İspanyol öğrenciler Ukraynalı faşist haydutları kovdu

Madrid Complutense Üniversitesi öğrencileri, Ukrayna’nın Odessa kentindeki sendika binasına yönelik, 42 kişinin öldüğü ve 170 kişinin yaralandığı 2 Mayıs saldırısı ile ilgili bir konferansı dağıtmaya kalkışan faşist canileri kovdu. Üniversitedeki provokasyona Madrid’deki Ukrayna Büyükelçiliği de bulaştı.

Konferans, 23 Ekim’de sona erecek olan “Güneydoğu Ukrayna’daki insani kriz ve Avrupa için sonuçları” konusu etrafındaki bir dizi sohbet, “yuvarlak masa” ve tartışma grupları çalışmasının bir parçasıydı. Konferans, Ukrayna Anti-Faşist Destek Komitesi ve Savaşa Karşı Küresel Platform’un katkısıyla, üniversitenin siyasal bilimler ve sosyoloji bölümleri tarafından düzenlenmişti.

Ayrıca, daha önce bir düzine Avrupa ülkesini ve Hindistan’ı ziyaret etmiş olan “Odessa’yı Hatırla, Faşizmi Durdur” grubu tarafından düzenlenen, Odessa, Donetsk ve Luhansk’tan fotoğrafların yer aldığı “Odessa Trajedisi” adlı bir sergi düzenlendi.

Bir YouTube videosu, 8 Ekim günü, Ukrayna bayrakları ve pankartlar taşıyan neo-Nazi Svobada (Özgürlük) Partisi üyelerinin konferansın başlamasından hemen önce konferans salonunu nasıl bastığını gösteriyor. Onlar, öğrencilere saldırır ve tehdit ederken “Stepan Bandera” (II. Dünya Savaşı’nda Nazilerle işbirliği yapan Ukraynalı milliyetçi lider) sloganı attılar.

Öfkeli öğrenciler, saldırıya “Faşistler dışarı!” sloganıyla yanıt verdiler ve faşistleri kampüsten kovdular. Dışarı çıkarılan faşistler, Ukrayna Büyükelçiliği’nin diplomatları üzerine kayıtlı beyaz bir minibüsün yanında durdular.

Rus haber ajansı RIA Novosti, Ukrayna Büyükelçiliği’nin, bir elçilik temsilcisinin halktan birisi olarak toplantıya katıldığını “kabul ettiği”ni bildirdi. İspanya’da yayımlanan El Pais gazetesi, Ukrayna Büyükelçisi Serhii Pohoreltsev’in üniversite dekanı José Carrillo Menéndez’le buluştuğunu, fotoğraf sergisi konusundaki “derin kaygı”sını ifade ettiğini ve üniversitenin, onu “Rus propagandası” yaptığı ve “apaçık Ukraynalı karşıtı” olduğu için iptal etmesini istediğini ortaya çıkardı.

News Rin’e göre, bu, Odessa Katliamı ile ilgili fotoğraf sergisini engellemek için “Ukraynalı neo-Naziler” tarafından gerçekleştirilen ilk girişim değil. Benzeri provokasyonlar Varşova, Brüksel, Viyana ve Graz’da da (Avusturya) yapılmış.

Madridli öğrencilerinin, bu şiddet provokasyonuna direndikleri ve faşistleri kampüs dışına kovdukları için tebrik edilmesi gerekiyor. Ülke, General Francisco Franco rejimi altında acı bir diktatörlük ve barbarlık deneyimi yaşamıştı.

Katliamın sonuçları ve Svobada Partisi’nin önceki Ukrayna hükümetinin devrilmesinde hücum kıtaları olarak oynadığı rolün açıkça tartışılması gerekir. Ukrayna ordusunun Doğu Ukrayna’daki saldırısının takip ettiği Odessa’daki provokasyonun amacı, IMF ve Avrupa Birliği (AB) tarafından dikte edilen sert kemer sıkma programını uygulama sözü veren Kiev’deki darbe yönetimine yönelik muhalefeti sindirmekti.

Bundan dolayı, Washington ve Berlin hükümetleri, 2 Mayıs’taki vahşetten ve hatta Rusya ile askeri çatışma tehlikesinden sorumlu kanlı güçlerle işbirliği yapmaya hazırdı.

O zamandan beri, Batı medyası ve birçok sahte sol grup, Kiev’deki gerici aşırı sağcı rejimi korumak amacıyla, yaşananlara fiili bir karartma uyguluyor; dahası, katliamın kurbanları olan Rusya yanlısı güçleri suçluyorlar. ABD’deki yeni muhafazakar düşünce kuruluşları ile eskiye dayanan bir ilişkiye sahip olan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, katliamın yaşandığı gün, Twitter’da “Korkunç! Odessa’da en az 38 ölü. [Bu] Rusya yanlılarının binaları ele geçirme girişimiyle başlamış görünüyor.” diye yazmıştı.

Bununla birlikte, katliamla ilgili özgürce tartışma ile fotoğraf sergisini düzenleyen Sergey Marchel’e ve Oleg Muzyka’ya herhangi bir siyasi destek ya da güven birbirine karıştırılmamalıdır. Onların her ikisi de, Rusya’daki aşırı sağ milliyetçi oluşum Rodina (Anavatan) Partisi’nin üyesidir.

Rodina Partisi, 9 Mayıs 2011’de, Rus Birliği ile birlikte, Ukrayna’nın Lviv kentindeki bir yürüyüşte, “Çoçliler (Ukraynalılar için kullanılan Rusça aşağılayıcı lakap) pisliktir; biz kazanacağız!” sloganı atıp, kentte İmparatoriçe Büyük Katerina’nın anıtının yapılması çağrısında bulunmuştu. YouTube videoları, Muzyka’nın, Rodina Partisi’nin bir toplantısında konuşma yaptığını ve “eşcinsel Avrupa”ya karşı sövüp saydığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir