Sendika bürokratlarının WSWS muhabirlerine yönelik haydutluğunu durdurun!

Sri Lanka’daki Sosyalist Eşitlik Partisi (SEP), üniversite emekçileri sendikası bürokratlarının Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS) muhabirlerine ve SEP ile Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE) üyelerine yönelik şiddetini ve tehditlerini güçlü bir şekilde mahkum eder.

16.000 dolayında üniversite emekçisi, 28 Şubat’ta, yüzde 20’lik bir ücret artışı, sağlık sigortası, emeklilik planı ve diğer talepler için süresiz grev başlatmıştı. WSWS, mücadeleye ilişkin, başından itibaren işçilerin taleplerini duyuran ve süregiden grevlerini savunan kapsamlı bir yayın yaptı.

27 Mart’ta, grevdeki emekçilerin protesto toplantısına katılan bir WSWS muhabiri ve fotoğrafçısı tehdit edildi, tartaklandı ve etkinliğin haberini yapması engellendi. Toplantı, Colombo varoşlarında bulunan Nugegoda’daki Ananda Samarakoon açık hava tiyatrosunda düzenleniyordu.

WSWS muhabiri, toplantı yerine girmesinden dakikalar sonra, birkaç sendika yetkilisi tarafından yakalandı ve sahneye doğru sürüklendi. Çevresini, onu tehdit eden 20 kadar sendika bürokratı sardı.

Muhabirimiz, WSWS’den geldiğini açıklayıp toplantının haberini yapma hakkında diretince, bir başka sendika yetkilisi onu boğazından yakaladı ve kamerasına el koymaya çalıştı. Sahneye dayanmış ikinci bir bürokrat onun boynuna tekme attı. Ardından WSWS muhabiri iki yetkili tarafından sürüklendi ve toplantıdan çıkartıldı.

Bu antidemokratik ve şiddetli saldırıya karışan sendika bürokratları arasında, K. L. D. J. Richmond, Sisira Perera ve H. M. R. P. B. Herath vardı. Toplantıya katılan sıradan işçiler bu alçakça saldırıya destek vermedi.

Sendika haydutları WSWS muhabirlerini daha önce de tehdit etmişlerdi. 20 Mart’ta, üniversite çalışanları sendikalarının bir koalisyonu olan Üniversite Sendikaları Ortak Komitesi (UTUJC), Sri Lanka parlamentosuna bir yürüyüş düzenledi. Parlamento yakınındaki Battaramulla kavşağına barikat kuran polis, gösteriyi durdurdu.

Haber yapmak üzere protestoyu izleyen ve bildiri dağıtan WSWS muhabirleri, Moratuwa Üniversitesi’ndeki Üniversite Sendikaları Ortak Komitesi’nin önde gelen üyelerinden biri olan H. M. R. P. B. Herath’ın önderlik ettiği bir grup sendika yetkilisi ile karşılaştılar.

Herath, Motatuwa Üniversitesi’nde çalışan ve önde gelen bir SEP üyesi olan Dehin Wasantha’dan bildirileri zorla aldı. “WSWS yalanlar yazıyor ve bizi eleştiriyor” iddiasında bulunan sendika yetkilileri, IYSSE ve SEP üyelerinin bildiri dağıtmaya son vermesini talep ettiler.

Herath’ın provokasyonu sırasında polis geldi, sendika yetkililerini destekledi ve SEP üyelerine alanı terk etmelerini söyledi. SEP üyeleri ise demokratik haklarını savundular ve faaliyetlerini sürdürdüler.

Sendika yetkililerinin WSWS “yalanlar yazıyor” iddiası hiçbir şekilde doğru değildir. Onların “yalanlar” olduğunu iddia ettikleri şey, aslında, sendikaların oynadığı ikiyüzlü rolün meşru ve doğru teşhirlerinden oluşan gerçeklerdir.

Dünya Sosyalist Web Sitesi, grev hakkında sitenin Sinhala dilindeki bölümünde dokuz makale ve açıklama; İngilizce bölümünde iki makale ve başka haberler ve Tamilce dört yazı yayınladı. Başka hiçbir medya organı, grev ile ilgili bu kadar kapsamlı bir yayın yapmamıştır.

Bir sendika sözcüsü Nugegoda grevcilerinin 27 Mart’taki toplantısında burjuva medyada yayın yapılmamasından yakınırken, öğretim üyesi olmayan üniversite çalışanları sendikasının Jaffna şubesi önderi S. Kalaraj, 22 Mart’ta kitlesel bir toplantıda, SEP’in mücadelelerini desteklediğini kabul etmişti. SEP, 24 Mart’ta yayınlanan bir açıklamada, polisin Jaffna rektör yardımcısının teşvikiyle aldığı ve grevcilerin üniversite girişine gözcü dikmesini yasaklayan bir mahkeme kararını mahkum etmişti.

WSWS, sistematik olarak, hükümetin grevcilerin ya da Sri Lanka işçi sınıfının diğer kesimlerinin taleplerini reddetmesinin siyasi ve ekonomik nedenlerini açıklamıştır. Tırmanan bir borç ve ödemeler dengesi krizi ile karşı karşıya olan Devlet Başkanı Maithripala Sirisena ve Başbakan Ranil Wickremesinghe, emekçilere ve kır yoksullarına karşı IMF’nin emrettiği kemer sıkma önlemlerini uyguluyor.

SEP’in açıklamaları, üniversite emekçilerinin ve işçi sınıfının tüm diğer kesimlerinin, sosyal haklarını ve yaşam koşullarını, yalnızca, Colombo yönetimine karşı siyasi bir mücadele yoluyla; sosyalist politikalar ve bir işçi-köylü hükümeti uğruna mücadele ederek savunabileceğini açıkça ortaya koymuştur.

Sendika bürokrasisi bu perspektife bütünüyle düşmandır. Sendika yetkilileri, başından itibaren, işçileri zararsız protestolarla ve hükümete yönelik aciz çağrılarla sınırlamaya çalışmıştır.

İktidardaki Birleşik Ulusal Parti’ye bağlı Ulusal İşçi Sendikası’nın şube başkanı Gayan Peiris, 20 Mart’ta, grevcilere şunları söylemişti: “[Hükümetteki] yetkililer bize tek kuruş verilmeyeceğini söylediler. Ama biz sendika önderleri, saygıdeğer bakanı, grevin sonunda bir şeyler verilmesi gerektiğini söylediği bir noktaya getirebildik.”

Ancak bu “bir şeyler”, işçilerin temel taleplerini karşılamaktan çok, sendikaların tüm grevi bitirmek için kullanacağı tam bir sahtekarlık olacaktır. Sri Lanka işçi sınıfının her bir kesiminin, hükümetin ve şirketlerin sanayi polisi işlevi gören sendikalarla yaşadığı deneyim budur.

SEP’in WSWS’de yayınlanan açıklamaları ve makaleleri, sabırla, işçilerin, grevciler tarafından demokratik bir şekilde denetlenen ve sendikalardan bağımsız eylem komiteleri kurması gerekliliğini açıklıyordu. Bu komiteler, üniversite emekçilerinin hakları uğruna mücadeleyi örgütlemeli, genişletmeli ve diğer işçilerden, gençlerden ve yoksullardan destek toplamalıdır. Üniversite emekçileri grevinin temel derslerinden biri budur.

Üniversite çalışanlarının devam eden grevi, eğitim emekçilerinin ve işçi sınıfının diğer kesimlerinin, sadece Sri Lanka’da değil ama ABD’de, Avrupa’da ve dünya çapında gelişen bir mücadele dalgasının parçasıdır.

Sendika yetkililerinin WSWS muhabirlerine ve SEP destekleyicilerine yönelik haydutluğu, grevcilerin çözümlemelerimizi tartışmasını engellemeye yönelik kaba bir girişim ve bu sendikaların yeni bir ihanete hazırlandığının açık bir işaretidir.

WSWS ve SEP, sendika bürokratlarının tehditlerine ve şiddet saldırılarına son vermelerini talep eder. Bizler, işçilere gerçekleri söylemekten ve onların gereksinimlerini karşılayan siyasi bir program ileri sürmekten vazgeçmeyeceğiz. İşçileri, sendikaların antidemokratik eylemlerine karşı çıkmaya, sosyalist ve enternasyonalist programımızı incelemeye ve SEP’i inşa etmek üzere partiye katılmaya çağırıyoruz.

4 Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir