Belgeselci John Pilger “İnternet sansürüne karşı direniş örgütleme” toplantısına desteğini açıkladı

“Mesele acil; sesler yükseltilmeli!”

Aşağıdaki açıklama, yaklaşan “İnternet sansürüne karşı direniş örgütleme: Chris Hedges ile David North arasında çevrimiçi tartışma” toplantısını destekleyen ödüllü Avustralyalı gazeteci ve belgeselci John Pilger tarafından gönderildi. Pilger’in belgeselleri arasında, The Quiet Mutiny [Sessiz İsyan] (1970), Year Zero [Milat] (1979), Utopia [Ütopya] (2013) ve en son olarak, ABD’nin Asya’daki saldırganlığı üzerine, The Coming War on China [Çin’e Karşı Yaklaşan Savaş] (2016) bulunuyor.

Hedges ile North’un katılacağı internet toplantısı, 17 Ocak Çarşamba günü TSİ 03.00’da düzenlenecek. Daha fazla bilgi ve kayıt olmak için, buraya tıklayın.

Uzun süre anaakımı seyretmiş bir gazeteci ve film yapımcısı olarak, Chris Hedges ile David North arasındaki bu önemli tartışmaya desteğimi sunuyorum.

Bir şeyler değişmiş durumda. Medya her ne kadar daima sermaye iktidarının gevşek bir uzantısı olmuş olsa da, artık onunla neredeyse tümüyle bütünleşmiştir. Bir zamanlar anaakım içinde hoşgörülen muhalif görüş, liberal kapitalizm bir şirket diktatörlüğü biçimine ilerledikçe mecazi bir yeraltına çekilmiştir. Bu, gazeteciler yeni düzenin çeperlerini denetlediği için, tarihi bir değişikliktir. Özellikle Guardian ve New York Times gibi liberal gazetelerdeki Rusya karşıtı histeriye ve #MeToo [#BenDe] cadı avlarına bakın. Bağımsız gazetecilerin anaakımdan çıkartılmasıyla birlikte, dünya çapında ağ (www), ciddi ifşaatların ve kanıta dayalı çözümlemenin, yani gerçek gazeteciliğin yaşamsal kaynağı olarak kalıyor.

Wikileaks.org, wsws.org, consortiumnews.com, globalresearch.ca, democracynow.org ve counterpunch.org gibi siteler, Google ve diğer devler tarafından giderek artan şekilde “saldırgan” olarak hedef alınıyor. Bu sitelere yönelik Google aramalarının filtrelenmesi ve sınırlanması, saf sansürdür. Bu siteler, marjinal kaynaklar değil; anaakım “demokratik” politika sınıf savaşı aşırılıkçılığı ve aralıksız savaş çığırtkanlığı karşısında gerilerken, bilimin ve teknolojinin dikkat çekecek derece geliştiği bir dünyanın anlamını kavramaya çalışan insanlar için çok önemlidir.

Aldatıcı haberlere ilişkin sapkın icat, Rusya kapısında olduğu gibi, bunun parçasıdır. Çoğu kez batılı liberal medyanın vazgeçtiği işi yapan yayıncı RT, güçlü bir hükümet tarafından desteklenmemiş olsaydı, yok edilirdi. Aynısı, olağanüstü direniş ve cesaret göstermiş ve küçük, cesur bir hükümetin desteğini kazanmış olan Julian Assange için de söylenebilir. Mesele acil; sesler yükseltilmeli! Meslektaşlarımı, sessizliklerini bozmaya çağırıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir