syriza ve sahte sol

Yunanistan’daki Syriza iktidarının troyka (Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) tarafından dayatılan kemer sıkma politikalarını, hem de halkın yüzde 62’sinin “hayır” dediği referandumun hemen ardından daha ağır bir paket hazırlayarak kabul etmesi, onun yıllardır vurguladığımız ve iktidara gelmesiyle açık bir şekilde ortaya çıkan karşı-devrimci rolünü ve uluslararası sahte solun kapitalizm yanlısı karakterini bir kez daha gözler önüne serdi.

Yunanistan’daki seçimlerde Syriza’yı Türkiye’de ise HDP’yi destekleyen Almanya’daki Sol Parti’nin önderlerinden Gregor Gysi, 17 Temmuz günü, yeni kemer sıkma paketi konusunda Alman parlamentosunda yapılan oylama öncesinde, “hayır” oyu kullanacağını açıkladı ve ekledi: Atina’da [Yunan parlamentosunda] olsaydım “evet” oyu verirdim.

Gysi Alman ve Yunan işçilerinin zekasıyla dalga geçerken, Syriza’nın Türkiyeli “kardeş parti”leri (ÖDP, HDP ve EMEP), bu açık teslimiyet karşısında sessiz kalmayı tercih ettiler. Bunun nedeni, Syriza’nın AB’nin emperyalist güçlerine ve uluslararası bankalara rezilce teslimiyetinin, onların iktidara gelmesi durumunda yapacaklarını önceden haber veriyor olmasıdır.

Broşürün tamamını okumak için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir