Toplumsal muhalefete yönelik baskılara karşı sesini yükselt

14 Mayıs Pazartesi günü, İstanbul “terörle mücadele ekipleri” tarafından “1 Mayıs operasyonu” adı altında anarşistlere yönelik eşzamanlı operasyonlar gerçekleştirildi. Sabaha karşı 05.00 sularında Paylaşma ve Dayanışma Derneği’ne, 26A Kollektifi’nin Taksim’deki kafesine ve Devrimci Anarşist Faaliyet ile Lise Anarşist Faaliyet’ten birçok kişinin evine kar maskeleri ve uzun namlulu silahlarla baskınlar düzenlendi.

Bu operasyonlar sırasında 58 kişi gözaltına alındı ve hala gözaltında tutulmaya devam ediliyorlar. Savcılığın aldığı karar gereğince avukatlar gözaltına alınanlarla dört gün boyunca görüşemeyecek. 15 Mayıs Salı günü ise, bu operasyonlara karşı farklı sol ve anarşist çevrelerin de destek verdiği bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Taksim Tramvay Durağı’nda yapılan basın açıklamasına Sosyalizm / Toplumsal Eşitlik dergisi olarak biz de destek verdik. Basın açıklamasında, polis terörünü ve gözaltıları kınayan, devrimci dayanışmayı öne çıkaran sloganlar atıldı. Basın açıklamasının okunmasından ve avukat Davut Erkan’ın gözaltı sürecine ilişkin açıklamasından sonra eyleme son verildi.

Bizler, diğer sol siyasi akımlara yönelik, tüm araçlarıyla devletin ve faşist-gerici güçlerin saldırılarına kararlılıkla karşı çıkılması ve eylemli dayanışma sergilenmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu yüzden, anarşist ya da sol bir çevrenin bürosunun basılmasına, yine aynı grupların polis tarafından saldırıya uğramasına ya da burjuva devletin 19 Aralık sürecinde yaptığı türden vahşi katliamlar yapmasına karşı en önde durması gerekenlerin, hiç kuşkusuz Marksistler olması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın!

Tüm siyasi tutuklulara özgürlük!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir