Direnişteki Ontex işçileri Taksim’de haykırdı: İŞİMİZİ GERİ İSTİYORUZ!

Patron-sendika işbirliğiyle işten çıkarılan Ontex işçileri, haklı ve onurlu mücadelelerini sokak eylemleriyle büyütmeye ve seslerini daha fazla insana duyurmaya devam ediyor. Ontex işçileri, direniş ve mücadele kararlılıklarını 26 Şubat Cumartesi günü Taksim’de bir kez daha haykırdı.

Saat 18.00’de Galatasaray Lisesi önünde buluşan Ontex işçileri buradan İstiklal Caddesi girişine kadar yürüdü. Direnişçi işçiler, burada basın açıklaması gerçekleştirerek işten çıkarma saldırısına karşı tepkilerini ve taleplerini dile getirdiler.

Okunan basın açıklamasında, düşük ücretler karşılığında her türlü iş güvencesinden, sosyal haktan mahrum bırakılarak kölece çalışma koşulları altında ezildiklerini söyleyen Ontex işçileri, örgütlenme adına ellerinde kalan tek araçları olan sendikaların ise adeta bir kanser gibi içine yerleşen hain bürokratlarca kuşatılmış olduğunu vurguladılar. Direnişteki işçiler, patronlara karşı verdikleri her mücadelede sendika bürokratlarının onları arkalarından bıçaklayarak ihanet ettiğini anlattılar.

TEKEL ve ÇEL-MER gibi direnişlerden bayrağı devraldıklarını söyleyen Ontex işçileri, insan onuruna yakışan bir ücret zammı, kriz bahanesiyle gasp edilen haklarının telafi edilmesi ve işyeri temsilcilerini demokratik bir şekilde seçme talepleriyle başlattıkları bu mücadeleden korkan Ontex yönetiminin, 17 öncü işçiyi işten çıkartarak bu haklı ve onurlu mücadelenin önünü kesebileceğini sandığını söylediler.

Direnişteki Ontex işçileri, sınıf dayanışmasının bir parçası olarak, kamuoyunu, kendilerini ziyaret etmeye, onların sesini soluğunu fabrikalara, işyerlerine ve mahallelere taşıyarak dayanışma komiteleri oluşturmaya, maddi ve manevi her türlü desteği örgütlemeye çağırdı. Ayrıca, alacakları her ürünün çocuklarımızın geleceğini ve bizlerin yarınlarını gasp edeceğini söyleyen Ontex işçileri, herkesi Canped, Canbebe ve Helen-Harper ürünlerini kullanmayarak, bu ürünleri boykot etmeye davet etti.

Basın açıklamasının sonunda, işçi sınıfının ortak çıkarları için direndiklerini belirten Ontex işçileri, kazanımlarının sermaye sınıfı karşısında bütün bir işçi sınıfının kazanımı olacağının altını çizdiler.

Basın açıklamasına Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Direnişteki PTT işçileri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, İşçi Cephesi, Sosyalizm ve Tekstil-Sen Genel Başkanı Engin Gül destek verdi.

İşten çıkarılan Ontex işçileri işe geri alınsın!

Canped, Canbebe, Helen Harper’a boykot, direnişe destek!

Zafer direnen Ontex işçilerinin olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir