IYSSE Humboldt Üniversitesi öğrenci meclisi seçimleri için adaylar gösteriyor

Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), 19-20 Ocak 2016’da Berlin Humboldt Üniversitesi’nde (HU) gerçekleşecek olan öğrenci meclisi (StuPa) seçimlerine katılıyor. IYSSE temsilcileri aday listesini Perşembe günü Öğrenci Seçim Kurulu’na bildirdi.

 

IYSSE sözcüsü ve mevcut öğrenci meclisinin üyesi olan Sven Wurm, listeyi teslim etti ve şöyle konuştu: “Katılımımızın önemi, bugün bir kez daha doğrulanmıştır. Alman hükümeti, birkaç saat önce, IŞİD’e karşı savaşa doğrudan müdahale kararı aldı ve Suriye ile Irak üzerine Tornado jetlerini göndermeyi planlıyor. Karar, iki yıl önce Almanya Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilmiş olan tüm askeri kısıtlamaların sona erdirilmesi yönündeki yeni politikayla uyumludur. Humboldt Üniversitesi’ndeki çalışmamız sırasında, bu yeni saldırgan dış politika için argümanların ve stratejilerin hazırlanmasında bu üniversitenin nasıl anahtar bir rol oynadığını göstermemiz mümkün olmuştur.”

 

Birçok öğrenci, önceki kış döneminin başladığı haftalarda, savaş tehdidi hakkında artan endişeleri ve bununla ilgili bir şeyler yapma kararlılıkları nedeniyle, IYSSE’nin toplantılarına ve etkinliklerine katıldı. Wurm, “Birçok kişi, artık, HU’da, savaş tehdidine ciddi bir şekilde karşı çıkan tek siyasi grubun IYSSE olduğunun farkına varıyor.” dedi. “Bu, üniversitelerde ve dışarıda bir savaş karşıtı hareketin inşa edilmesinin ilk adımıdır.”

 

IYSSE, önümüzdeki haftalarda geniş kapsamlı bir kampanya yürütecek. Wurm, “Bizler durumun ciddiyetine açıklık getirmek ve savaşa karşı mücadelenin neden yalnızca sosyalist bir perspektif temelinde mümkün olduğunu açıklamak istiyoruz.” diye konuştu.

 

IYSSE, aday listesinin yanında aşağıdaki açıklamayı seçim komitesine bildirdi. Açıklama, seçime katılan listelerin ayrıntılarını içeren resmi seçim kitapçığında yayımlanacak.

 

* * *

 

Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), savaş karşıtı bir hareket inşa etmek amacıyla öğrenci meclisi seçimlerine katılıyor. Bizler, HU’nun, hem Birinci hem de İkinci Dünya Savaşı öncesindeki durumda olduğu gibi sağcı ve militarist propagandanın bir merkezi haline dönüştürülmesini önlemek istiyoruz.

 

Batı’nın savaş politikası, Ortadoğu’yu bir çöle dönüştürdü ve gerçek bir dünya savaşı olasılığını gündeme getirdi. Siyasi seçkinler, şimdi, Alman militarizmini yeniden canlandırmak için Paris’teki son terör saldırılarını ve Avrupa’daki sığınmacıların kötü durumunu kullanıyorlar. Onlar, Cumhurbaşkanı Gauck tarafından ilan edilen yeni saldırgan dış politikayı azimle sürdürmeye ve otoriter bir rejim kurmaya kararlılar. Bu planlar, Afganistan, Suriye ve Mali’de yeni savaş görevlerini; polis ve istihbarat örgütlerinin güçlendirilmesini ve Alman ordusunun yurtiçi amaçlar için konuşlandırılmasını kapsamaktadır.

 

Üniversitemizdeki profesörler, hep bilim kisvesi altında, bu politikanın hazırlanmasında ve ona ideolojik meşruluk sağlanmasında merkezi bir rol oynuyorlar.

 

Hukuk profesörü Georg Nolte, Almanya’nın büyük güç politikasının yeni sürümü için detaylı bir proje olan “Yeni Güç—Yeni Sorumluluk” başlıklı strateji belgesinin hazırlanmasında yer aldı. Siyaset bilimci Herfried Münkler, düzenli olarak, otoriter yönetim biçimlerinin avantajlarını göklere çıkarıyor ve son kitabında, Almanya’nın bir kez daha Avrupa’nın “şef”i haline gelmesi ve 21. yüzyıl için bir askeri strateji geliştirmesi gerektiğini savunuyor. Nazi savunucusu Ernst Nolte’nin açık sözlü bir destekçisi olan tarihçi Jörg Baberowski’nin sığınmacıları kötüleyen yorumları, neo-Nazi NPD tarafından beğeniyle alıntılanıyor.

 

Üniversite yönetimi bu sağcı profesörleri desteklemektedir. “Münkler-Watch” grubu ve IYSSE, Münkler’in ve Baberowski’nin militarist görüşlerini eleştirdiğinde, üniversite yönetimi, yasaklama, karalama ve burjuva basını seferber etme ile karşılık vermişti. Rektör Olbertz, Baberowski’ye bizzat destek verdi ve IYSSE’ye karşı üniversitenin soruşturma bölümünü harekete geçirdi. Amaç, son dönemdeki tedirgin edici gelişmeleri eleştiren herkesin gözünü korkutmaktır.

 

Şimdi, görev, öğrenciler arasındaki geniş muhalefeti savaşa ve onun temel nedeni olan kapitalist sisteme karşı bilinçli bir harekete dönüştürmektir. Humboldt Üniversitesi’nin bir kez daha Alman militarizminin yuvası haline dönüştürülmesine izin vermemeliyiz. Ulusal Sosyalist Öğrenci Birliği [Nazi gençlik örgütü] 1926’da bu binalarda kurulmuş ve Carl Schmitt ile Konrad Meyer gibi üniversite profesörleri, Nazilerin işlediği suçları burada meşrulaştırmış ve planlamıştı.

 

Yeni suçları ve onların ideolojik hazırlığını önlemek, Humboldt Üniversitesi öğrencileri olarak bizim görevimizdir.

 

Savaşa son!

 

Üniversitemizde sığınmacılara karşı kışkırtmaya hayır!

 

Savaş propagandası değil, bilim!

 

28 Kasım 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir