Collier: Suçun gerçek kaynağı eşitsizlik ve yoksulluktur

Detroit Belediye başkan adayları forumu

Collier adayların forumunda konuşurken

Sosyalist Eşitlik Partisi’nin Detroit belediye başkanı adayı D’Artagnan Collier, geçtiğimiz Perşembe günü, belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili olarak Detroit’teki Sacred Heart Kilisesi’nde düzenlenen ve kentin doğu yakasından 100 kadar kişinin katıldığı forumda konuştu. Kendisini, diğer adayların yasa ve düzen demagojisinden ayırt eden Collier, Detroit’teki suçların ve diğer toplumsal hastalıkların kaynağının “kötü” bireyler değil ama on yıllardır süren sanayisizleştirme ve büyük şirketler ile onların siyasi temsilcilerinin kamusal eğitime ve diğer temel hizmetlere yönelik saldırıları olduğunu anlattı.

Forum, Acil Durum Yöneticisi Kevyn Orr’un, kentin tahvil sahiplerine para ödemek için halen çalışan ve emekli olmuş on binlerce belediye işçisine ödenen emeklilik ve sağlık yardımlarının kaldırılmasını talep ederken düzenlendi. Yasanın 9. maddesine göre iflas tehdidinde bulunan Orr, patronun ödediği emeklilik planlarına son vermek, işçileri [daha kötü koşullar taşıyan] 401 (k) emeklilik planına ve Obama’nın Düşük Maliyetli Sağlık Hizmeti Yasası’na sokmak ve erken emekli olanlara yapılan sosyal yardımlardan bütünüyle kurtulmak istiyor.

Panelde konuşan Collier, “Detroit’teki suçluluk, eşitsizliğin ve yoksulluğun artmasından ayrı tutulamaz” dedi ve ekledi: “Buna verilecek yanıt, daha fazla polis, hükümet gözetimi ve casusluk değil; herkes için iş ve insanca yaşam standardıdır.”

Collier, yoksulluğun altında yatan nedenlere dikkat çekti: “Gerçek suçlular, 2008’de ekonomiyi çökertenlerdir. Onlar, mali vurguncular ve bankalardır. İşyeri kapatmaları ve işlerin ortadan kaldırılması, kenti mahvetmiştir. Bu insanlar Detroit’in varını yoğunu almış olduğu için işçiler için tek kuruş kalmamıştır. Ben, bankerlerin ve gayrimenkul vurguncularının, halkı evlerinden çıkarma, onların işlerini ortadan kaldırma ve onların çocuklarının geleceğinin bankerler ile zenginler için kurban edilmesini talep etme gibi toplumsal suçlardan dolayı yargılanması ve hapsedilmesi gerektiğini söylüyorum.”

Diğer adaylar, kentin toplumsal durumu ile ilgili olarak, hemen hemen hiçbir şey söylemediler. Hepsi Demokratik Partili olan adaylar, birbiri ardına, daha fazla polis baskısı önerdi. Eski Michigan milletvekili Lisa Howze, “suç işlenmesinin en yüksek olduğu bölgelere suç gözetleme kameraları yerleştirme” yoluyla, Detroit’in suçla mücadele yeteneğini “21. yüzyıla” getirmeyi önerdi. Kent yönetiminin eski hukuk müşaviri Krystal Crittendon, “daha fazla polis memuruna, kapalı polis bölgeleri açmaya ihtiyacımız var” dedi.

Moderatörün, acil durum yöneticisinin bir sonraki belediye başkanı da dahil, seçilmiş görevlileri zorla görevden alma yetkisine dikkat çeken sorularıyla birlikte, dinleyicilerde belirgin bir ilgi söz konusu oldu. Collier, kendi seçim kampanyasının, acil durum yöneticisinden kokuşmuş Kent Konseyi’ne ve belediye başkanına kadar, bankaların ve büyük şirketlerin bütün temsilcilerini süpürüp atacak, tabandan güçlü bir işçi sınıfı hareketinin inşasını amaçladığını açıkladı. Collier, Orr’un görünürde her şeye gücü yeterli halinin, işçi sınıfı direnişinin Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) ve diğer sendikalar tarafından bastırılmasıyla ve onların işçilerle gençleri siyasi olarak Demokratik Parti’ye ve onun savunduğu kapitalist sisteme tabi kılmasıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

“Benim kampanyam, seçim yılı olsun ya da olmasın, yeni bir devrimci önderliği inşa etmek içindir. Son 30 yıl içinde görmüş olduğumuz şey, işçi sınıfının yaşam standartlarını ortadan kaldırmak ve imha etmek için şirket yönetimi ve büyük şirketler adına çalışan sendika önderleridir. Orr’un bu kadar güçlü görünmesinin nedeni, şu anda işçi sınıfının örgütlü bir hareketinin olmamasıdır. 1936-37’lerin işyerlerini terk etmeden yapılan grevlerinde UAW’nin doğduğu Detroit’te neden Wisconsin türü bir hareket yok? Bunun nedeni, sendika önderlerinin, işçilere, ‘ödünleri desteklemek zorundasınız’ demesidir. İşçi sınıfının -siyah, beyaz, göçmen- bütün işçileri kapitalizme karşı ortak bir mücadele içinde birleştirecek yeni bir önderliğe ihtiyacı var.”

Diğer adaylar, kendilerine bu yönde soru sorulduğunda bile, yeniden suç konusuna döndüler. Howze şunları söyledi:

“Detroit meselesiyle ilgilenmemiz gerekiyor. Eğer bu, gururumuzu ayaklar altına almamız ve acil durum yöneticisiyle konuşmamız demekse, onu da yapmak zorundayız. Çünkü bu kadın Detroit kentinde polis hizmetleri istiyor. Polislerin, telefon ettiğinizde gelmesini istersiniz. En iyi suçla mücadele planına sahip olabilirsiniz ama onu finanse edecek para yoksa, bu plan gerçekleşmeyecektir.”

Orr’a yönelik derin düşmanlığın farkında olan Crittendon, bir kez daha yasa ve düzen üzerine boşuna çene yorarken, bu seçilmemiş görevli ile arasına mesafe koymaya çalıştı: “Acil durum yöneticisi yasa dışı bir şekilde burada. Detroit ve Michigan halkı onun aleyhine oy verdi. O gidene kadar, bu suçla ilgili olarak herhangi bir şey yapamayacağız. Polis şefi, ‘ben Kevyn Orr’a hesap veririm’ diyor. Eğer polis şefi sizinle buluşmak zorunda bile değilse, bir belediye başkanı suçla ilgili bir şeyler yapmak için onu nasıl yönetecek? Bay Orr gitmeli.”

Adaylara, seçilmeleri durumunda mali stratejilerinin ne olacağı da soruldu. Düzenin adaylarının her biri, her zamanki yanıtları verdiler. Howze, bir hesap uzmanı olarak deneyiminin, onu kentin bütçe açıklarını ortadan kaldırmaya ve tasarruf edilen paranın daha fazla polisi istihdam etmek için kullanmaya en uygun aday yaptığını iddia etti.

Collier, bu çerçeveyi bütünüyle reddetti ve emekli maaşları, temel hizmetler ve kenti işçi sınıfı yararına yeniden inşa etmek için para olmadığı iddiasını çürüttü: “En son haberlere göre, bankalar 7 trilyon doların üzerinde oturuyorlar. Yıllar önce Bush, ardından da Obama, trilyonlarca dolarlık destekle bankaları kurtardı. Michigan eyaletinde 12 milyardere sahibiz. Şimdi onlar, konut edindirme, iş ya da eğitim söz konusu olduğunda, ‘para yok’ diyorlar. Ben, zenginlere vergi muafiyetine son verin diyorum. Fabrikalar, karları kenti yeniden inşa etmek ve gelecek kuşaklara bir gelecek sunmak için kullanmak amacıyla bizzat işçiler tarafından işletilmeli.”

Collier, konuşmasını, Demokratik Parti ile ilişkileri kesme çağrısıyla tamamladı: “Detroit’te, en az son 30 yıldır, politika çarkına Demokratik Partili siyasetçiler egemen. Onların hepsi, yalnızca zenginlere hizmet etti. İşçi sınıfına, toplumsal eşitlik uğruna mücadele etmek için yeni bir siyasi parti inşa etmesi çağrısında bulunuyorum. Ben siyah, beyaz ve göçmen işçileri kapitalizme karşı ve toplumun az sayıdaki zenginler değil ama çoğunluk için yeniden örgütlenmesi uğruna bir mücadelede bir araya getirme mücadelesi veriyorum.”

15 Temmuz 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir