SEP’in Avustralya’daki 2016 seçim kampanyası uluslararası savaş karşıtı hareket uğruna mücadeleyi ileriye taşıdı

Sosyalist Eşitlik Partisi’nin (SEP) resmi olarak 8 Mayıs’ta ilan edilen ve 2 Temmuz’da sona eren Avustralya federal seçim kampanyası, Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi’nin (DEUK) militarizme ve savaşa karşı birleşik bir uluslararası işçi sınıfı hareketi inşa etme uğruna mücadelesine önemli bir katkıydı.

SEP, başından itibaren, kampanyasının, yalnızca Avustralya’daki değil ama tüm Asya-Pasifik bölgesindeki işçi sınıfına sesleneceğini ve diğer DEUK şubeleriyle yakın işbirliği içinde yürütüleceğini belirtmişti. Biz, Başbakan Malcolm Turnbull’un, Avustralya politikasındaki altı yıllık istikrarsızlığın ardından, 1987’den beri ilk “ikili” seçim çağrısı yapma kararının, tüm dünyadaki eski siyasi mekanizmaların tırmanan uluslararası ekonomik ve toplumsal kriz karşısındaki çöküşünü yansıttığını vurgulamıştık. Bu, dikkate değer ifadesini, ABD’deki başkanlık ön seçimlerinde, Britanya’daki Brexit referandumunda ve ABD ve müttefikleri ile Asya’da Çin ve Avrupa’da Rusya arasında artan gerilimlerde buldu.

SEP’in seçim kampanyası, partinin 23 Mayıs bildirgesinde belirttiği gibi, “işçi sınıfını savaşın, toplumsal eşitsizliğin ve diktatörlüğün kaynağı olan kapitalist kar sistemine karşı seferber etmek için, Liberal-Ulusal Koalisyon’a, İşçi Partisi’ne, Yeşiller’e ve Sosyalist İttifak’taki sahte sol örgütler dahil tüm kapitalizm yanlısı adaylara karşı gerçek bir sosyalist ve enternasyonalist program geliştirmeyi” amaçlıyordu.

Bu hedefler, yedi haftadan uzun süren yoğun bir teorik, siyasi ve pratik çalışmayla ileriye taşındı.

SEP, Avustralya’daki en yoğun nüfuslu eyaletler olan New South Wales’in (NSW), Victoria’nın ve Queensland’ın her birinde, Senato için iki aday gösterdi. Parti, ayrıca, Sidney’deki Blaxland ve Grayndler’de ve Melbourne’deki Wills’te yasama meclisi için adaylar çıkardı.

Kampanyanın merkezinde, işçilere ve gençliğe, sosyalist ve enternasyonalist bir perspektifin gerekliliğini açıklamak üzere siyasi çözümlemenin geliştirilmesi bulunuyordu. SEP, seçim süreci boyunca, Asya’da ABD önderliğinde Çin’e karşı geliştirilen savaş yönelimine ve Avustralya emperyalizminin yıkıcı bir askeri çatışma yönündeki hazırlıklarda oynadığı kilit rol konusunda siyaset ve medya kurumunda var olan sessizlik komplosuna yönelik teşhirini derinleştirmeye çalıştı.

SEP’in savaşa karşı mücadelesine, hangi parti ya da partiler bileşimi kurarsa kursun, yeni hükümetin Avustralya kapitalizminin derinleşen krizine, kemer sıkma gündemini ve işlere ve işçi sınıfının koşullarına yönelik saldırıları yoğunlaştırarak karşılık vereceği yönündeki sürekli uyarılar eşlik etti.

SEP, 55 günlük resmi seçim dönemi sırasında, Dünya Sosyalist Web Sitesi’nde (WSWS), Yeni Zelanda’daki Sosyalist Eşitlik Grubu’nun önemli katkılarıyla, kampanya ile ilişkili 110 makale, haber, açıklama ve perspektif yazısı yayınladı. SEP, savaş tehlikesi ve milyonlarca insanın içinde bulunduğu sarsıcı toplumsal koşullar üzerine işçilerle ve gençlerle yaptığı bir dizi röportaj yoluyla işçi sınıfına sesini duyurdu.

Yayınlananlar arasında, “What the Royal Commission into Australia’s trade unions revealed” [Avustralya sendikalarına yönelik Kraliyet Komisyonu’nun açığa vurduğu şey] başlıklı beş bölümlük kapsamlı bir yazı dizisi, Papua Yeni Gine’deki öğrencilerin ve işçilerin karşı karşıya olduğu siyasi sorunlara ilişkin haberler ve SEP ulusal sekreteri James Cogan’ın DEUK’un siyasi önderliği altında uluslararası bir savaş karşıtı hareket inşa etme çağrısı yaptığı profesyonelce hazırlanmış bir video yer alıyordu.

Geleneksel iki partili sistemin krizini kendi çıkarına kullanma peşinde koşan çeşitli sağcı popülist oluşumların yanı sıra, Yeşiller’in ve sahte sol örgütlerin temsil ettiği sınıfsal çıkarları ve onların, muhalefeti parlamenter politikalar çıkmazına akıtmadaki rolünü değerlendiren son derece önemli makaleler yayınlandı.

SEP adayları, seçmen forumlarına katıldılar; Melbourne’deki Toyota ile Ford’u, Sidney’deki Arrium Çelik’i ve Central Coast’taki Ingham Chickens’ı kapsayan fabrikalarda işçilere konuşmalar yaptılar. Adaylarımız Brisbane, Sidney, Newcastle ve NSW Hunter Valley’deki yerel radyo programlarıyla röportajlar yaptılar. Melbourne’deki adaylarımız, Special Broadcasting Service (SBS) [Avustralya’nın, çok sayıda televizyon ve radyo kanalına sahip olan ve internet hizmeti sunan resmi yayın kuruluşu] ile röportaj yaptılar. Bununla birlikte, SEP’in kampanyası, bir bütün olarak, bir kez daha, büyük televizyon kanallarının, radyonun ve basılı medyanın genel sansürüne maruz kaldı.

SEP, seçim sürecinde, düzenli analiz ve yorum yayınıyla Facebook izleyici kitlemizi arttıracak şekilde, sosyal medya kullanımında önemli deneyim kazandı. Binlerce WSWS perspektif yazısının ve makalesinin yanında, partinin 23 Mayıs açıklamasının 60.000’den fazla kopyası dağıtıldı.

SEP, kampanya boyunca, NSW Central Coast’ta ve Brisbane’deki üç yasama meclisi seçim bölgesinde, haftalık olarak, seçim komitesi toplantıları ve halk toplantıları düzenledi. Son seçim toplantıları, 25-26 Haziran günleri, Brisbane, Melbourne ve Sidney’de yapıldı. SEP’in (ABD) başkanlık adayı Jerry White, Melbourne ile Sidney’deki toplantılara katılanlara video yoluyla hitap etti. Sidney toplantısı, ilk kez, Facebook üzerinden dünya çapındaki izleyiciler için canlı yayınlandı.

Britanya’da AB’den “Ayrılma” konusunda 23 Haziran’da yapılan oylamadan sadece birkaç gün sonra düzenlenen bu son toplantılarda, hem bu sonucun hem de SEP (Britanya) ile DEUK’un referandumun aktif boykotu ve işçi sınıfının siyasi bağımsızlığı için yürüttüğü kampanyanın tarihsel sonuçları tartışıldı.

SEP, Avustralya’daki seçim gününde, açık bir şekilde sosyalist, enternasyonalist ve devrimci bir programdan yana az sayıda ama önemli bir işçi, gençlik ve emekli kesiminden sınıf bilinçli bir destek aldı.

SEP’in Senato aday listeleri, NSW’de 2.191, Victoria’da 2.442, Queensland’da 1.301 oy aldı. Bununla birlikte, hala üç milyon kadar oyun sayımına önümüzdeki haftalarda devam edilecek. Bu oy toplamları, 2013 seçimlerinde sayımların aynı anında alınan oyun üstünde.

Melbourne’deki Wills’in ve Sidney’deki Grayndler’in burjuvalaşmış seçim bölgelerinde, SEP adayları Will Fulgenzi ve Oscar Grenfell, gerçek bir sosyalist ve savaş karşıtı perspektifi, açıkça kapitalist bir parti olan Yeşiller’i “ilerici bir alternatif” olarak yükseltme peşinde koşan ya da İşçi Partisi’ni “kötünün iyisi” olarak betimleyen çeşitli sahte sol örgütlerden, çok önemli biçimde ayırt ettiler.

SEP, Wills’de 258 (yüzde 0,31); Grayndler’de ise 268 (yüzde 0,36) oy aldı. SEP, ülkede toplumsal olarak en fazla harap edilen yerlerden biri olan, Sidney’in işçi sınıfı seçim bölgesi Blaxland’da, Gabriela Zabala’yı aday gösterdi ve 832 (yüzde 1,18) oy aldı.

Kampanyanın siyasi gücü, en açık şekilde, WSWS’nin okur kitlesinin büyümesinde ve partinin Avustralya’daki ve başta Papua Yeni Gine ile Güney Pasifik’teki başka yerler olmak üzere, Asya bölgesindeki destek tabanının genişlemesinde cisimleşiyor. Bazı işçilerden ve gençlerden, SEP’e ve onun gençlik hareketi Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler’e (IYSSE) katılma başvuruları yapıldı.

SEP’e oy veren, kampanyamızı destekleyen ya da onu WSWS’de takip eden herkesi, perspektifimiz ve programımız üzerine ciddi bir şekilde düşünmeye ve DEUK’un Avustralya şubesi Sosyalist Eşitlik Partisi’ne katılma başvurusunda bulunmaya çağırıyoruz. Son olarak, tüm okurlarımızı ve destekçilerimizi, DEUK’u uluslararası işçi sınıfının yeni siyasi önderliği olarak inşa etme mücadelesini yoğunlaştırmak için mali durumumuzu iyileştirecek bağışlar yapmaya davet ediyoruz.

12 Temmuz 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir