Kobani Trajedisi ve İşçi Sınıfının Çıkarması Gereken Dersler

Yazdır

Suriye’nin kuzeyindeki Rojava’da bulunan üç Kürt kantonundan biri olan Kobani, Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) geçtiğimiz ay başlattığı saldırının ardından, yeni bir Kürt trajedisine tanık oldu. Barbarlığıyla tanınan IŞİD’in katliam tehdidi altında olan Kobani halkının neredeyse tamamı (150.000’den fazla insan) evlerini terk ederek Türkiye’ye sığınmış durumda.

Üç yönden kuşatılmış durumdaki kasabada Kürt savaşçılar ile IŞİD militanları arasındaki çatışmalar sürerken, ABD önderliğindeki “koalisyon” güçleri, İslamcı teröristlere hava saldırıları düzenliyor. ABD ve Avrupalı emperyalistler, ayrıca, Irak’ taki ve Suriye’deki Kürt güçlere yüzlerce ton cephane ve binin üzerinde “danışman” gönderdi.

Emperyalist devletlerin, bu kez “IŞİD’e karşı savaş” gerekçesiyle, Ortadoğu’ya yeniden askerlerini sevk etmesi ve silah göndermesi, milliyetçi Kürt önderliklerinin talebiyle ve emperyalist ülkelerdeki sahte solun “insan haklarını koruma” sloganı altında gerçekleşiyor. Milliyetçi Kürt önderlikleri, emekçi kitleler ve gençlik içindeki IŞİD karşıtı duyguları ve ezilen Kürt halkına olan sempatiyi kendi egemenlik çıkarları için kullanırken, sahte sol parti ve örgütler, ülkelerindeki işçileri Ortadoğu’daki yağma ve sömürü savaşına yedeklemeye çalışıyor.

Broşürün tamamını okumak için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares