Cihan’a tahliye kararı çıktı

“Puşi davası” olarak simgeleşen davada 25 aydır tutuklu bulunan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül artık özgür. “Terör örgütü üyeliğinden” yargılanan Cihan’ın hakkında gösterilen tek delil hatırlanacağı üzere “puşiydi”. 25 ay boyunca Cihan tutuklu yargılanırken, birçok öğrenci ve akademisyen Cihan’ın serbest bırakılması için eylemler ve kampanyalar düzenleyerek kamuoyu oluşturmuştu.
23 Mart günü, 14.Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar çıkması beklenen duruşma gerçekleşti. Önce 11:30’da başlaması beklenen duruşma, 13:00’e ertelendi. Beraberinde duruşmanın gerçekleşeceği Çağlayan Adliyesi’nin önünde çok sayıda öğrenci ve akademisyen toplandı. Sloganlar ve halaylarla duruşmanın sonuçlanması beklendi. Aynı zamanda Cihan’ın serbest kalmasını talep eden, Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu okudu. Türkçe ve Kürtçe okunan açıklama sonrası kısa bir konuşma yapan Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel “Cihan’ı almaya geldik” dedi.
Savcının Cihan hakkında tutukluluk halinin sürmesini istediği duruşmada, mahkeme heyeti 15.30’da karar için ara verdi. 15.35’te avukatları karar için salona davet eden mahkeme başkanı Cihan’ın tahliye kararını verdiğini açıkladı.
Elbette Cİhan’ın serbest kalması aylarca verilen mücadelenin ve oluşturulan kamuoyu baskısının bir sonucudur. Fakat Cihan’a hala “beraat” verilmemiştir. Tutuksuz yargılanmaya devam edecek olan Cihan Kırmızıgül’ün hakkında o gün durakta beklerken boynunda bulunan “puşi” dışında, yargılanmasını gerektirecek hiçbir delil bulunmuyor.
Son olarak, Cihan bugün özgür kalarak aramıza katıldı fakat, daha tutuklu bulunan 600’ü aşkın öğrenci bulunmakta ve tutuklama sürecinin sürdüğü düşünüldüğünde, bu sayı her geçen gün artabilir. Tüm siyasi tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması, üniversitelerde soruşturma ve cezaların geri çekilmesi gibi ana telepleri hayata geçirebilmek için birleşik ve kararlı bir mücadele ortaya koymak zorunluluk halini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir