Emperyalist savaşa karşı çıkın! Uluslararası Çevrimiçi 1 Mayıs Toplantısı’na katılın!

Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi (DEUK), önümüzdeki Pazar, 1 Mayıs saat 20.00’de (TSİ), 1 Mayıs’ı çevrimiçi bir toplantı ile kutlayacak. Dördüncü Enternasyonal’in dünyanın dört bir yanındaki önderleri tarafından yapılacak olan konuşmaların merkezi amacı, gezegeni yok etmekle tehdit eden büyüyen emperyalist militarizm eğilimine karşı emekçilerin, öğrencilerin ve gençliğin küresel bir savaş karşıtı hareketini inşa etmek olacak. Konuşmacılar arasında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Sosyalist Eşitlik Partisi’nin 2016 başkan adayı Jerry White da yer alacak.

Bizler, sürekli bir savaş çağında yaşıyoruz. Yalanlar ve sınırsız ikiyüzlülük ile meşrulaştırılan “terörle mücadele”, on beşinci yıldönümüne yaklaşıyor. Bu, Ortadoğu’da ve Orta Asya’da bir milyondan fazla ölüme yol açmış durumda. Milyonlarca insan evsiz sığınmacılar haline getirildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Libya’da ve Yemen’de önayak olduğu bölgesel savaşlar, terörü sona erdirmek şöyle dursun, sürekli genişleyen bir şiddete, kişisel tehlikeye ve küresel istikrarsızlığa yol açtı.

Ortadoğu’daki ve Orta Asya’daki yeni-sömürgeci müdahaleler, çok daha kanlı Büyük Güç çatışmalarının yalnızca habercisidir.

Küresel egemen olarak konumunu korumaya kararlı olan ABD, eş zamanlı olarak, Rusya ve Çin ile çatışmaları tırmandırıyor. Rusya sınırındaki devletlere, NATO güçlerince desteklenen askeri donanım yığılıyor.

Obama yönetiminin “Asya’ya dönüş”ü, tüm bölgeyi ABD’nin Çin’i kuşatma çabalarının içine sokuyor. Bu ayın başında, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Güney Çin Denizi’ndeki savaş oyunlarını ve Washington’ın askeri ittifaklarını desteklemek için ABD uçaklarının, helikopterlerinin, Özel Kuvvet birimlerinin ve uçak gemilerinin konuşlanmasını bizzat denetlemek üzere Filipinler’e gitti.

Hükümetleri kendi milliyetçi ve şovenist egemen kliklerinin kapitalist çıkarlarını temsil eden Rusya ve Çin, bu tehditlere topyekün bir savaşa yol açabilecek misilleme niteliğindeki eylemlerle karşılık veriyor. Bu ayın başında Baltık Denizi’ndeki Rus savaş uçakları ile ABD askeri gemileri arasında zar zor engellenen çatışma, ciddi bir uyarıdır: yüksek seviyede patlamaya hazır bir durumda, tek bir yanlış adım hızla kontrolden çıkabilir.

Tüm emperyalist güçler, aynı I. Dünya Savaşı (1914-1918) ve II. Dünya Savaşı (1939-1945) dönemlerinde olduğu gibi, dünyanın yeni bir “yeniden paylaşımı” yöneliminde yer alıyorlar. Almanya, bir kez daha yeniden silahlanıyor ve askeri operasyonlarını genişletiyor. Japon egemen sınıfı, II. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisinin ardından dayatılan askeri operasyonlar üzerindeki kısıtlamalardan kurtulmaya kararlı. Nükleer silahlarla savaşılacak üçüncü bir emperyalist dünya savaşı tehlikesi, 1945’ten bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha büyüktür.

Dünya emperyalizminin liderleri, potansiyel olarak yıkıcı sonuçlara sahip amansız bir küresel güç mücadelesine girdiklerini itiraf ediyorlar.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Handelsblatt gazetesiyle bir röportajında, jeopolitik ilişkilerin patlamaya son derece hazır olduğunu kabul etti. Steinmeier, “Eski düzen, henüz, yenisiyle değiştirilmemiştir.” dedi ve ekledi: “Nüfuz ve hegemonya uğruna bu mücadele, barışçıl bir seminer ortamında gerçekleşmiyor, ancak şiddetle patlama yapıyor.”

Kapitalist sisteme ve onun ulus-devlet siyasi çerçevesine içkin olan siyasal, bölgesel, mali ve ticari çıkarlar üzerine anlaşmazlıklar, dünya savaşı sonucunu doğurmaktadır. Emperyalist hükümetler, nükleer bir mahşer içine düşmekten korunacaklarını umsalar bile, emperyalizmin mantığının üstesinden gelmek şöyle dursun, kendi pervasızlıklarının sonuçlarını dahi kontrol altına alamazlar.

Dünya emperyalizminin liderleri, kendi savaş stratejilerini halkın arkasından formüle ediyorlar. Onlar, askeri plan ve çizelgelerinin, toplumsal tartışma ve kitlesel protestolar eliyle bozulmasını istemiyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, kapitalist partiler ve medya, savaş konusunu 2016 kampanya tartışmalarının dışında tutuyor. Demokratik Parti, “rejim değişikliği” savaşlarının sembolü ve CIA ile Pentagon içindeki en gaddar unsurların sözcüsü olan Hillary Clinton’ı aday göstermeye hazırlanıyor. Cumhuriyetçi Parti adaylarına gelince, onlar, sanki oyuncakmış gibi nükleer silahların kullanımı hakkında şaka yapıyorlar. Gezegen çapında bir yıkıma sahip Amerikan silahları, Kasım seçimlerinin ardından böylesi savaş kışkırtıcısı sadistlerin eline geçecektir.

Her bir ülkedeki emekçi ve gençlik kitleleri arasında, eşitsizlik, demokratik haklara yönelik saldırılar ve işçi sınıfının çıkarlarına yönelik amansız saldırı üzerine büyüyen öfkeyle bağlantılı bir biçimde, savaşa karşı derin ve henüz patlamamış bir düşmanlık söz konusu.

Dünya çapındaki milyarlarca insanın öfkesi ve muhalefeti, yeni bir strateji gerektirmektedir. DEUK, savaşa karşı mücadelenin, kapitalizm karşıtı ve sosyalist bir program temelinde uluslararası işçi sınıfını seferber etmesi gerektiğinde ısrar etmektedir.

Uluslararası Çevrimiçi 1 Mayıs toplantısının amacı, devam eden savaşları durdurmak ve bunların insan uygarlığının geleceğini tehdit eden bir felakete dönüşmesini engellemek için bir uluslararası işçi sınıfı hareketini geliştirmek, teşvik etmek ve yaymaktır.

WSWS’nin tüm okurlarını Çevrimiçi 1 Mayıs Toplantısı’na katılmaya çağırıyoruz!

Bugün kayıt olun! Dostlarınıza ve çalışma arkadaşlarınıza haber verin. Toplantıyı Facebook’ta ve diğer sosyal medya ağlarında tanıtın. Bu yılki toplantıyı emperyalist savaşa karşı uluslararası işçi sınıfı dayanışmasının güçlü bir ifadesi haline getirmeye yardımcı olun!

Daha fazla bilgi ve kayıt olmak için, internationalmayday.org adresini ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir