Batı Virginia öğretmenler grevinin ardından ABD’de yayılan işçi sınıfı huzursuzluğu dalgası

Sendikaların Batı Virginia’daki 33.000 devlet okulu çalışanının dokuz günlük grevini sona erdirmesinin ardından, ABD genelinde öğretmenler ve işçi sınıfının diğer kesimleri tarafından yapılan ve sendikaların denetiminden kurtulma tehdidi oluşturan grev ve protesto çağrıları artıyor.

İşçi hareketi, onları, tüm egemen sınıfla ve Demokratik-Cumhuriyetçi partilerle doğrudan çatışmaya sokuyor. Kapitalist sistemin ücretlerin durmadan bastırılmasına olan bağımlılığı, düşük ücret artışlarını gösteren bir iş raporunun hisse senedi piyasalarında keskin yükselişe yol açtığı Cuma günü vurgulandı.

Oklahoma, Arizona, Kentucky ve New Jersey’deki eğitim emekçileri grev talep ediyor. Kentucky’de, birkaç yüz eğitim emekçisi, Cuma günü, öğretmenlerin emekli maaşları için zaten yüzde 1,5 ile enflasyonun altında olan yıllık hayat pahalılığı ödemesini üçte bir oranında kesmek üzere planlanmış bir Senato oylamasına karşı çıkmak için, Frankfort’taki eyalet parlamentosunda protesto gerçekleştirdiler. Bunun üzerine, Cumhuriyetçi senatörler, yasa tasarısı üzerine oylamayı ertelediklerini duyurdular.

Perşembe günü, Kentucky genelindeki en az 28 okulun öğretmenleri, derslere girmeden önce, emeklilik maaşı kesintilerine karşı okul dışında protesto gerçekleştirdiler.

Kentucky Eğitim Birliği Başkanı Stephanie Winkler, sendikanın işçiler üzerindeki denetimi korumak için bir grev çağrısında bulunmak zorunda kalabileceği uyarısında bulundu. Winkler, “Buna gerek olmamasını umuyoruz.” dedi.

Salı gecesi, Oklahoma Eğitim Birliği, Facebook’ta, 23 Nisan’da eyalet genelinde bir grev yapılacağını ilan eden bir duyuru yayınladı. Birkaç saat içinde, çok daha atılgan bir eylem talep eden öğretmenlerden gelen sert tepkiyle karşılan sendika, gönderiyi kaldırmak zorunda kaldı. Sendika, hala tam bir iş bırakmaya karşı çıkmakla birlikte, grev tarihinin 2 Nisan’a çekildiğini duyurdu.

Oklahoma’daki bir öğretmen tarafından kurulan “Oklahoma Öğretmenler Grevi – Şimdi Tam Zamanı” adlı bir Facebook grubu, bir hafta içinde 60.000’den fazla üyeye yükseldi. Oklahoma’daki öğretmenler, Batı Virginia’dan sonra ülkedeki en düşük ya da ikinci en düşük maaşı alıyorlar.

Arizona’da, bir öğretmenin bu hafta sonu kurduğu “Arizona Eğitimciler Birliği” adlı Facebook grubu, 26.000 üyeyi aşmış durumda. Arizona Eğitim Birliği sendikası 2019’dan önce herhangi bir grev çağrısına karşı çıkarken, Facebook grubundaki emekçiler grevler düzenlemeyi ve toplu rapor alarak iş bırakmayı tartışıyorlar.

Geçtiğimiz ayın sonunda, New Jersey’deki 4.000’den fazla öğretmen greve çıkma lehine oy kullandı.

Öğretmenlerin mücadeleleri, işçi sınıfının diğer kesimlerine ilham veriyor. Batı Virginia ile Virginia’daki 1.400’den fazla Frontier işçisi, iletişim devinin tam zamanlı işçileri çıkarma ve sağlık hizmeti ile diğer hakları kesme çabalarına karşı düzenledikleri grevlerinin ilk haftasını tamamlıyorlar.

Salı günü WSWS’ye konuşan grev hattındaki işçiler, tüm işçi sınıfının birleşik bir hareketi yönünde gelişen duyguyu dile getirdiler. Dokuz yıllık bir Frontier işçisi olan Chris, “Eğer tüm öğretmenler bir araya gelirse ki aynısı bizim için de geçerli; eğer tüm iletişim işçileri bir araya gelirse, kazanamayacağımız bir mücadele yok.” diye konuştu.

Sınıf mücadelesinin yükselişi, uluslararası ölçekte yaşanıyor. Son birkaç hafta içinde gelişen çok sayıda grev ve protesto hareketi arasında şunlar var:

  • Kanada’nın Ontario eyaletindeki Windsor kentinde bulunan ZF-TRW araba parçası fabrikasındaki 300 işçinin, sendikaların desteklediği bir anlaşmayı reddetmesinin ardından dün başlayan grevi. Bu grev, daha şimdiden, yakındaki Fiat Chrysler fabrikasını atıl durumda kalmaya zorlamış durumda.
  • Britanya genelinde 57 üniversiteden 40.000’i aşkın öğretim görevlisinin emeklilik maaşı kesintilerine karşı devam eden 14 günlük grevi.
  • Kenya genelindeki devlet üniversitelerinde çalışan öğretim üyelerinin, düşük ücretlere ve maaş ödemelerinin geciktirilmesine karşı 1 Mart’ta başlayan grevi.
  • Arjantin genelindeki devlet okullarının, on binlerce öğretmenin kamu eğitimindeki kesintilere ve gerçek ücretlerdeki gerilemeye karşı grevi sonucunda Pazartesi ve Salı günlerinde kapanması.
  • Sri Lanka üniversitelerinde, yüzde 20 ücret artışı talep eden 15.000’den fazla üniversite çalışanının devam eden sekiz günlük grevi.
  • İran’daki 4.000’i aşkın çelik işçisinin iki aylık ödenmemiş ücretler ve ikramiyeler üzerine şimdi üçüncü haftasına giren grevi.

Sendikalar, toplumsal muhalefeti kontrol altına alma, onu Demokratik Parti’ye tabi kılma ve grevlerin bir genel grev yönünde gelişmesi taleplerini engelleme biçimindeki rollerinin son derece bilincindeler.

Sendikalara grevi bitirme kararı aldıran, tam da Batı Virginia öğretmenlerinin işçilerin diğer kesimlerinin desteğini kazanıyor olduğu yönündeki işaretlerdi. Amerikalı Öğretmenler Federasyonu-Batı Virginia (AFT-WV) ve Batı Virginia Eğitim Birliği (WVEA), milyarder vali Jim Justice ve eyalet milletvekilleriyle, öğretmenlerin sağlık hizmeti maliyetlerinin artmasına son verilmesi ana talebine hiçbir şekilde değinmeyen bir anlaşmaya vardı. Anlaşma, yoksullar için sağlık programı Medicaid dahil sosyal harcamalardan yapılan kesintilerle finanse edilecek yüzde beşlik önemsiz bir ücret artışı sağlıyor.

Eyalet yetkilisi Steven Paine, Perşembe günü, anlaşmanın kokuşmuş karakterini vurgulayacak şekilde, öğretmenlerin grevden doğan dokuz günlük kaybı gidermeye zorlanacağını duyurdu. Paine, yerel okul yönetimlerine, öğretmenleri bahar tatilinde çalışmaya zorlamalarını tavsiye etti.

Demokratik parti güdümündeki medya ve sendikalar, bir dizi kaygılı makalede ve açıklamada, sendikaların işçilere giydirdiği deli gömleğinin gevşemesinin sonuçları hakkında uyarıda bulunuyorlar. Onlar, Batı Virginia öğretmenlerinin başkaldırısının ardından, şu anda ABD Yüksek Mahkemesi’nde görülen Janus v. AFSCME davasının (bu, işçilere, “temsilcilik aidatı” ödemek zorunda kalmadan sendika aidatı ödememeyi tercih etme olanağı verecek), sendikaların sınıf mücadelesini bastırma beceresini daha fazla zayıflatabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Perşembe günü New York Times’ta yayınlanan bir makale şunları belirtiyor: “Batı Virginia öğretmenleri, geleneksel sendikacılığın alışıldık parametreleri dışında örgütlenmenin ve harekete geçmenin yollarını buldular … Uzmanlar, çıkarılacak dersin, Janus davasının yapmaya çalıştığı üzere, kamu sektörü sendikalarının zayıflatılmasının iş barışını güvence altına almayacağı olduğunu söylüyor.”

Washington Post, 1 Mart’ta, AFT’nin eski örgütlenme yöneticisi Shaun Richman’ın bir yazısını yayınladı. Richman, “işverenler”in sendikaların zayıflatılmasının yol açacağı “kaostan hoşlanmayacaklar”ı uyarısında bulunuyor; işçiler “fiili grevlere gidecek” ve “daha solcu ve militan örgütlenmelere başvuracaklar.” diyordu.

Batı Virginia, ABD ve dünya genelindeki öğretmenler ve diğer işçiler, Batı Virginia öğretmenlerinin mücadelesinden siyasi dersler çıkarmalıdır. Devlet/şirket maşası, işçi sınıfı karşıtı sendikalara karşı başlangıç aşamasında olan başkaldırının, mücadeleyi işçi sınıfının diğer kesimleri ile birleştirmek üzere, işçiler tarafından ve onların arasından seçilen fabrika ve işyeri komitelerinin oluşturulması yoluyla bilinçli hale getirilmesi gerekiyor.

İşçiler, sendikaların, mücadelelerini en az Cumhuriyetçiler kadar büyük şirketlerin ve ordu/istihbarat kurumlarının çıkarlarını temsil eden Demokratik Parti’ye yönelik çağrılara tabi kılma çabalarına karşı çıkmalılar. Güçlü bir işçi sınıfı hareketinin gelişmesi, her iki büyük şirket partisine, artan toplumsal eşitsizliğe, savaşa ve kapitalist sisteme karşı siyasi bir mücadele ile birleştirilmelidir.

10 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir