Google’dan Eric Schmidt siyasi sansürü itiraf etti

Google’ın ana şirketi Alphabet’in yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt, bu hafta sonu, dünyanın en büyük internet şirketinin, devlet ile sıkı işbirliği içinde, ABD hükümetini eleştiren siteleri sansürlemek için arama sonuçlarını manipüle ediyor olduğunu doğruladı.

Schmidt, Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu sırasında internette “bilginin manipülasyonu” hakkında gelen bir soruya yanıt olarak, Google’ın, Rusya merkezli haber siteleri RT’nin ve Sputnik’in Google Haber servislerindeki “sırasını değiştirecek” şekilde algoritmalar üzerinde çalıştığını ve kullanıcıların her iki siteye erişimini etkin biçimde engellediğini duyurdu.

Schmidt’in ordu ve ulusal güvenlik yetkililerinin toplantısında yaptığı açıklamalar, Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin (WSWS),  Google’ın arama algoritamalarını kasten değiştirdiği ve insanların onun arama motorları üzerinden belirli bilgilere erişimini engellemek için başka adımlar attığı yönündeki suçlamalarını doğrulamaktadır. Bizzat WSWS, bu çabaların başlıca hedefi olmuştur.

Açıklamalar, şirketin, arama motorundaki değişikliklerin “arama sonuçlarını iyileştirmeyi” hedeflediği ve bu değişikliklerin siyasi olarak tarafsız olduğu iddiasını bir yalan olarak ifşa etmektedir.

Google’ın çabaları, Comcast, Time Warne Cable, Verizon ve AT&T gibi internet hizmeti sunucularının yanı sıra, Amazon’u, Twitter’ı ve Facebook’u kapsayan internet üzerindeki bilgi akışı üzerinde denetim kurma biçimindeki çok daha geniş bir hükümet-şirket yöneliminin sadece bir parçasıdır. FCC, bu hafta, “ağ tarafsızlığı” düzenlemelerini kaldıracağını duyurdu. Bu, hizmet sağlayıcıların, tüketicilerin erişebileceği siteleri internetten indirme hızını azaltarak ya da ek ücretlendirme yaparak sınırlamasına izin verecek.

Bu ayın başında, ABD Adalet Bakanlığı, bir haber kaynağı olarak meşruiyetini ortadan kaldırmayı ve gazetecilerinin ve misafirlerinin gözünü korkutmayı amaçlayan bir hamleyle, RT’nin “yabancı ajan” olarak kayda geçirilmesi için baskı yaptı. Google, geçtiğimiz ay, RT’yi Yotube’daki “tercih edilen” kanallarından çıkardı ve Twitter onun reklam vermesini engelledi.

Ancak Schmidt’in açıklamaları, bugüne kadarki en doğrudan ifadelerdir. O, Google’ın, kullanıcıların RT’den ve Sputnik’ten içerik görmesini “engellemek için sistemleri düzenlemeye çalışıyor” olduğunu ortaya koyuyor.

Schmidt, Google’ın RT karşıtı algoritmasının “tekrarlayıp duran, istismarcı, düzmece [ya da] büyük ihtimalle silah haline getirilmiş” olan bilgiyi engelleyeceğini iddia ederken, bunun sansür anlamına geleceğini kabul etmedi.

“Aldatıcı haberler”e karşı kampanya, artık, siyaset kurumunu eleştiren ya da ona zarar veren doğru bilgi anlamına gelen “silah haline getirilmiş haberler”e karşı bir kampanya haline gelmiş durumda. Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, e-postaları ve Wall Street konuşmaları WikiLeaks tarafından sızdırıldığında, bunların “silah haline getirilmiş” olduğunu iddia etmişti. Google’ın yeni sansür yönergesi doğrultusunda, Clinton’a ilişkin sızıntılardaki doğru bilgiler hakkında yazılmış her makale sansüre uğramaya adaydır.

“Tekrarlayıp duran, istismarcı, düzmece ve silah haline getirilmiş” bilgiye gelince; bu, nesnel olarak her açıdan, özellikle Rusya’nın ABD’de “bölünme tohumları ektiği” iddiaları üzerine kampanya için geçerlidir. Medyadaki, istihbarat kurumlarını yönlendiren, bitmek bilmeyen ve doğrulanmamış hikayeler, demokratik haklara karşı bir savaş yürütmek için kullanılmaktadır.

Trump yönetiminin Kremlin’e yönelik düşmanca tutumu sürdürmesini sağlamak için Demokratik Parti tarafından başlatılmış olan Rusya karşıtı kampanya, ifade özgürlüğüne ve özgürce bilgi alışverişine yönelik genel bir kısıtlamaya dönüşmüş durumdadır.

RT ve Sputnik bu kampanyanın şimdiki hedefleri olsa da, asıl mesele, Amerikan hükümetinin yalanlarını teşhir eden ve Amerikan egemen sınıfının geliştirdiği resmi anlatıyı eleştiren yazıları destekleyen web siteleridir.

WSWS, Google’ın “aldatıcı haberler”in yayılmasıyla mücadele etme bahanesi altında Nisan ayında başlattığı yeni algoritmanın, geniş bir solcu, ilerici, savaş karşıtı ve demokratik hak savunucusu örgütlenme yelpazesine erişimi engelliyor olduğunu, ilk kez Temmuz ayında haber yapmıştı. Nisan ayından beri, Google’dan WSWS’ye arama yönlendirmeleri yüzde 75 azalmış durumda. Daha geçtiğimiz ay, WSWS ve başka solcu gazeteciler Google Haber’den çıkarıldılar.

WSWS Uluslararası Yayın Kurulu’nun başkanı David North, Ağustos ayında yayınlanan ve sansüre son verilmesini talep ettiği, Schmidt’e ve diğer Google yöneticilerine yönelik bir açık mektupta, “Olgular, Google’ın WSWS’yi ve başka solcu yayınları kara listeye almak ve sansürlemek için arama sonuçlarına hile karıştırmakta olduğunu kanıtlamaktadır.” diye belirtmiş ve şöyle devam etmişti:

“Bu, geniş kapsamlı anayasal sonuçlarıyla birlikte, çok ciddi bir soruyu gündeme getirmektedir: Google, sansür programını Amerikan hükümeti veya onun ordu ve istihbarat aygıtının kimi kesimleri ile koordine ediyor mu?”

Google, WSWS’den gelen doğrudan soruya yanıt vermeyi şimdiye kadar reddetmiş olsa da, artık şu kesin yanıta sahibiz: Evet.

Schmidt’in böyle bir açıklamayı bu kadar açık bir şekilde yapması, interneti sansürleme kampanyasının yeni bir aşamaya girdiğine ilişkin bir uyarıdır. İfade özgürlüğüne ve siyasi söz hakkına yönelik giderek daha açık ve dizginsiz bir saldırı hazırlanıyor.

İnternetteki baskı, tarihsel ve durmadan artan bir toplumsal eşitsizlik ortamında gerçekleşiyor. Amerikan egemen sınıfı, resmi siyasi yaşamın dışında oluşan toplumsal muhalefetin ve kapitalizm karşıtı, sosyalizm yanlısı düşüncelerin gelişmesinden korkuyor. Onlar, her şeyden çok, kokuşmuş kapitalist sistemin devrilmesi için mücadele eden bilinçli bir işçi sınıfı hareketinin gelişmesinden korkuyorlar.

Okurlarımızı ve destekleyicilerimizi, özgür ve açık bir interneti savunma mücadelesinde yer almaya çağırıyoruz. Google’ın WSWS’ye ve başka solcu web sitelerine yönelik sansürüne son vermesini talep eden dilekçeyi daha önce imzalamış olan binlerce kişiye katılın. İnternet sansürüne karşı mücadeleyi, demokratik haklara yönelik saldırıya karşı mücadele ile savaşa, diktatörlüğe ve toplumsal eşitsizliğe karşı mücadeleyi birleştirecek şekilde, ABD’de ve dünya çapında tüm işçi ve gençlik kesimlerine götürmeye yardımcı olun.

22 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir