekiyor. Bunun için tüm işçilerin katılacağı taban – direniş komitenizi oluşturun.

Saldırıyı durdurabilmek için yapılması gereken ilk şey, fabrikadaki makine ve teçhizatın taşınmasını engellemektir. Yalnızca sizin baskınız sonucunda, sendika da bu yönde bir karar aldı. Ancak bu kararın uygulanması yalnızca sizin ona örgütlü bir şekilde ve sonuna kadar sahip çıkmanızla mümkündür.

Diğer fabrikalardaki işçilerin gösterdiği dayanışmayı, komiteler aracılığıyla eylem birliğine dönüştürmeniz gerekiyor. Şişecam yöneticilerine geri adım attıracak olan tek şey budur.

Kardeşler, böylesi bir mücadeleye giriştiğinizde, başta aileleriniz olmak üzere, bölgedeki emekçiler ve öğrenciler sizin yanınızda olacaktır. Tüm Topkapı bölgesindeki işçilerle ve öğrencilerle ilişki kurun, işçileri, kendilerini bekleyen tehlike karşı- sında uyarıp, onları kendi önderliğiniz altında birleştirin!

Kardeşler, böylesi bir mücadeleye girişmekle, yalnızca onurunuza, ekmeğinize ve çocuklarınızın geleceğine sahip çıkmakla kalmayacak, Türkiye işçi sınıfı tarihinde önemli bir yer edineceksiniz. Öyle ki, direnişiniz, Türkiye’nin en büyük sermaye gruplarından birini durdurmakla kalmayarak şehrin kentsel dönüşüm adı altında yağmalanmasını da engelleyebilir!

Kendinizin ve ailelerinizin geleceğini, son ana kadar sessiz kalan ve sizi ilk fırsatta satacak olan sendika yöneticilerine bırakmayın. Taban komiteleri aracılığıyla diğer işçilerle birleşin ve geleceğinize sahip çıkın!

Biz işçi sınıfı sosyalistleri, bu mücadeleyi yaymanız ve kazanmanız için sonuna kadar yanınızda olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir