WSWS’nin Google sansürüne karşı dilekçesine üç binden fazla imza

Dünya Sosyalist Web Sitesi’nin (WSWS) Google’ın sosyalist, savaş karşıtı ve ilerici web sitelerini arama sonuçlarında kara listeye almasına karşı dilekçesi, 14 Ağustos’ta yayınlandığından bu yana, son on gündeki binden fazla imzayla birlikte, 3.000’den fazla imza aldı.

Sosyalist Eşitlik Partisi (SEP) ve Toplumsal Eşitlik İçin Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler (IYSSE), ABD genelinde işyerlerinde, grev hatlarında ve kampüslerde, işçileri ve öğrencileri Google’ın WSWS’ye yönelik sansürü hakkında bilgilendirdi.

Birçok işçi ve öğrenci, bu teknoloji devinin, WSWS’yi, Nisan ayından bu yana Google aramalarından gelen trafikte üçte ikiden fazla bir düşüşe yol açacak şekilde gizleme hamlesine yönelik öfkesini ifade etti.

Sosyalist Eşitlik Partisi’nin kampanya ekibi, bu hafta, Spectrum işçilerinin grev hattında sıcak bir karşılık gördü. Yaklaşık 1.800 Spectrum işçisi, beş ayı aşkın süredir grevde ve WSWS, bu süreçte greve ve iletişim işçilerinin karşı karşıya olduğu çalışma koşullarına ilişkin düzenli yayın yapan tek haber kaynağı.

Birçok işçi Google’ın WSWS’yi bastırma girişimine karşı olduğunu söylerken, grev yerinde bulunan bir düzine işçi dilekçeyi imzaladı.

Chicago Illinois Üniversitesi’nde, bir saatten kısa bir süre içinde 41 öğrenci dilekçeyi imzaladı. Bir öğrenci şunları söyledi: “Eğer insanlar ne olup bittiğini bilmezlerse korkunç olacağını düşünüyorum. Onlar, medyada, tıpkı Charlottesville’de olduğu gibi, her zaman, gerçekte olup bitenleri gizlemeye çalışıyorlar. Irkçılık ve beyaz üstünlükçülüğü gibi şeylere karşı durmak için gerçeği bilmek zorundayız.”

Bir başka öğrenci, “Google’dan nefret ediyorum. Bunu yapmalarına şaşırmadım. Onlar her şeyi kontrol etmeye çalışıyorlar.” diye ekledi.

Michigan Detroit’teki Wayne Eyalet Üniversitesi’ndeki ve California San Diego Eyalet Üniversitesi’ndeki öğrenciler de kulüp gününde IYSSE masalarında dilekçeyi imzaladılar.

Dilekçeyi çevrimiçi imzalayan birçok kişi, WSWS’ye ve sansüre ve demokratik haklara saldırıya yönelik sosyalist bir yanıta destek ifade etti.

Örneğin, Sheila, “Herkesi bunu yaygın şekilde paylaşmaya çağırıyorum. Gerçeğin savunusu için, Google’a, orduya ve istihbarat kurumlarının ifade ve düşünce özgürlüğünü bastırma girişimlerine yönelik bir karşı saldırının geliştirilmesi gerekiyor! WSWS’ye siyasi sansüre hayır!” diyordu.

Kanada Ontario’dan Derrick’in mesajında şunlar yazılıydı: “Özgürlüğe, adalete ve eşitliğe inanıyorum. Sosyalist görüşlerin medyada yasaklanması, geçmişteki diktatörlerin eylemleri ve suçlarıdır. Google’ın eylemleri, her yönüyle otoriter ve anti-demokratik. Onlar interneti kendi özel mülkiyetleri olarak görüyor; neyin söylendiğini ve bunu kimin söylediğini kontrol etmek istiyorlar.”

Britanya Edinburgh’tan Sophie, şunları yazmış: “WSWS, Amerikan emperyalizmi üzerine internetteki en iyi bilgi kaynağı… Açıkça görülüyor ki Google, ABD hükümeti ile gizli anlaşma içinde, zaten ABD egemenliğinin kaba kuvveti altında yaşayan dünya çapındaki ezilen ulusların yanı sıra Amerikalı ve Avrupalı kitleler arasında sınıf bilincinin gelişmesinden korkuyor.”

Yunanistan’dan Paris, “WSWS, uluslararası işçi hareketi ve dünya çapındaki ezilenlerin mücadelesi hakkında önemli bir bilgi kaynağıdır. Kahrolsun sansür!” diye yazdı.

Maryland Baltimore’dan Adam, şöyle diyor: “Google, artık emekçilerin en amansız düşmanlarından biridir. İşçiler, tüm kapitalist ekonomi için olduğu gibi, Google’a el koymalı ve onu, Google’ın koleksiyonu ve özel bilgi satışı üzerinden semiren milyarderlerin ve milyonerlerin çıkarları yerine, kendi çıkarları doğrultusunda yönetmelidir.”

Ohio Cleveland’dan Peter, şunları yazmış: “Hangi haberin doğru, hangi haberin yalan olduğuna bir algoritma karar veremez. Bu, insanlara bırakılması gereken bir karardır. Google gibi şirketler karar verme rolünü kendi ellerine almaya kalktıklarında, demokrasinin altını oyar ve tüm halk desteğini kaybederler.”

Hindistan’dan Mona, “Google’un ifade özgürlüğüne, bağımsız düşünceye ve sansürsüz bilgi alma hakkına yönelik saldırısını durdurun.” diye yazmış.

Illinois Chicago’dan Stephen ise, “İfade özgürlüğü, tüm hakların en temelidir. Bu olmadan, tüm diğer haklar tehdit altındadır (tam bir tiranlık örneği)!”

ABD ve dünya çapındaki binlerce işçinin ve öğrencinin gösterdiği destek, savaşa, eşitsizliğe ve sansüre yönelik çok geniş muhalefetin bir ifadesidir. Tüm WSWS okurlarını bu kampanyada siyasi olarak aktif rol üstlenmeye çağırıyoruz. Dilekçeyi imzalayın ve onu dostlarınızla, iş arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir