Otomotiv işçilerinin militanlığı tırmanırken UAW Fiat Chrysler’e “grev bildirimi”nde bulunuyor

Birleşik Otomotiv İşçileri sendikası (UAW), Salı günü, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) yönetimine, bu gece (7 Ekim) 23:59 (TSİ 8 Ekim 06:59) öncesinde yeni bir anlaşmaya varılmaması durumunda şirketle uzatılmış toplu sözleşmeyi iptal edeceğini ve bir grev çağrısı yapabileceğini bildirdi.

Grev bildirimi, UAW’nin, hem sendika hem de FCA yönetimi tarafından desteklenmiş olan bir anlaşmaya ilişkin geçtiğimiz haftaki ezici “hayır” oyunun ardından gerçekleştirdiği bir geçici önlemler dizisindeki en son adımdır. UAW, satış anlaşmasının reddedilmesini, istemek şöyle dursun, beklemiyordu bile. O, şimdi, belirgin bir kargaşa içinde, bir politika arıyor ve nasıl ilerleyeceğinden tam olarak emin değil.

UAW, 15 Eylül’de otomotiv şirketiyle bir geçici anlaşmaya vardığını bildirmişti, sadece bir gün sonra, hedeflenen şirket olarak FCA’yı seçmiş olduğunu ilan etti. Geleneksel anlamda hiçbir pazarlık olmadı. UAW, şirket tarafından hazırlanmış, işçilerin neyi oyladıklarını inceleyemeden önce zorlama oylarla basitçe geçirebileceğini varsaydığı bir toplu sözleşme ile ortaya çıktı.

İşçiler müdahale edince, bu planlar bozuldu. Muhalefet, işçilere sözleşme konusunda bilgi sağlamada ve şirket ile sendikanın yalanlarına karşı çıkmada merkezi bir rol oynayan Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS) Otomotiv İşçileri Bülteni aracılığıyla, Facebook ve diğer sosyal medya üzerinden örgütlendi. Buna karşılık, hem FCA hem de UAW, masada daha iyi bir anlaşma olmadığını açıkça ortaya koymuş durumda. UAW Başkanı Dennis Williams, geçtiğimiz hafta, sendika görevlilerinin bir toplantısında, “elde daha fazla para yok” diye konuştu. UAW’nin göz önünde bulundurduğu olasılıklar arasında, FCA işçilerini aynı ya da benzer bir sözleşmeyi yeniden oylamaya zorlamak veya Ford’daki ya da General Motors’daki (GM) bir “evet” oyunun ivmeyi işçilere karşı değiştireceği umuduyla bu şirketler ile görüşmelere başlamak bulunuyor.

UAW’nin bakış açısından, bir grev, onun şirket tarafından dikte edilmiş bir anlaşmayı kabul etmesine bir bahane sağlamayı hedefleyecektir. Eğer UAW gerçekten bir grev çağrısı yaparsa, bu, büyük ihtimalle, 40.000 FCA işçisinin seçilmiş birkaç tesisteki küçük bir bölümünü kapsayacaktır. Bu, UAW’nin, nefret edilen iki kademe sistemini kabul etmeden önce, 2007’de, GM’deki iki günlük bir “Hollywood grevi”nde ve Chrysler’de altı saatlik bir iş bırakma çağrısında yaptığı şeydi.

Şirketlerin kontrolündeki medya, bu tür bir sinik manevranın amacının oldukça farkında. Detroit Free Press, Salı günü, “Taraflar arasında gerçek bir ilerleme olasılığı devam ediyor ve grev hazırlıkları, beklentilerinin oldukça altında kalan geçtiğimiz ayki anlaşma nedeniyle sendika önderlerine öfkeli olan UAW üyelerini yatıştırmak için sadece bir tiyatro.” diye yazdı. Detroit’teki sendika avukatı Gary Klotz, gazeteye, “UAW açısından, bu, eğer bir emniyet supabı işlevi görecekse, herkesi greve çıkarmak siyasi olarak daha zekice olacaktır.” dedi. Sektörün web sitesi Automotive News’in alıntı yaptığı bir “UAW kaynağı”na göre, UAW, Indiana, Ohio ve Michigan’daki birkaç tesiste grev yapabilir. Bu, parça eksikliği nedeniyle işsiz kalan diğer tesislerdeki işçiler işsizlik yardımlarına kaydolmaya zorlanacağı için, UAW’nin, 600 milyon dolarlık grev fonunun mümkün olduğunca küçük bir kısmını harcamasına olanak sağlayacaktır.

Aynı zamanda, işçilerin öfkesine karşı koyma çabası içinde azgın önlemlere başvurma yoluna giden UAW ve AFL-CIO, WSWS’ye yönelik saldırılarını tırmandırmış durumda. Sendika başkanı Williams, Pazartesi günü UAW’nin Facebook sayfasına konan bir açıklamada, “hayır” oyu nedeniyle, “insanları galeyana getirmeyi seven” “dışarıdaki gruplar”ı suçladı.

Bunu, AFL-CIO’nun Detroit merkezdeki baş hukuk müşaviri Bruce Miller tarafından Salı günü yapılan, özellikle WSWS’ye saldıran bir açıklama takip etti. Dünya Sosyalist Web Sitesi’ni, “kendi gündemlerini yürütmek için krizden faydalanmaya çalışan… dışarıdaki akbaba” olarak adlandıran Miller, şöyle yazdı: “Bu insanlar, geleceğini umdukları devrimin kargaşadan çıkacağını umdukları için, UAW içinde karışıklık görmek istiyorlar.”

WSWS Otomotiv İşçileri Bülteni editörü Jerry White, bu açıklamalara yanıt olarak şunları söyledi: “UAW Otomotiv İşçileri Bülteni’ne saldırıyor; çünkü o, işçilerin bilgi edinebildiği, çıkarlarını gördüğü ve sorunlarını ifade edebildiği tek yer. Bu tür suçlama, kınama ve saldırılar işçileri kandıramayacaktır. Onlar, bunun baştan sona kokuşmuş bir sözleşmeyi dayatmak amacıyla muhalefetin meşruiyetini açıkça ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim olduğunu görecekler.”

White, şöyle devam etti: “İşçilerin, onu gördüklerinde kokuşmuş bir sözleşme olduğunun farkına varamayacağını düşünen UAW, üyelerini bütünüyle küçük görmektedir. Onlar, WSWS’nin yazmış ve teşhir etmiş olduğu hiçbir şeyi yalanlamadılar.”

Birçoğu otomotiv şirketlerine karşı bir mücadele yürütmek için can atan otomotiv işçileri, muazzam bir öfke ve militanlık düzeyi sergilemeye devam ediyorlar. Bir işçi, Williams’ın“dışarıdaki ajitatörler” konuşmasına yanıt olarak, Facebook’ta“Unutmayın, ajitatör, çamaşır makinesinde kiri çözen şeydir.” diye yazdı.

İşçiler, tetikte kalmalılar. UAW’ye kesinlikle güvenilemez. İşçilerin hareket gücü ve dikkati, her bir fabrikada en militan ve sınıf bilinçli işçilerin önderlik edeceği, fabrika-taban komitelerinin örgütlenmesi yoluyla bir sonraki aşamaya taşınmalıdır.

Eğer işçiler, tüm otomotiv şirketleri ve onların Wall Street yatırımcıları tarafından desteklenen FCA’ya karşı ciddi bir savaş açacaklarsa, o halde, tabandaki işçiler, mücadelenin yönetimini, anti-demokratik olan ve üyelerine hesap vermeyen UAW’nin elinden almalıdırlar.

Ciddi bir mücadele şunları gerektirecektir: 1) Bütün FCA fabrikalarını ve tesislerini kapsayan bir grev; 2) GM ve Ford’daki işçilerin, tüm otomotiv sanayisini durduracak seferberliği; 3) Kendileri de işlerine ve yaşam standartlarına yönelik amansız saldırılarla karşı karşıya olan ABD genelindeki ve uluslararası ölçekteki işçilere bir destek çağrısı yapılması.

Böylesi bir mücadele, doğrudan doğruya, GM ile Ford’un 2009’daki iflasını iki kademe sistemini genişletmek ve sağlık hizmetleri maliyetlerini işçilerin sırtına yıkmak için kullanmış olan Obama yönetimi ile bir çatışmaya yol açacaktır. Bu, işçi sınıfının her kesimine yönelik bir saldırı için model olmuş ve Wall Street kurtarması ile birlikte, servetin yoksullardan zenginlere doğru, Amerikan tarihindeki en büyük aktarımını körüklemeye yardım etmişti.

Otomotiv patronları, UAW sendikası, büyük şirket politikacıları ve kapitalist kar sisteminin tüm savunucuları, tehlikeli düşmanlardır ama işçi sınıfı daha güçlüdür. Eğer otomotiv işçileri, UAW şirket sendikasının zincirlerinden kurtulabilirlerse, sendikaların patronlara verdiği onlarca yıllık tavizleri geri almak ve toplumsal eşitlik uğruna mücadele etmek için, çelik işçileri, telekom işçileri, öğretmenler ve diğer kamu emekçileri dahil olmak üzere, tüm işçi sınıfının bir karşı-saldırısını başlatabilirler.

Şimdi her şey, işçilerin bağımsız inisiyatifine bağlıdır. İşçiler, Dayanışma Evi’ndeki [UAW sendikasının merkezi –çev.] şirket maşalarının kendilerine bir kez daha ihanet etmesine izin veremezler. WSWS Otomotiv İşçileri Bülteni, bu mücadelede, işçileri bilgiyle ve ihtiyaç duydukları siyasi stratejiyle silahlandırmaya ve ABD’deki ve dünya çapındaki işçi sınıfını bu son derece önemli kavgaya destek vermek üzere seferber etmek için çaba harcamaya devam edecektir.

7 Ekim 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir