Julian Assange: Şirketlerin internette konuşmayı denetleme çabası “insanlığa yönelik varoluşsal bir tehdittir”

Aşağıdaki açıklama, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange tarafından, gazeteci Chris Hedges ile WSWS Başkanı David North’un katıldığı 16 Ocak’ta yapılan İnternet Sansürüne Direniş Örgütleme toplantısına gönderildi. Assange, açıklamayı, beş buçuk yıldır kapana kısıldığı Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinden gönderdi.

İnsanlığın geleceği, makineleri denetleyen insanlar ile insanları denetleyen makineler arasındaki mücadeledir. İletişimin demokratikleşmesi ile iletişimin yapay zeka tarafından gasp edilmesi arasındaki mücadele.

İnternet insanların kendilerini ve başkalarını eğitme becerisinde bir devrime yol açarken, sonuçta ortaya çıkan demokratik olgular mevcut kurumları tepeden tırnağa sarsmıştır. Toplumsal, lojistik ve finansal olarak mevcut seçkinler ile bütünleşmiş olan Google, Facebook ve onların Çinli karşılıkları, düşünceyi ifade üzerinde yeniden denetim kurmaya koyulmuş durumda. Bu, basitçe düzeltme hareketi değildir. Yapay zekanın güçlendirmiş olduğu farkedilemez kitlesel toplumsal etki, insanlığa yönelik varoluşsal bir tehdittir.

Bu eğilimler, daha emekleme döneminde olsalar da, açıktır ve eşçarpanlı bir nitelik taşımaktadır. Bu olgu, insan becerisini gölgede bırakan bir kapsamda, hızda ve ustalıkta işlemesiyle, kültürel ve siyasal olguyu biçimlendirmeye yönelik geleneksel girişimlerden ayrılmaktadır.

Bu olgulara dikkat çektiği için WSWS’yi takdir ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir