Washington’daki iç savaş yeni bir aşamaya giriyor

 

ABD devlet aygıtı içindeki siyasi çatışmanın sertliği, yeni ve kritik bir aşamaya ulaşıyor. İstihbarat aygıtının tepesindekiler başkanın görevden alınması için her zamankinden daha doğrudan çağrılar yaparken, Trump yönetimi onun önemli kesimleri ile açıkça savaş halinde.

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, Trump’ın bir haftalık ısrarının ardından, Cuma günü, FBI’ın eski müdür yardımcısı Andrew McCabe’yi görevden aldı. McCabe, Trump’ın Beyaz Saray’ından gelen ve aylar süren saldırıların ardından Ocak ayında istifa etmişti ve 50 yaşına ulaşıp emeklilik hakkını elde edeceği Pazar gününe kadar ismen çalışmaya devam etmek için yıllık toplam iznini kullanıyordu.

Buna karşılık, Sessions, FBI genel müfettişi tarafından hazırlanmış, McCabe’nin örgütün 2016 seçim kampanyası sırasında Clinton Vakfı’na yönelik soruşturması hakkında basına bilgi sızdırarak görevini kötüye kullanma suçu işlediğini ileri süren tamamlanmamış bir raporu değerlendirdi.

İstihbarat aygıtının önemli bir kesimini temsil eden eski CIA Müdürü John Brennan, McCabe’nin işten atılmasına olağandışı sert bir açıklama ile tepki verdi. O, Cumartesi günü, Trump’a şu tweet mesajını yazdı: “Sizin rüşvet almanızın, ahlaki alçaklığınızın ve siyasi yozlaşmanızın tam boyutu ortaya çıktığında, tarihin çöplüğünde hak ettiğiniz yeri alacaksınız. McCabe’i günah keçisi yapabilirsiniz ama Amerika’yı yıkamazsınız… Amerika size karşı zafer kazanacak.”

Brennan’ın, Amerikan emperyalizminin örtülü operasyonlarının planlanmasında ve yaşama geçirilmesinde 30 yıldan uzun süre geçirdiği göz önünde bulundurulduğunda, onun Trump’a yönelik tehditlerinin son derece ciddiye alınması gerekiyor. ABD ordu-istihbarat aygıtının büyük bir kesimi, usule ilişkin ne tür engel olursa olsun, Trump’ın görevden alınmasını ısrarla istemekten başka bir alternatif görmüyor ve bu konuda Demokratik Parti’nin desteğine sahip.

Senato’daki Demokratların önderi Charles Schumer, geçtiğimiz yıl, Demokratik Partili ya da Cumhuriyetçi hiçbir politikacının CIA ve FBI ile çatışmaya girmek istemeyeceğini söylemişti: “İstihbarat topluluğuyla uğraşıyorsunuz; onlar olabilecek her yolla size karşılık verirler.” Obama yönetiminin Birleşmiş Milletler temsilcisi Samantha Power da, Cumartesi günü, “John Brennan’ı sinirlendirmek iyi bir düşünce değil.” yazılı bir tweet mesajında bu düşünceyi yineledi.

Sessions’ın McCabe’i son derece küçük düşürücü şekilde görevden alma hızı, kapitalist devletin en üst basamaklarındaki intikamcı öfkeye tanıklık ediyor. Bu, aynı zamanda, Trump kampında, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahalede bulunduğuna ilişkin iddiaların Özel Müşavir Robert Mueller tarafından incelenmesinden kaynaklanan artan basınç karşısındaki tedirginliği gösteriyor.

Bildirildiğine göre Rus yatırımcılar ile parasal bağlantılara odaklanan Mueller, daha geçen hafta, Trump’ın milyarlarca dolarlık gayrimenkul ve markalaştırma imparatorluğunun şimdi çocukları Donald Jr. ile Eric’in yönetiminde bulunan ticari kuruluşu Trump Organization’ın kayıtlarını istedi. Mueller, ayrıca, Beyaz Saray’a bir soru listesi gönderdi ki bu, bizzat Başkan’ın sorgulanmasına yönelik bir diğer adımı ifade ediyor.

Trump’ın kişisel avukatlarından John Dowd, McCabe’nin görevden alınmasının ardından Sessions ile yardımcısı Rod Rosenstein’ın Mueller’in soruşturmasını hemen sona erdirmesini isteyen bir açıklama yaptı. Trump, Mueller’i ilk kez adıyla andığı ve soruşturmayı bir “cadı avı” olarak adlandırdığı bir tweet ile buna uydu. Bu tweet, basında, Başkan tarafından görevden alınacak bir sonraki üst düzey görevlinin Muller olabileceğine ilişkin spekülasyonlara yol açtı.

Son üç gün içinde yapılan açıklamaların ve atılan adımların yakın tarihte bir benzeri bulunmuyor. Benzeri gerilimleri bulmak için, onların 1850’lerin sonlarında, kapsamlı askeri çatışmaya dönüşmeden önce Kongre salonlarındaki şiddet biçiminde patladığı Amerikan İç Savaşı öncesine dönmek gerekir.

Bununla birlikte, İç Savaş öncesi dönemden farklı olarak, bu çatışmada hiçbir ilerici taraf bulunmuyor. Trump ve Brennan, egemen sınıfın, özel olarak Suriye’deki iç savaş ve daha genel olarak Rusya’ya yönelik dış politika konusunda bölünmüş, aynı ölçüde suçlu hiziplerini temsil ediyorlar.

Brennan ve Demokratlar, ordu istihbarat aygıtının ABD’nin Suriye’deki başarısızlığına ve Trump’ın Rusya ile İran destekli Beşar Esad yönetimine karşı savaşmak için CIA tarafından silahlandırılmış İslamcı köktencileri açıkça terk etmiş olmasına öfkeli güçlü kesimleri adına konuşuyorlar. Onlar, dünyanın ikinci büyük nükleer gücü Rusya ile açık askeri çatışma riskine rağmen Suriye’deki katliama daha fazla dahil olmak istiyorlar.

Britanya’da yaşayan bir Rus ikili ajanının zehirlenmesinin arkasında Rusya’nın olduğuna ilişkin kanıtlanmamış iddialar üzerinden üretilmiş, başını Britanya hükümetinin çektiği en son provokasyon, savaş yönelimini büyük ölçüde yoğunlaştırmak için kullanılıyor.

Trump ve Cumhuriyetçiler, Amerikan emperyalizminin dünyanın dört bir yanındaki çıkarlarına aynı şekilde bağlılar ama onlar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile tam bir çatışmadan çok İran ve Kuzey Kore (ve onun arkasındaki Çin) üzerine odaklanmış durumdalar. Trump, eski bir subay ve Kongre üyesi olan CIA müdürü Mike Pompeo’nun Rex Tillerson’ın yerini alacak şekilde Dışişleri Bakanlığı’na yükseltilmesinde ve işkenceci siciline sahip CIA müdür yardımcısı Gina Haspel’ın istihbarat örgütünün başına getirilmesinde açığa vurduğu gibi, istihbarat örgütleri içinde kendi hizipsel destekçilerine sahip ve kendi etrafında kişiye bağlı bir kliği sağlamlaştırmak istiyor.

ABD yönetici seçkinleri içindeki yoğunlaşan çatışma, şirket-mali sektör oligarşisinin bütün kesimlerinin çıkarlarını tehdit eden büyüyen bir işçi sınıfı hareketi bağlamında yaşanmaktadır. Batı Virginia’daki öğretmenlerin dokuz günlük grevinin ardından, tüm ülkedeki eğitimciler iş bırakma çağrıları yapıyor ve grevler örgütlüyorlar. Sendikaların boyunduruğundan kurtulmayı başaran herhangi bir mücadele, işçi sınıfının öfkesini ve muhalefetini dizginlerinden boşaltacaktır.

ABD’deki siyasi duruma patlayıcı bir karakter kazandıran, aşağıdan gelen bu hareket ile tepedeki sert mücadelenin bir araya gelmesidir.

Şu uyarıda bulunmak gerekiyor: işçi sınıfı kendi bağımsız perspektifini ileri sürmelidir. Onun, Washington’daki hiziplerden herhangi birinin içinde müttefikleri yoktur. Hiziplerden birinin yakın gelecekte diğerine üstün gelmesi demokrasinin zaferini temsil etmeyecektir. Demokratların yeniden iktidara gelmesi, CIA ve ordu “eski” istihbarat ajanlarının 2018’deki Kongre seçiminde Demokratik Parti’nin adayları olarak oynadığı güçlü rolde görüldüğü üzere, yalnızca, onların CIA’in ve Pentagon’un partisi olarak rollerini sağlamlaştıracaktır.

Dahası, işçi sınıfı kar sistemine ve kapitalist hükümete karşı daha yaygın mücadelelere girerken, egemen sınıfın her iki hizibi de, aşağıdan gelen bu tehdidi, mali aristokrasinin karşı karşıya olduğu başlıca tehlike olarak göreceklerdir. İstihbarat örgütlerine kanal açan, interneti sansürlemek ve “bölücü” düşünceleri ve siyasi eğilimleri ezmek için saldırgan önlemler talep etmede başrol oynamış olan, Demokratlardır.

En önemli mesele, işçi sınıfının, büyük şirketlerin Demokratik ya da Cumhuriyetçi tüm kesimlerinden siyasi bağımsızlığını sağlamak ve kapitalist devletin kurumlarını (öncelikle onun baskıcı ordu-istihbarat aygıtını) emekçilerin demokratik haklarına yönelik başlıca tehlike olarak ayırt etmektir.

19 Mart 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir