Mehring Books, İran’da Emperyalizme Karşı İşçi İktidarı Uğruna Mücadele’yi yayınladı

 

Mehring Books, İran’da Emperyalizme Karşı İşçi İktidarı Uğruna Mücadele: Bir “İran İslam Sosyalizmi” Savunucusuna Yanıt’ın yayınladığını duyurmaktan memnuniyet duyar. Bu broşür, onlarca yıldır ABD’nin emperyalist entrikalarının ve saldırganlığının hedefi olmuş ve 2018 yılını açan protestoların müjdelediği gibi, işçi sınıfının artık bağımsız mücadele yolunu bulmaya çalıştığı bir ülkedeki başlıca sosyalist strateji sorunlarını ele alıyor.

İran’da Emperyalizme Karşı İşçi İktidarı Uğruna Mücadele, Dünya Sosyalist Web Sitesi’ni, İran’ın burjuva dinci yönetimine karşı işçi sınıfı muhalefetini desteklediği için sosyalist ve emperyalizm karşıtı ilkelerine ihanet etmekle suçlayan İranlı gazeteci Ramin Mazaheri’ye yanıt olarak yazıldı. Broşür, İran tarihine ve emperyalizme karşı küresel mücadeleye ilişkin bir inceleme temelinde, emperyalizmi yenilgiye uğratmak için geçerli bir stratejinin yalnızca işçi sınıfında bulunabileceğini ve bunun, işçi sınıfının burjuvazinin tüm hiziplerine karşı bağımsız bir siyasi güç olarak harekete geçmesini gerektirdiğini gösteriyor.

Yazar, İran işçi sınıfının geçmişe dayanan sosyalist-laik geleneklerini değerlendiriyor ve Stalinist Tudeh Partisi’nin ihanetlerinin, İran burjuvazisinin 1979’da Şah’ın ABD destekli yönetimini devirmiş olan devrimci dalgayı Şii popülizmini benimseyen bir Müslüman din adamları hizibi üzerinden siyasi olarak yoldan çıkarabilmesinin koşullarını nasıl yaratmış olduğunu açıklıyor. Broşür, aynı zamanda, Mazaheri’nin ve başkalarının Tahran’ın “emperyalizm karşıtı” bir politika izliyor olduğu iddialarını çürütecek şekilde, İslam Cumhuriyeti’nin evrimini de inceliyor.

İran’da Emperyalizme Karşı İşçi İktidarı Uğruna Mücadele’nin yazarı Keith Jones, WSWS Uluslararası Yayın Kurulu’nun üyesi.

Broşürü sipariş etmek için tıklayın.

24 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir