İÜ’de aramalar, soruşturmalar ve cezalar protesto edildi

İstanbul Üniversitesi’ndeki 45 öğrenciye açılan soruşturma ve güvenliklerin keyfi üst aramaları dün üniversite ana kapısında yapılan eylemle protesto edildi. Önce merkez kampüs ve Edebiyat Fakültesi’nde toplanan öğrenciler sloganlarla saldırıları teşhir ettiler ve tüm öğrencileri mücadeleye çağırarak ana kapıda biraraya geldiler. Eyleme 200’ün üzerinde öğrenci katıldı.

Üniversitede saldırılara karşı pazartesi günü bir imza kampanyası başlatılmıştı. “Polise verilen 1 yıllık arama yetkisinin iptal edilmesi, güvenliklerin keyfi üst aramalarına son verilmesi, soruşturmaların ve cezaların geri çekilmesi” talepleriyle sürdürülen kampanya, içinde bulunulan durumun öğrencilere birebir ulaştırılmasını sağladı ve önemli derecede ilgi gördü.

Dün gerçekleştirilen protestoyla birlikte bu kapsamlı saldırıya karşı bir adım daha atılmış oldu. Eylemde sık sık atılan “Sermaye defol üniversiteler bizimdir”, “YÖK, polis, soruşturmalar, bu abluka dağıtılacak”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” gibi sloganları “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “İsyan, devrim, özgürlük” sloganları izledi. Birçok slogan Türkçe ve Kürtçe atıldı; basın bildirisinin de iki dilde okunmasından sonra “Bu Üniversitede OHAL var!” pankartı güvenliklerin baskısına rağmen ana kapıya asıldı.

Grup Yorum ve Bandista’nın müzikleriyle destek verdiği eylemin ana kapıda sonlandırılmasının ardından güvenliklerin girişte gerçekleştirmeye çalıştığı provokasyon tüm öğrenciler tarafından püskürtüldü. Çanta aratmadan ve kimlik göstermeden okul içerisine girmeyi başaran öğrenciler üniversite havuzlu bahçesinde halaylarla eylemi noktaladılar.

Akşam saatlerindeyse Edebiyat Fakültesi civarında faşistler satır ve sopalarla devrimci öğrencilere saldırmaya çalıştılar fakat devrimci öğrencilerin karşılık vermesiyle saldırı girişimi başarısızlığa uğratıldı. Pazartesi günü de Edebiyat Fakültesi’ne 15 kadar faşist girmeye çalışmış, polisin “içeride ezilirsiniz” uyarısının ardından geri çekilmişlerdi. Aynı gün 200 civarında devrimci öğrenci okuldan toplu çıkış yaparak faşist saldırı girişimini sloganlar eşliğinde yürüyerek protesto etmişti. Dün de toplu çıkışla protesto edilen saldırı girişimi, rektörlük-polis-ÖGB işbirliğindeki teröre karşı direnişe geçen öğrencilerin faşistler eliyle yıldırılmaya çalışılacağını gösteriyor.

İÜ’den Sosyalizm okuru öğrenciler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir