Akdeniz Üniversitesi’nde muhalif öğrencilere ceza yağmuru

21 Mayıs 2010 tarihinde Akdeniz Üniversitesi’nde, Muğla’da polis kurşunuyla katledilen ŞERZAN KURT için yapılan anma ve basın açıklaması hakkında rektör-polis işbirliğiyle açılan soruşturma sonucunda, Akdeniz Üniversitesi’ndeki devrimci öğrencilere ceza yağdı. Bir öğrenci bir yıllık uzaklaştırma cezası alırken, 30’a yakın öğrenci uyarı ve kınama cezası aldı.

Ceza alan devrimci öğrencilerden bazıları dava açmak için rektörlükten, “bilgi edinme yasası” hakkını kullanarak soruşturma evraklarını aldılar. Evraklarda ayrıntılar dikkat çekti. Soruşturma terörüne maruz kalan devrimci öğrencilerin hakkında rektör-polis işbirliğiyle sistematik olarak bilgi toplanmış, devrimci ögrenciler “örgütlerine” göre tek tek fişlenmişti. Devrimci öğrencileri aileleri ile karşı karşıya getirmek için ise cezalar tek tek ailelerin adına evlerine postalanmıştır. Sermaye devleti devrimci öğrencileri tek tek fişlemekle yetinmeyerek cezalar vermekte ve hala “uslanmayanları” ise aileleri ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor.

Akdeniz Üniversitesi’nde ve diğer üniversitelerde yaşanan gelişmeler, ilerleyen sürecin öğrenci mücadelesi açısından sert geçeceğinin sinyallerini veriyor. İstanbul Üniversitesi’nde de önce 45 kişiye soruşturma açan İÜ Rektörlüğü, daha sonrasında okulda bizzat Rektörlük eliyle estirilen soruşturma terörüne bir yenisini ekledi. 45 kişiye açılan soruşturmayı protesto etmek için basın açıklaması yapan öğrenciler daha sonrasında gerçekleşen ÖGB provokasyonunu püskürtmüş ve okula girmeyi başarabilmişlerdi. Bunun üzerine 40’a yakın öğrenciye soruşturma açıldı ve soruşturmada suç olarak kullanılan ifadeler arasında “Anakapıda basın açıklaması yapmak, slogan atmak, güvenliğe karşı aktif direnişte bulunmak” gibi iddialar bulunuyor.

Öğrencilere yönelik her türlü baskıya karşı, üniversitelerdeki devrimci ve demokratik güçlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Üniversitelerdeki rektör-polis işbirliğinin neden olduğu baskılar ancak kitle mücadelesi temelinde püskürtülebilir.

Üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleşmesi muhtemel saldırıları püskürtmenin yolu, bütün ilerici, devrimci ve demokrat öğrencileri kapsayacak kitlesel, örgütlü ve birleşik mücadele temelinde kurulacak bir politik hat temelinde mümkündür.

Antalya’dan Sosyalizm okuru bir öğrenci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir