1917-2017 Rus Devrimi’nin 100. Yıldönümü

Uluslararası Çevrimiçi Konferans Serisi

Dördüncü Enternasyonal’in Uluslararası Komitesi, 1917 Ekim Devrimi’nin yüzüncü yıldönümü anmasına, 14 Ekim’de başlayacak ve 4 Kasım’da sona erecek olan dört çevrimiçi konferanstan oluşan ikinci bir konferans dizisiyle devam ediyor.

Geçtiğimiz ilkbaharda düzenlenen ilk konferans dizisi, Rus Devrimi’nin kökenlerini, patlak vermesini ve Şubat-Mart 1917’de burjuva Geçici Hükümet’in kurulmasını incelemişti.

Bu ikinci konferans dizisi ise, dünya tarihindeki ilk işçi devletini kurmuş olan Ekim 1917 sosyalist devrimine giden aylarda ve haftalarda ortaya çıkan son derece önemli teorik konuları ve siyasi olayları mercek altına alacak. Kapanış konferansı, Ekim Devrimi’nin tarihsel mirasına odaklanacak.

Konferanslar Youtube’da canlı olarak yayınlanacak. Bilgi ve güncelleme almak için aşağıdan kayıt olun. Eğer ilk dizi için kayıt olduysanız, yeniden kayıt olmanız gerekmiyor.

Konferans Programı

14 EKİM 2017 CUMARTESİ GECE • TSİ 00.00

Lenin’in Devlet ve Devrim’i

Geçici Hükümet’in Petrograd’daki kitlesel işçi ve asker gösterilerine yönelik acımasız baskısı (“Temmuz Günleri”), Bolşevik Parti’yi yasadışı konuma sürüklemişti. Lenin, tutuklanmaktan ve öldürülmekten kurtulmak için Petrograd’ı terk etmek zorunda kaldı. Gizlilik koşullarında çalışan Lenin, en önemli siyasi broşürlerinden birini, Devlet ve Devrim’i yazdı. Marx’ın ve Engels’in devletin tarihsel kökenleri ve sınıfsal anlamı üzerine görüşlerine ilişkin bu ayrıntılı açıklama, teorik ve siyasi olarak, işçi sınıfının siyasi iktidarı ele geçirmesinin gerekliliğini ortaya koyuyordu.

Konferansı, Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin ABD ulusal editörü ve Sosyalist Eşitlik Partisi’nin ulusal komitesinin üyesi Barry Grey sunacak. Grey, Troçkist hareket içinde 45 yılı aşkın süredir aktif faaliyet gösteriyor.

21 EKİM 2017 CUMARTESİ GECE • TSİ 00.00

Devrimin Eşiğinde: Bolşevik Parti, Fabrika Komiteleri ve Kitlesel İşçi Sınıfı Hareketi

Geçici Hükümet’in baskıcı önlemlerine karşın, Bolşevik Parti, Ağustos-Eylül 1917’de hızlı bir büyüme kaydetti. Ciddi tarihsel çalışmalar, Bolşeviklerin iktidarın Sovyetler’e ve işçi sınıfına aktarılması talebine yönelik kitlesel desteğin gelişimini belgelemiştir. Ülke çapında bir fabrika komiteleri ağının gelişmesi, Bolşeviklerin işçi sınıfı içindeki etkisinin büyümesine çok önemli bir zemin sağlamıştı.

Konferansı, SEP ulusal komitesinin üyesi Tom Carter sunacak. Tom, bu yıl içinde, Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin devam eden “Rus Devrimi’nde Bu Hafta” dizisinin baş editörü olarak çalıştı. Bu dizinin hazırlanmasında kullanılan birçok tarihsel belgeyi Rusçadan çevirdi.

28 EKİM 2017 CUMARTESİ GECE • TSİ 00.00

Ekim Dersleri: İktidarın Ele Geçirilmesinin Öngününde Bolşevik Parti İçindeki Siyasi Kriz

1924’te, Ekim Devrimi’nden yedi yıl sonra, Lev Troçki, Geçici Hükümet’in devrilmesinin hemen öncesinde Bolşevik Parti içinde patlak veren anlaşmazlığı anımsatıyordu. “Eğer taktiksel dönüşler parti içinde genellikle iç sürtüşmeye yol açıyorsa, stratejik dönüşlerden kaynaklanan sürtüşmenin çok daha derin ve sert olması gerekir!” Bolşevik Parti’nin merkezi önderliği içinde Lenin’in Geçici Hükümet’e karşı ayaklanma çağrısına yönelik muhalefet, devrimi rayından çıkarma tehlikesine yol açmıştı.

Konferansı, Britanya’daki Sosyalist Eşitlik Partisi’nin ulusal sekreteri Chris Marsden sunacak. Chris, 1985’ten beri Uluslararası Komite’nin önde gelen bir üyesi ve son 20 yıldır Britanya SEP’in ulusal sekreteri olarak görev alıyor.

4 KASIM 2017 CUMARTESİ GECE • TSİ 00.00

Ekim Devrimi’nin Dünya Tarihindeki ve Güncel Politikadaki Yeri

Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağıtılmasının ardından, burjuva akademisyenler arasında, Rus Devrimi’nin siyasi bir kazadan, tarihin “normal” (yani, kapitalist) gelişme rotasından gayri meşru ve hatta canice bir sapmadan başka bir şey olmadığı yönünde yeni bir fikir birliği doğmuştu. Ekim Devrimi’nin muazzam uluslararası siyasi etkisi ve Sovyetler Birliği’nin devasa ekonomik, toplumsal ve kültürel başarıları görmezden gelinip reddediliyordu. Tüm bu iddialara karşın, Ekim Devrimi, tarihte, 20. yüzyılın en önemli siyasi olayı olarak yaşayacaktır. Bu devrimin incelenmesi, 21. yüzyılın dünya çapındaki krizine bir çözüm bulmak için gerekli bir önkoşuldur.

Konferansı, Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin uluslararası yayın kurulu başkanı David North sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir