David North’la canlı röportaj: Rus Devrimi ve Tamamlanmamış 20. Yüzyıl

Dünya Sosyalist Web Sitesi (WSWS), tüm okurlarını, WSWS Uluslararası Yayın Kurulu Başkanı David North’un son yayımlanan kitabı Rus Devrimi ve Tamamlanmamış Yirminci Yüzyıl üzerine özel bir röportaja katılmaya davet ediyor.

Etkinlik 13 Aralık Cumartesi saat 20:00’de (TSİ) gerçekleşecek. Etkinliğe wsws.org/utc adresinden erişilecek.

Röportaj WSWS muhabirleri Andre Damon ve Andrea Peters tarafından yönetilecek. Dinleyiciler, elektronik posta ve sosyal medya aracılığıyla sorular yöneltebilecekler.

Röportaj, WSWS okurları için, tarihsel dersler ile uluslararası işçi sınıfının karşı karşıya olduğu ve okurların ilgi duyduğu ivedi siyasi sorunlar üzerine son derece önemli bir tartışmayı dinlemek için bir fırsat olacak. North, kitabında, “Yirminci yüzyıl, giderek uzak bir geçmişe düşmek şöyle dursun, hiç kimsenin nasıl kapatılacağını bilmediği büyük bir borç özelliği edinmiş durumda” diye yazıyor.

North’un kitabı, yirminci yüzyıl tarihine ilişkin bütünsel bir tarihsel ve teorik kavrayış sağlamaktadır. Kitabın ele aldığı konulardan bazıları şunlardır: Troçki’nin, Sovyetler Birliği’nin Stalinist yozlaşmasına karşı mücadelesi; 1917 Ekim Devrimi’nin doğası, postmodernizmin tarih yazımı üzerindeki etkisi; Musevi Soykırımı’nın toplumsal kökleri; Amerikan liberalizminin krizi ve sağcı entelektüellerin Ukrayna’daki ABD destekli darbedeki rolü.

Güncellemeleri almak ve tartışmaya nasıl katılınacağına ilişkin bilgi edinmek için, lütfen aşağıdaki butonu tıklayarak kayıt olun.

 

Rus Devrimi ve Tamamlanmamış Yirminci Yüzyıl

David North

I. Dünya Savaşı’nın patlamasından ve Rus Devrimi’nden yüz yıl sonra, 20. yüzyılın sorunlarından (yıkıcı savaşlar, ekonomik krizler ve diktatörlük tehlikesi) hiçbiri çözülmüş değil. Aslına bakarsanız, onlar günümüzde her zamankinden keskin şekilde ortaya çıkıyorlar.

David North, SSCB’nin parçalanmasının “tarihin sonu”na (Fukuyama) ya da “kısa yirminci yüzyıl”a (Hobsbawm) işaret ettiğini savunan günümüz tarihçilerine karşı çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir